Pirmą kartą Lietuvoje biurų pastatų kompleksas bus šildomas geotermine energija (0)

2013-05-30

Pirmą kartą Lietuvoje šiuolaikiško verslo centro šildymui bus panaudota geoterminė energija. „Žalioji“ šildymo sistema veiks viename moderniausių ir didžiausių biuro pastatų projektų „Quadrum“, kuris įžengė į svarbiausiąjį statybų etapą.

Šiandien statybų aikštelėje Konstitucijos pr. 21 vyko „Quadrum“ statybų pradžios ceremonija. „Dešinysis Neries krantas ir vėl tampa didžiausia statybų aikštele Baltijos regione. Šiuo metu čia vykdomi 9 stambūs investiciniai projektai, į tvarkomus objektus investuojama per 0,5 mlrd. litų, dar apie 100 mln. litų į infrastruktūrą (gatves, dviračių takus, žaliąsias erdves) investuos savivaldybė. Bus sukurta tūkstančiai darbo vietų“, - sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas. Statybų pradžios renginyje buvo ne tik įkasta simbolinė kapsulė, bet ir pradėtas gręžti pirmasis gręžinys, tapsiantis modernaus verslo centro geoterminio šildymo sistemos dalimi. „Pradėdami verslo centro statybos darbus, geoterminio šildymo sistemą akcentuojame neatsitiktinai. Tai yra vienas svarbesnių novatoriškų techninių sprendimų įgyvendinant „Quadrum“ darnios plėtros principus. Toks šildymo variantas leis ne tik tausoti aplinką, bet ir sumažinti šilumos kainą, o tai suteiks pridėtinės vertės verslo centro nuomininkams“, - pažymėjo projektą įgyvendinančios bendrovės „Schage“ direktorius Kjetil T. Hanssen. Jo teigimu, paskaičiuota, kad geoterminio šildymo sistema kasmet leis sutaupyti apie 70 tūkst. Lt verslo centro patalpų šildymui ir vėsinimui.

Iš viso po verslo centro pastatais bus įrengta 40 gręžinių, kurių gylis sieks 120 m., o diametras – 0,2 m. Į kiekvieną gręžinį bus talpinamas U formos vamzdis, kuriame cirkuliuos neužšąlančio skysčio ir vandens mišinys, imantis šilumą iš požeminių vandens sluoksnių ir žemės gelmių. Šiuo būdu planuojama šildyti ir vėsinti pastatų pirmuosius aukštus arba iš viso – apie 2500 m2 plotą. 

Be geoterminio šildymo, sistemą papildys inovatyvus patalpų vėdinimo sprendimas. Verslo centre „Quadrum“ bus įrengti aeroterminiai šilumos siurbliai. Skirtingai nuo įprastų kondicionierių, tokie siurbliai iš lauko paimamą šilumą perduoda į šildymo sistemą. Šio proceso metu elektros energija naudojama tik kompresorių ir siurblių darbui. Ji bus naudojama rudens ir pavasario sezonų metu.

Taupant energiją, oras „Quadrum“ patalpų viduje bus vėdinamas priklausomai nuo jų užimtumo. Klimatą reguliuos patalpose įrengti išmanūs davikliai, kurie remsis išorės temperatūros, oro kokybės bei žmonių kiekio patalpose duomenimis. Vėdinimo sistema turės du rotacinius šilumokaičius, kurie efektyviai reguliuos oro srautus ir padės atgauti šilumą. 

Planuojant verslo centro požeminio garažo vėdinimą, buvo atsisakyta tradicinės ortakinės sistemos ir pasirinkta efektyvi vėdinimo ir dūmų šalinimo sistema su srautiniais ventiliatoriais, kurie užtikrins reikiamą oro apykaitą, priklausomai nuo anglies monoksido koncentracijos. 

2015 m. dešiniajame Neries krante vietoje ilgus metus stūksojusio pastato-vaiduoklio iškilsiantis verslo centras „Quadrum” užims 70 tūkst. kv. m. plotą. Trijų pastatų ansamblyje bus įrengti šiuolaikinėmis inovacijomis aprūpinti biurai su multifunkcėmis konferencijų salėmis, restoranais, poilsio zonomis, apželdintu kiemu, 700 požeminių garažų, taip pat paslaugų zona apsipirkimui ir kt. 

„Quadrum” taupų energijos panaudojimą, socialiai atsakingą aplinkos tausojimą ir aukšto lygio komfortą užtikrins „BREEAM“ sertifikatas. Tai bus pirmasis verslo centras Baltijos šalyse, gavęs šį prestižinį sertifikatą. Bendra investicijų į šį projektą vertė siekia 260 mln. Lt.

Apie „Schage“:

„Schage“ priklauso Schage šeimos valdomai Norvegijos įmonių grupei. 2011 m. bendra metinė „Schage Group“ apyvarta siekė 373 milijonus litų, o „Schage Eiendom“ privataus kapitalo vertė sudarė 1,2 milijardą litų. Nuo 1998 metų įmonė veikia ir Lietuvoje. Per šį laiką sėkmingai įgyvendino šiuos projektus: administracinių pastatų ansamblį rekonstruotame buvusiame vienuolyne Subačiaus gatvėje, biurų pastatą Vytenio gatvėje, gyvenamųjų namų kompleksą Vilniaus senamiestyje „Mikalojaus žiedas“, gyvenamuosius pastatus Žvėryne, Latvių gatvėje ir kitus. Motininė kompanija išvystė ir pastatė ne vieną A klasės biurų projektą Skandinavijoje, tokį kaip Oslo „Skoyen Atrium“ (40.000 m²), „Skoyen Atrium III“ (25.000m²), „Helsfyr Atrium“ (38,000 m²).

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(5)
(0)
(0)

Komentarai (0)