Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių (Video) (9)

2015-02-24

Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainės prie Tonopos (Nevada, JAV).

Specialistai mano, kad paukščius galėjo atvilioti saulės jėgainės švytėjimas. Vis dėlto bendrovės „SolarReserve“, kuriai priklauso jėgainė, atstovai teigia radę būdą sumažinti sparnuočių žūstamumą. Ši saulės jėgainė jau beveik paruošta darbui, jos atidarymas planuojamas kitą mėnesį. Tūkstančiai jėgainės veidrodžių fokusuoja saulės spindulius į jėgainės centre stūksantį bokštą ir kaitina jame esančią druską, o ši kaitina vandenį, kurio garas suka turbinas ir generuoja elektros energiją. Jėgainės galia – iki 110 MW. Ji bus parduota bendrovei NV Energy, kuri elektros energija aprūpina didžiąją dalį Nevados gyventojų. Testų metu trečdalis iš 10 tūkst. veidrodžių buvo nukreipti taip, kad Saulės spinduliai būtų fokusuojami į 360 metrų aukštį, t.y., maždaug dvigubai aukščiau nei siekia bokšto viršūnė. Po pusantros valandos biologai pastebėjo pirmąsias šio eksperimento aukas – ore užsiliepsnojusius paukščius, kurie ore palikdavo dūmų šleifą. Paukščiai užsidegdavo įskridę į spindulių koncentracijos zoną.

Iš viso per bandymus, kurie prasidėjo sausio 14 d., nukentėjo apie 130 sparnuočių. Vėlesnių bandymų metu į fokusavimo tašką buvo nukreipta mažiau veidrodžių, tad buvo pastebėtas ir mažesnis pro šalį praskrendančių paukščių traumatizmas.„Per pastarąsias 30 testavimo dienų, kai buvo atliekami ilgalaikiai saulės spindulių nukreipimo į bokštą bandymai, virš jėgainės žuvo tik vienas paukštis“, – praneša „SolarReserve“ direktorius Kevinas Smithas.Pranešama, kad pernai vien Kalifornijoje virš Ivanpah Solar Electric Generating System saulės jėgainių ore sudegė dešimtys tūkstančių paukščių. Įvairiais vertinimais, per metus žūsta nuo 1 tūkst. (BrightSource Energy jėgainės Mohavio dykumoje specialist vertinimu) iki 28 tūkst. (Centre for Biological Diversity specialistų vertinimu) paukščių.„Žūčių skaičius katastrofiškas, – pripažįsta Audubono bendruomenės Atsinaujinančios energetikos skyriaus direktorius Garry George. – Reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių.“

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(37)
(3)
(34)

Komentarai (9)

Visi šio ciklo įrašai