Kaip pasiruošti ilgai kelionei automobiliu, kad ji netaptų pragaru? (3)

2018-07-07

Norėdami papildomų įspūdžių, lietuviai atostogų tikslą vis dažniau mėgina pasiekti automobiliais. Tai gali būti kelių tūkstančių kilometrų kelionės į Ispaniją, Portugaliją ar Italiją. Portalo LRT.lt kalbinti ilgų kelionių ekspertai dalijasi patarimais, kaip tokiam iššūkiui pasiruošti, kad kelionė taptų malonumu, o ne vargu.

Europą automobiliu skersai ir išilgai išvažinėjęs žurnalistas Jurgis Paplaitis pastebi, kad tokios kelionės pradžia yra automobilio paruošimas. Ir tuo užsiimti reikėtų pradėti anksčiau nei likus kelioms dienoms iki kelionės pradžios.

„Jei automobilis senesnis ir norite jį patikrinti servise, atlikite tą prieš kokią savaitę – likus kelioms dienoms iki kelionės, bus kitų rūpesčių. Tvarkingas automobilis svarbu, bet atkreipkite dėmesį, kad jo laukia kur kas didesni išbandymai nei kasdienės kelionės iš namų iki darbo ar apsipirkti.

Žinoma, kai senesnis automobilis, pagalvočiau apie papildomą draudimą, ypač apie išlaidas techninei pagalbai kelyje. Bet kokiu atveju kur kas svarbiau vykti tvarkingu automobiliu – pirmiausia dėl saugumo, taip pat dėl laiko ir išlaidų“, – pasakoja J. Paplaitis.

Kolegą papildo daugkartinis ilgų nuotolių rekordininkas Vitoldas Milius. Jis pabrėžia, kad kelių tūkstančių kilometrų kelionei reikia pasirengti atsakingai ir automobilis turėtų būti visapusiškai tam paruoštas, o nesvarbių ar mažiau svarbių dalykų šiuo atveju nėra. Tačiau porą aspektų jis išskiria.

„Reikėtų pagalvoti apie padangas, nes jeigu važiuoji nesustodamas ir greitai, tikrai patenki į smarkų lietų. Todėl jei padangos bus prastos, visada teks nervintis, nesijausite saugiai. Pastebiu, kad daugybė lietuvių ištisus metus važinėja su žieminėmis padangomis. Reikia prisiminti, kad ten bus dar šilčiau ir tokios padangos bus dar blogiau. Nepagelbės jos ir per lietų.

Matomumas taip pat labai svarbu, nes važiuojama ir naktį, ir blogomis oro sąlygomis, todėl valytuvai turėtų būti tvarkingi. Atrodo, tai smulkmena, bet ji tikrai svarbi tokioje kelionėje“, – LRT.lt komentuoja V. Milius.

Nereikia apsikrauti daiktais

Važiuojant į tolimą kelionę, kyla šimtai klausimų ir įsivaizduojamų scenarijų, todėl norima pasiruošti beveik viskam – nuo potvynio iki sausros. Tačiau nereikėtų persistengti ir prisidėti nereikalingų daiktų. Geriau patikrinti, ar tai, kas automobilyje privalo būti, yra tvarkinga ir, esant reikalui, panaudojama.

„Reikia pasitikrinti atsarginį ratą, veržliaraktį, keltuvą. Turėti šviesą atspindinčias liemenes visiems keleiviams. Dar verta įsidėti automobilio vilkimo lyną, užvedimo laidus – jie tikrai neužima daug vietos. O vaistinėlę ir gesintuvą, geriau didesnės talpos, tiesiog privaloma vežiotis visada“, – pabrėžia J. Paplaitis.

Kaip pastebi V. Milius, kuo naujesniu automobiliu keliausite, tuo ramiau jausitės. Be to, papildomas įrankių komplektas vargu ar kažkuo padės. Tačiau porą daiktų, kurie neužima daug vietos, papildomai įsidėti tikrai galima.

„Jei automobilis visiškai naujas, gali imti kokius nori įrankius, vis tiek niekas nepadės: atsidarai variklio dangtį, pasikrapštai pakaušį ir uždarai.

Kalbant apie seną automobilį, ten jau galima kažką pasikrapštyti ir pasukioti, jei truputį išmanai. 

Pagrindiniai du dalykai, kuriuos pasiimu visada, nesvarbu, ar keliauju nauju, ar senu automobiliu, tai lipni juosta ir plastikiniai įtempikliai. Šiomis priemonėmis galima pritvirtinti beveik viską ir jos neužima daug vietos“, – pasakoja V. Milius.

Svarbus ne tik automobilio, bet ir vairuotojo pasiruošimas

Planuojant kelionę, dažniausiai žinoma, kas važiuos kartu – ar tai bus šeimos, poros, ar draugų išvyka. Tai taip pat svarbu ilgoje kelionėje, nes jei važiuojama su draugais, jie tarpusavyje gali keistis. Jei važiuoja pora arba šeima, tikėtina, kad prie vairo visą laiką praleis vienas žmogus.

„Jei keliauja kompanija, vairuotojai gali keistis. Jei keliauja šeima ir vairuoja vienas žmogus, nereikėtų važiuoti naktį. Žmonės įprastai naktimis miega ir tokį ritmą reikėtų išlaikyti ir kelionės metu.

Žinoma, naktimis važiuojama norint išvengti spūsčių, bet žmogaus fiziologijos neapgausi, todėl kyla daugybė pavojų. Be to, naktį gerokai prasčiau matyti, todėl tikimybė padaryti klaidą taip pat yra didesnė“, – nepersistengti vairuojant ilgus nuotolius ragina V. Milius.

Žmonės yra skirtingi, kaip ir jų galimybės. Tačiau net ir didelę vairavimo patirtį turintys vairuotojai neturėtų pervertinti savo sugebėjimų ir laikytis poros paprastų taisyklių.

„Važiuokite pagal savo galimybes, nes svarbiausia maksimali koncentracija kelyje, ypač kai keliausite nežinomais keliais. Svarbu būti gerai pailsėjusiam, nes važiuojant dideliu greičiu greitkelyje, taip pat miestuose, kur intensyvus eismas, vingiuotuose kalnų keliuose reikalingas didesnis dėmesys.

Daug kas priklauso nuo to, kokiu keliu važiuojate. Bet nedidinkite nuvažiuojamo atstumo kelionės metu, nes pabaigoje kaupiasi nuovargis. Patarčiau tolimesnes atkarpas važiuoti kelionės pradžioje“, – pastebi J. Paplaitis.

Kelione reikia mėgautis, o ne skubėti

Prieš nuspręsdami, kur norite keliauti, atlikite nedidelį tyrimą ir pasitikrinkite, kiek preliminariai laiko jums reikės tikslui pasiekti. Jei, pavyzdžiui, numanomas laikas yra 12 valandų, pridėkite laiko stabtelėti ir pavalgyti. Taip pat pagalvokite, ar kelionės metu norite pamatyti pakeliui esančius įdomius objektus ar ne.

Toks planavimas leidžia nepervargti, o tarpiniai sustojimai – šiek tiek pailsėti. Galiausiai galėsite įvertinti realias savo galimybes pasiekti galutinį tikslą. Netinkamai suplanuotas laikas gali privesti prie to, kad pradėsite skubėti ir ne tik pavargsite, bet kelionė taps ne malonumu, o kančia.

„Dažniausiai kelionės atstumas į vieną pusę būna apie 2 tūkst. kilometrų ir šiuolaikinėmis sąlygomis per dieną tikrai galima pusę tiek nuvažiuoti. Bet mes įpratome „prašokti“ Lenkiją – norime ją kaip įmanoma greičiau pervažiuoti.

Tačiau ši šalis tikrai graži ir, protingai susiplanavus, kur ir ką galima pamatyti, tie sustojimai kelionę padaro spalvingesnę. Visur galima kažką pamatyti ir surasti įdomesnių vietų“, – pastebi V. Milius.

Patogi apranga, užkandžiai ir kortelės

Kaip LRT.lt sako J. Paplaitis, yra gausybė įvairių smulkmenų, kurios svarbios ilgų nuotolių kelionėse, tačiau yra tiek pat galimybių suklysti. Todėl būtina pasirūpinti ir tokiais dalykais, kurie kelionės metu tampa labai svarbūs.

Daugelį problemų gali padėti išspręsti kelionės draudimas ir banko kortelės, kurių reikia turėti mažiausiai dvi. Kaip pastebi J. Paplaitis, kai kur už kelius ar automatinėse degalinėse pavyks atsiskaityti tik kreditine kortele. Gali prisireikti ir grynųjų – jų turėti taip pat pravartu.

Būtinai sužinokite, kokie yra reikalavimai ir apribojimai šalyse, per kurias važiuosite. Jei reikalaujama, būtinai įsigykite kelių mokesčių lipdukus.  

„Keliaujant labai svarbu patogūs drabužiai ir avalynė. Jei nevykstate į kalnus, tikriausiai neverta vežtis ir turistinių batų, bet tokiu atveju tikriausiai norėsite įsidėti paplūdimio reikmenis.

Automobilyje turėkite daug vandens, sulčių ir užkandžių. Puikiai tinka vaisiai, riešutai ir, pavyzdžiui, avižiniai sausainiai. Jų geriau įsigyti iš anksto, nes pakelės degalinėse mokėsite gerokai brangiau ir nebūtinai rasite tai, ko norite“, – LRT.lt dėsto J. Paplaitis.

Galiausiai jis priduria, kad pravartu turėti ir nemokamą Europos sveikatos draudimo kortelę, nes, per daug nuogąstaudami dėl automobilio, kartais pamirštame, kad patys esame labai pažeidžiami.

Aut. teisės: lrt.lt

(13)
(4)
(9)

Komentarai (3)