Lietuvoje - pirmasis daugiabutis, po renovacijos atitinkantis pasyvaus namo reikalavimus (1)

2015-10-17

Visuomenei pristatytas renovuojamas daugiabutis sostinės A. Mickevičiaus gatvėje – pirmasis šalyje, kurio gyventojai sutarė namo energinio naudingumo kartelę pakelti iki A klasės. Pagal dabartinius reikalavimus renovuojami daugiabučiai turi pasiekti ne mažesnę kaip C energetinę klasę, pranešime spaudai informuoja Aplinkos ministerija.

Šis namas A. Mickevičiaus gatvėje pastatytas beveik prieš šešis dešimtmečius (1958 m.), jame yra 24 butai. Jo renovacija kainuos apie 435 tūkst. eurų. Tikimasi, kad po renovacijos šis daugiabutis sutaupys iki 90 proc. energijos.

Tai bus taupiausias modernizuotas namas šalyje, priskirtinas vadinamiesiems pasyviems namams. Tokie namai nuo įprastų skiriasi gera šilumos izoliacija, kokybiškesniais langais ir šilumą grąžinančia vėdinimo sistema.

Įgyvendinti projektą minėtojo namo butų savininkams padeda Nacionalinė pasyvaus namo asociacija.

Kiek daug energijos galima sutaupyti, renovavus daugiabutį, kad jis taptų pasyviu namu, rodo Švedijos patirtis. Neseniai šioje šalyje apsilankę Būsto energijos taupymo agentūros, kuri administruoja Lietuvos daugiabučių modernizavimo programą, specialistai susipažino su pasyvių namų specifika.

Švedijoje pagal Brogardeno projektą atnaujinta 16 daugiabučių, pasiekusių pasyviam namui keliamus reikalavimus. Jų modernizavimas užtruko ketverius metus. Pirmieji namai buvo renovuojami apie 9 mėnesius, o paskutinieji – vos keturis.

Prieš renovaciją šių namų šilumos energijos poreikis per metus siekė 115 kWh/m², o po renovacijos sumažėjo iki 19 kWh/m².

Pasak švedų specialistų, nugriauti seną ir vietoj jo pastatyti naują daugiabutį kainuotų dvigubai brangiau nei tą daugiabutį modernizuoti taip, kad jis atitiktų pasyvaus namo reikalavimus.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(16)
(3)
(13)

Komentarai (1)