NASA samdo „Lockheed Martin“ pagaminti ypatingą tyliai skrendantį viršgarsinį lėktuvą (Video) ()

2018-04-05

Amerikos aerokosminė agentūra skyrė ketvirčio milijardo dolerių kontraktą kompanijai „Lockheed Martin“, kad ši sukurtų pirmą tyliai skrendantį viršgarsinį lėktuvą.

„X-plane“ vadinamas prototipas turėtų pakilti į orą 2021-aisiais. Jis skris 15 kilometrų aukštyje 1500 km/h greičiu. Iki šiol tokių komercinių lainerių skrydžiai virš sausumos yra draudžiami, nes greičiau už garsą skrendantis lėktuvas generuoja stiprią smūginę bangą. Legendinis viršgarsinis „Concorde“ sukeldavo tokią triukšmo bangą, kuomet pralauždavo garso greičio barjerą, kad ji buvo girdima ir už keliasdešimties kilometrų. Todėl šis lėktuvas tokiais greičiais skraidė tik per Atlantą.

Planuojama, kad šio lėktuvo keliamas triukšmas turėtų būti ne stipresnis už automobilio durelių trinktelėjimą. Tai nulems ypatinga „X-plane“ fiuzeliažo forma. Tiesa, kol kas ji - tik eksperimentinė. Akivaizdu, kad komercinis viršgarsinis lėktuvas turėtų būti didesnis.

„Mes skraidinsime lėktuvą viršgarsiniais greičiais virš sausumos, bet darysime tai tyliai. Skrisime juo virš atrinktų Amerikos miestų ir paklausime ten gyvenančių ir dirbančių žmonių, ką jie girdėjo, jei išvis ką nors girdėjo“, – sakė NASA atstovas Jaiwonas Chinas.

„X-plane“ projekto pristatymas video siužete

Neaišku, ar lėktuvas kada nors pasieks serijinę gamybą - viskas priklausys nuo tyrimų rezultatų. Išbandžius lėktuvą virš JAV miestų gyventojai bus apklausiami dėl girdėtos garso bangos. Tačiau ir be jos dar reikės pasistengti, kad lėktuvas būtų komerciškai naudingas. „X-plane“ tėra eksperimentinio orlaivio pavadinimas - jei jis pažengs toliau, turėtų gauti geresnį vardą.

Aut. teisės: lrt.lt

(14)
(1)
(13)

Komentarai ()