Kaip vienas viduramžių išradimas sukėlė nesibaigiančią problemą dėl alkoholio (Video) (2)

2018-01-23

Alkoholis – viena iš plačiausiai paplitusių ir labiausiai vartojamų medžiagų visame pasaulyje. Juo mėgautis pradėta taip anksti, jog net tokie neatsiejami šiuolaikinės žmonijos palydovai kaip ratas ar raštas buvo išrasti daug vėliau. Kaip alkoholis tapo mūsų kasdienybės dalimi? Kokį poveikį jis daro žmogaus organizmui ir gyvenimo kokybei?

XVI amžiuje išradus distiliavimo technologiją žmonės išmoko išgauti daug didesnes alkoholio koncentracijas nei anksčiau. Tada ir prasidėjo su alkoholiu susiję iššūkiai.

Šiuo metu priskaičiuojama daugiau kaip 200 ligų ar būklių, kurias paskatina alkoholio vartojimas. Ilgainiui jis sukelia kasos nepakankamumą, cukrinį diabetą, kepenų cirozę, padidina skrandžio opų atsivėrimo riziką. Vartojant alkoholį žūsta smegenyse esantys neuronai, vystosi smegenų atrofija.

Negana to, sumažėja socialinių ir moralinių tabu reikšmė, todėl tampa sunku išvengti nusikaltimų, smurto ir tragiškų eismo įvykių.

Piktnaudžiavimas alkoholiu bei dėl to kritęs darbuotojų produktyvumas sukelia ir didžiulius ekonominius nuostolius, kasmet valstybėms kainuojančius šimtus milijonų ar net milijardų eurų. 

Aut. teisės: Mokslo sriuba

(9)
(23)
(-14)

Komentarai (2)