Antrasis pasaulinis karas: 10 faktų, kurių galbūt nežinojote (1)

2015-10-05

Nors nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos praėjo jau 70 metų, tačiau istorijos entuziastai vis prisimena pačias neįtikinamiausias istorijas iš šio karo laikų. „Business Insider“ siūlo susipažinti su 10 keisčiausių ir mažai kam žinomų faktų iš Antrojo pasaulinio karo.

1. Hiroo Onada buvo Japonijos karys, kuris net tris dešimtmečius slapstėsi Filipinų džiunglėse ir nenorėjo patikėti, kad Antrasis pasaulinis karas jau baigėsi. Tik 1974 metais, kuomet į džiungles atvyko buvęs jo tiesioginis vadas ir paskelbė, kad karas jau seniai baigėsi, Hiroo Onada tuo patikėjo.

2. Seržantas Nicholas Alkemade'as, tarnavęs Didžiosios Britanijos karališkosiose oro pajėgose, buvo tikras laimės kūdikis. Virš Vokietijos buvo pašautas jo lėktuvas ir jam nieko kito neliko, kaip tik jį palikti. Tačiau seržantas iššoko be parašiuto. Tuo metu lėktuvas buvo 5,5 km aukštyje, tačiau N. Alkemade'as išgyveno šį šuolį. Vienintelė trauma – patempta koja. 3. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje JAV ant Japonijos miestų Hirošimos ir Nagasakio numetė atomines bombas. Sunku tuo patikėti, tačiau vienas japonas, Tsutomotu Yamaguchi, išgyveno abu branduolinius bombardavimus – jis atitinkamu metu buvo tiek Hirošimoje, tiek Nagasakyje. 4. Emilis Hachas, kuris 1939 metais buvo tuometinės Čekoslovakijos prezidentu, patyrė širdies smūgį, kai išgirdo apie Adolfo Hitlerio ultimatumą. Nacių vadas pareiškė, kad jei Čekoslovakija nebendradarbiaus – ji neišvengs nacių armijos invazijos. 5. Ispanijos dvigubas agentas Joanas Pujolas Garcia per Antrąjį pasaulinį karą pagarsėjo kaip itin darbštus šnipas. Didžiojoje Britanijoje jo kodinis vardas buvo Garbo, o Vokietijoje – Arabel. Įdomu yra tai, kad už drąsą ir pasiekimus jis gavo apdovanojimus tiek iš Vokietijos, tiek iš Didžiosios Britanijos.

6. Po to, kai Japonijos kariai slapčiai atakavo JAV karinę jūrų bazę Havajuose – Perl Harborą – JAV ir Didžioji Britanija paskelbė karą Japonijai. Tačiau po 1941 metų gruodžio 7 dieną įvykdytos atakos būtent Kanada pirmojo paskelbė karą Japonijai, taip aplenkdama nuo atakos nukentėjusią JAV. 7. Antrojo pasaulinio karo metu Japonija sugebėjo JAV smogti dar vieną mažai kam žinomą smūgį – atimti JAV priklausančias Aleutų salas. Japonai jas buvo okupavę 1942-1943 metais. JAV atsiimti šias salas kainavo ne tik daug laiko, bet ir karių gyvybių. 8. Ar žinojote, kad visame pasaulyje smaližių mėgstamas „Nutella“ buvo sukurtas Antrojo pasaulinio karo metu? Jo receptą sugalvojo italų pyragų kepėjas Pietro Ferrero. 9. Lenkijos kariuomenėje tarnavo lokys Wojtekas, kurį taip mėgo lenkų kariai, jog šis lokys net tapo kapralu. Taip buvo pasielgta, kuomet Wojtekas buvo įrašytas į oficialius karių sąrašus. Mat kitaip lenkų kariams būtų tekę atsisveikinti su visiems nuotaiką fronte pakeliančiu bičiuliu.

10. Nyderlandų karo laivas „Abrahimas Crijnssenas“ japonams per Antrąjį pasaulinį karą buvo neįmenama mįslė. Laivas buvo taip užmaskuotas, kad vienoje atogrąžų saloje Japonijos artilerija jo tiesiog nepastebėjo. Žemiau esančioje nuotraukoje patys pabandykite įžvelgti šį laivą.

Aut. teisės: 15min.lt

(86)
(10)
(76)

Komentarai (1)