Senstantis viršgarsinis strateginis bombonešis B-1B gali gauti naują hipergarsinį ginklą (1)

2020-04-10

„Rockwell B-1 Lancer“ pirmam skrydžiui pakilo 1974 metais. Šis viršgarsinis strateginis bombonešis buvo sukurtas greitiems branduoliniams smūgiams suduoti. B-1B versija, kuri naudojama iki dabar, buvo gaminama 1983-1988 metais. 1995 metais B-1B neteko branduolinio bombonešio vaidmens, tačiau dabar jis gali sulaukti naujo darbo.

B-1 kadaise buvo sukurtas pakeisti dviem bombonešiams - greitajam B-58 ir nuo 1952-ųjų naudojamam B-52. Tačiau dabar jis tarnauja vienose gretose su minėtu B-52, kuris gali sulaukti ir šimtmečio, ir aptakiuoju B-2.

B-1B 12 km aukštyje išvysto 1335 km/val. greitį. Tai jis pasiekia palenkęs sparnus atgal - šis lėktuvas pasižymi reguliuojamu strėliškumu. B-1B galėjo vykdyti greitas operacijas, skristi itin žemai ir labai greitai. Kadaise šie bombonešiai galėjo nešti atomines bombas, tačiau 1995 metais ši galimybė buvo pašalinta. O dabar B-1B gali įgyti naują funkciją - nešti hipergarsines raketas.

Jungtinių Valstijų Oro pajėgos norėtų apginkluoti B-1B bombonešius hipergarsinėmis AGM-183A raketomis. Na, bent jau tokia galimybė pradėta svarstyti. Manoma, kad senukas bombonešis galėtų nešti net 31 tokią raketą - kai kurios jos būtų bombonešio viduje, kitos - pritvirtintos išorėje. Žinoma, po sparnais pritvirtintos raketos paverstų B-1B lengviau pastebimu radarams, tačiau verta patyrinėti ir šią galimybę.

AGM-183A yra ypatingos hipergarsinės raketos. Paleista tokia raketa šauna į viršų. Pasiekusi numatytą aukštį ji pakeičia trajektoriją ir neria žemyn link taikinio. AGM-183A pasiekia didesnį nei 24 tūkstančių kilometrų per valandą greitį, todėl tampa nesustabdoma jokiomis egzistuojančiomis oro gynybos priemonėmis.

B-1B turi galimybę atakuoti raketomis. Visgi, reikėtų investicijų, kad šis bombonešis būtų pritaikytas būtent AGM-183A hipergarsinėms raketoms. Tačiau tuomet B-1B vėl taptų itin svarbiu ginklu JAV arsenale. Greitas ir manevringas bombonešis galėtų atakuoti strateginius priešlėktuviniais ginklais saugomus taikinius. Savo hipergarsinėmis raketomis jis taip pat galėtų atverti kelią B-52 ar kitiems lėktuvams, kurie atneštų paprastesnius, bet daugiau žalos padarančius ginklus.

Bet ar tokie pasvarstymais gali virsti realybe? Iš tikrųjų sunku to tikėtis. B-1B pamaina jau pakeliui - dar šį dešimtmetį prie JAV Oro pajėgų prisidės „Northrop Grumman B-21 Raider“. Su laiku jis pakeis visus tris JAV strateginius bombonešius. B-1B gali būti vienas iš tų, kurie bus pakeisti pirmiausia, mat pirmieji nusidėvėjimo požymiai jau matosi.

Pernai buvo nuspręsta nebenaudoti B-1B bombonešių itin žemiems greitiems manevrams, nes sunkūs tarnybos metai jau išvargino šių lėktuvų konstrukcijas. Tai ar šiam orlaiviui būtų patikėtas naujas vaidmuo? Galbūt, bet sunku to tikėtis.

Aut. teisės: Technologijos.lt

(23)
(7)
(16)

Komentarai (1)