Nobelio taikos premija šiemet bus teikiama nedalyvaujant laureatui ar jo atstovams (8)

2010-12-10

Nobelio taikos premijos teikimo ceremonija šiemet vyks nedalyvaujant nei jos laureatui – kalinamam Kinijos disidentui Liu Xiaobo, nei jo atstovams – tokia padėtis susiklostė tik antrą kartą per šio prestižinio apdovanojimo istoriją.

Į premijos teikimo ceremoniją anksčiau negalėjo atvykti trys iškilūs laureatai: Mianmaro demokratijos lyderė Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či), Sovietų Sąjungos disidentas Andrejus Sacharovas ir Lenkijos demokratinio judėjimo „Solidarumas“ lyderis Lechas Walesa. Tačiau kiekvienam iš jų atstovavo artimieji, kurie atsiėmė apdovanojimus.

Vienintelis analogiškas precedentas šių metų ceremonijai, kai Liu Xiaobo kėdė bus palikta laisva ir premija niekam nebus įteikta, įvyko 1935 metais. Tada susipriešinimas kilo dėl apdovanojimą pelniusio Vokietijos žurnalisto ir pacifisto Carlo von Ossietzky. Laureatas tuo metu buvo kalinamas nacių koncentracijos stovykloje ir negalėjo atvykti į Osle 1936 metais vykusią ceremoniją.

C.von Ossietsky buvo suimtas 1933 metais per reidus prieš nacių oponentus po Reichstago padegimo. Šis žurnalistas buvo pirmasis režimo kritikas, pelnęs Nobelio taikos premiją. Įtūžęs dėl Norvegijos Nobelio komiteto sprendimo, nacistinės Vokietijos lyderis Adolfas Hitleris uždraudė savo šalies piliečiams priimti bet kokią Nobelio premiją.

Kad išvengtų diplomatinio skandalo, tuometis Norvegijos užsienio reikalų ministras Halvdanas Kohtas (Halvdanas Kotas) atsistatydino iš Nobelio komiteto prieš paskelbiant jo sprendimą. Jo pavyzdžiu pasekė kitas komiteto narys – buvęs Norvegijos premjeras ir užsienio reikalų ministras Johanas Ludwigas Mowinckelis.

Be to, pirmąkart nuo Norvegijos nepriklausomybės paskelbimo 1905 metais Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje nedalyvavo nei vienas šios šalies karališkosios šeimos narys – veikiausiai vengiant dar labiau užrūstinti Trečiojo Reicho fiurerį, teigia istorijas Oeivindas Stenersenas.

Tačiau šiuo atžvilgiu 1936 ir 2010 metų ceremonijos skirsis: nors Pekinas aiškiai spaudžia šalis nedalyvauti šiame renginyje ir grasino „pasekmėmis“ Liu Xiaobo šalininkams, Norvegijos karališkoji pora ceremonijoje dalyvaus.

Dėl C.von Ossietzky atvejo Norvegjos parlamentas pakeitė Nobelio komiteto sudarymo taisykles, kad į žiuri nebebūtų traukiami pareigas einantys vyriausybės nariai.

C.von Ossietzky negalėjo atsiimti Nobelio taikos premijos diplomo ir auksinio medalio, tačiau vienas menkai žinomas vokiečių advokatas apgavo jo šeimą ir pasisavino žurnalistui skirtą piniginį prizą.

Iki savo mirties 1938 metais C.von Ossietzky dar kartą viešai pasirodė vienintelį kartą – teismo posėdyje, kuriame apgavikas teisininkas buvo nuteistas dvejiems metams sunkiųjų darbų už pinigų pasisavinimą. Pastarasis incidentas taip pat sukėlė pasekmių: Nobelio komitetas nusprendė, jog tokiais atvejais apdovanojimas gali būti įteikiamas tik artimiausiems laureato šeimos nariams.

Ši taisyklė buvo pritaikyta, kai Sovietų Sąjungos vyriausybė uždraudė atvykti į Norvegiją A.Sacharovui – 1975 metais vykusioje ceremonijoje jam atstovavo žmona Jelena Boner. Tuo tarpu L.Walesa atsisakė atvykti į 1983 metais Osle vykusią ceremoniją, baimindamasis, kad komunistinis režimas nebeleis jam grįžti į Lenkiją. Dėl šios priežasties L.Walesai skirtą apdovanojimą atsiėmė jo žmona Danuta. Aung San Suu Kyi, kuri penkiolika iš pastarųjų 21 metų praleido namų arešte arba kalėjime, buvo paleista tik praeitą mėnesį. 1991 metais vykusioje ceremoniją Mianmaro disidentei skirtą Nobelio premiją atsiėmė jos su sūnūs ir vyras. Laureatės nedalyvavimas tąsyk buvo simboliškai pažymėtas paliekant laisvą kėdę scenoje. Taip pat bus pasielgta ir šiemet, nes penktadienį vyksiančioje ceremonijoje nedalyvaus nei Liu Xiaobo, nei jam atstovaujantys šeimos nariai.

Disidento žmonai Liu Xia laikoma namų arešte nuo spalio, kai buvo paskelbtas Nobelio taikos premijos laureatas. Trims Liu Xiaobo broliams taip pat uždrausta išvykti iš Kinijos.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)

Susijusios žymos: