Elono Musko svajonė išsipildė: galingiausia pasaulyje raketa „Falcon Heavy“ sėkmingai pakilo į kosmosą (Video, Skrydžio animacija) ()

2018-02-07

JAV kosminių technologijų bendrovė „SpaceX“ antradienį pirmąkart paleido galingiausią pasaulyje sunkiąją raketą „Falcon Heavy“, kuri kada nors turėtų skraidinti žmones ir krovinius į tolimąjį kosmosą, pavyzdžiui, Mėnulį ir Marsą.

Pirmąkart startavęs „Falcon Heavy“ skraidina „SpaceX“ vadovo Elono Musko asmeninį vyšninės spalvos elektromobilį „Tesla“ su manekenu, aprengtu astronauto kostiumu, o automobilyje groja „Space Oddity“ – velionio atlikėjo Davido Bowie klasikinė daina.

„Garantuotai bus įspūdinga – vienaip ar kitaip“, – žurnalistams antradienį sakė Pietų Afrikos Respublikoje gimęs 46 metų kosmoso entuziastas ir verslininkas E. Muskas.

„Laikyčiau pergale, jei ji tiesiog pakils nuo aikštelės ir nesusprogdins jos į skutelius“, – pridūrė E. Muskas.

„Turiu galvoje, kad (sprogimo) galia prilygtų 4 mln. svarų trotilo“, – sakė jis.

Raketa gali patraukti JAV kosmoso agentūros NASA dėmesį. „Falcon Heavy“ gali paspartinti jos planus vėl pasiųsti amerikiečius į Mėnulį, pirmąkart nuo 1972 metų.

Šiek tiek anskčiau „SpaceX“ parodė animuotą raketos paleidimo operaciją.

Žemiau esančiame vaizdo įraše matoma, kaip „Falcon Heavy“ pakyla iš Floridos valstijoje esančio Kennedy kosmodromo JAV, kaip Žemės orbitoje atsiskiria, sklandžiai apsisuka ir į mūsų planetos pusę grįžimą pradeda du gretutiniai „Falcon Heavy“ moduliai, kurių kiekviename yra po 9 „Merlin“ raketinius variklius, o vėliau šie moduliai sinchronizuotai nusileidžia antžeminėje aikštelėje, kad galėtų būti ruošiami tolesniems „Falcon Heavy“ skrydžiams.

Centrinis šios raketos modulis su taip pat 9 varikliais atsiskiria kiek vėliau ir nusileidžia jau ne sausumoje, o ant jūroje plūduriuojančios autonominės „SpaceX“ platformos.

„Falcon Heavy“

„Falcon Heavy“ yra „galingiausia eksploatuojama raketa pasaulyje, padauginta iš dviejų“, pareiškė „SpaceX“.

Tai reiškia, kad ši raketa galės nešti dvigubai sunkesnį krovinį negu didžiausia dabar naudojama raketa „Delta IV Heavy“.

„SpaceX“ teigimu, vienas naujosios raketos skrydis kainuos apie 90 mln. dolerių (72,6 mln. eurų), tuo tarpu kai vienas „Delta IV“ paleidimas atsieina 350 mln. dolerių (282,3 mln. eurų).

Vis dėlto NASA raketa „Saturn V“, naudota skrydžiams į Mėnulį ir paskutinį kartą pakilusi 1973 metais, buvo dar galingesnė.

Taip pat buvo dvi didesnės Sovietų Sąjungos sukurtos raketos: didžiausią kada nors sukonstruotą pirmąją pakopą turėjusi N1, nors jos startas nebuvo sėkmingas, ir „Energija“, paleista tik du kartus.

Galima sakyti, kad „Falcon Heavy“ yra trys sujungtos „SpaceX“ raketos „Falcon 9“. Taigi, jos „jėgainę“ sudaro 27 raketiniai varikliai „Merlin“; „Falcon 9“ jų turi devynis.

70 metrų ilgio raketa į orbitą gali iškelti 64 tonų naudingąjį krovinį – kiek daugiau nei sveria visiškai pakrautas laineris „Boeing 737“.

Ši raketa buvo sukurta siekiant atnaujinti galimybę siųsti žmones į Mėnulį ar Marsą, tačiau tokie planai buvo atidėti, ir dabar „Falcon Heavy“ daugiausiai laikoma potencialia priemone gabenti įrangą į šias tolimas kosmoso vietas, pirmadienį sakė E. Muskas.

Bendrovės „SpaceX“ įkūrėjas sakė, kad planuoja tarpplanetinio transporto sistemą kodiniu pavadinimu BFR („Big Fucking Rocket“ – „Didžiulė sumauta raketa“ arba „Big Falcon Rocket“ – „Didžiulė Falcon raketa“). Jis teigė, kad galiausiai ši raketa būtų naudojama žmonėms skraidinti.

Aut. teisės: 15min.lt

(28)
(2)
(26)

Komentarai ()

Susijusios žymos:

Visi šio ciklo įrašai