Rusiška siaubo vasara: naftos akcijos – mažiausiai populiari kategorija investicijoms (1)

2015-08-15

Šios vasaros smūgis žaliavų rinkai – blogos naujienos Putinui ir Rusijos ekonomikai. Rusiškos naftos akcijos šiuo metu yra mažiausiai populiari akcijų kategorija.

Rusija yra didžiausia pasaulio naftos, chromo, nikelio, paladžio gavėja ir didžiulė kitų žaliavų, tokių kaip aliuminis ir gamtinės dujos, eksportuotoja. Visas šias žaliavas vienijantis bruožas yra tai, kad jų kaina šią vasarą smuko. Tai privertė rublį kristi beveik iki žiemą matyto krizinio lygio. Rusijai sunkiai sekasi ne vien tik dėl žemų kainų gaunamų už pagrindį eksportą. Europos Sąjunga šią vasarą pratęsė sankcijas Rusijai dar šešiems mėnesiams. Žaliavų prakeiksmas Lyg to nebūtų gana, Rusija taip pat kenčia dėl vyraujančio vadinamojo žaliavų prakeiksmo. Kol kitos Rytų Europos šalys, tokios kaip Lenkija ir Baltijos valstybės, įgyvendino visapusiškas struktūrines reformas tam, kad sustiprintų savo ekonomiką ir padaryti ją labiau konkurencingą, atitinkamos Rusijos reformos buvo sustabdytos kai žaliavų kainos pradėjo šauti į viršų. Naftodoleris tapo pretekstu nieko nedarymui. Tai taip pat atsispindi ir korupcijoje. Korupcija Rusijoje yra beveik tokia pat aukšta, kaip ir 90-aisiais. Nepaisant ekonomikos smukimo, Putino populiarumas stabilus. Taip gali būti sustiprėjus patriotiškumui dėl Ukrainos krizės. Visa ši situacija ekonomiką gali ir dar labiau susilpninti - prasta ekonomika nėra geros naujienos esantiems valdžioje ir nešantiems didelę atsakomybę.

Rusijos naftos industrija Rusijos ekonomika vis dėlto nemato prošvaisčių, o ypatingai naftos industrija. Pelningumas šiuo metu yra beveik toks pat aukštas, kaip ir naftos kainoms buvus triženklėms. To priežastis yra rublio devalvacijos ir progresyvių mokesčių kombinacija. Detalesnė finansinių sąskaitų analizė rodo, kad Rusijos naftos kompanijos užima geriausias pozicijas pasaulinėje naftos industrijoje. Šiuo metu jie turi pinigų srautą dengiantį tiek dividendus, tiek investicijas. Tai leidžia spėti, kad Rusijos naftos produkcija tik augs.

Bjaurusis ančiukas Kadangi visi nekečia Rusijos ir bijo žaliavų kaip maro, Rusiškos žaliavų akcijos dabar yra nepopuliariausia pasaulio turto klasė ir tobula investicija prieštaringiems investuotojams. Ar rusiškos naftos akcijos geras pirkinys? Galbūt. Kainos tikrai yra viliojančiai žemos. Ateities P/E rodiklis yra ypatingai žemame 3.6 lygyje net ir vyraujant žemoms naftos kainoms, o numatomas dividendų pajamingumas ateinančius 12 mėnesių yra labai padoriame 5.8 procentų lygyje. Palyginimui, Statoilo ateities P/E rodiklis yra 14.6. Žemas vertinimas leidžia suprasti, kad šuolis į viršų labai tikėtinas, jeigu naftos kainos pradės kilti arba jei Rusija taps normalia šalimi.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Stig Roar Myrseth

(17)
(10)
(7)

Komentarai (1)