Protus jaukiantis „Mandelos efektas“ – atminties klaida, ar ryšys su paraleline visata? (Foto, Video) (11)

2021-10-01

Kai kurie žmonės yra įsitikinę, kad prisimena, kaip Pietų Afrikos pilietinių teisių lyderis Nelsonas Mandela mirė kalėjime 1985 m. Žmonės liūdėjo, jo žmona pasakė kalbą atminimo pamaldose. Visa tai buvo pasaulio naujienose. Tačiau visa tai nenutiko, taigi kodėl tiek žmonių prisimena netikrus faktus?

Iš tikrųjų Mandela buvo paleistas iš kalėjimo 1990 m. Net vadovavo šaliai 1994–1999 m. ir mirė palyginti neseniai, 2013 m. Tačiau tiesa neįtikino antgamtinių reiškinių konsultantės Fionos Broome, kuri 2010 metais atrado, kad jos melagingus prisiminimus apie Mandelos mirtį dalijasi daugybė žmonių.

Tokį radikalų neatitikimą tarp prisiminimų ir tikrovės Broome paaiškina daugialypės terpės teorija – hipotetiniu visų galimų realaus gyvenimo lygiagrečių visatų rinkiniu, pagal kurią, kolektyviniai prisiminimai tikrai nėra melagingi ir kad žmonės, prisimenantys praeitį, iš tikrųjų buvo lygiagrečioje visatoje su kita laiko juosta, kuri kažkokiu neįtikėtinu būdu susikerta su mūsų. Bet kaip mokslininkai paaiškina „Mandelos efektą“?

Kaip atsirado „Mandelos efektas“?

Taigi, po to, kai 2010 m. Fiona Broome atrado, kad daugybė žmonių prisimena neegzistuojančias Nelsono Mandelos laidotuves, pasaulyje daug kas pasikeitė.

Parduotuvės staiga pradėtos vadinti kitaip. Logotipai atrodė kitaip. Mėgstamiausių maisto produktų ir saldumynų, tokių kaip kramtomoji guma, pavadinimai buvo parašyti skirtingai. Mėgstamiausi filmų personažai kalbėjo skirtingas eilutes, o dainos suskambėjo naujais žodžiais, ne taip, kaip anksčiau.

 

Pavyzdžiui, Holivudo legenda Humphrey Bogartas iš tikrųjų niekada nepasakė garsiosios frazės „Pagrok dar kartą, Semai“ („Play it again, Sam") filme „Kasablanka“ (1942) ir jokiuose kituose jo filmuose.

Taip yra todėl, kad internetas, turintis unikalų gebėjimą suburti žmones, įgalino greitai paskleisti „Mandelos efektą“ žmonių masėms.

Pavyzdžiui, viena populiari teorija sako, kad po to, kai 2008 m. CERN (Europos branduolinių tyrimų organizacija), didžiausioje pasaulyje didelės energijos fizikos laboratorijoje, buvo paleistas Didysis hadronų greitintuvas, buvo padalintas laikas.

Žinoma, šios teorijos šalininkai neturi absoliučiai jokių įrodymų, tačiau kai kurie tikintys teigia, kad egzistuoja begalinės visatos, glaudžiai susijusios su mūsų, ir mes pereiname iš vienos visatos į kitą, nes mūsų laiko juosta yra nuolatinėje tėkmės būsenoje.

 

Geriausius „Mandelos efektus galite rasti čia, čia ir čia.

Nors kelionės tarp visatų atrodo patraukliai ir yra ypač mėgstamos filmų kūrėjų, „Mandelos efektą“ vargu ar galima paaiškinti kvantine mechanika. Tiesą sakant, kaip pastebi daugelis mokslininkų, atsakymo reikia ieškoti sudėtingoje žmogaus atminties struktūroje ir jos veikime.

Kaip mokslininkai paaiškina „Mandelos efektą“?

Aštuntajame dešimtmetyje Kalifornijos universiteto profesorė Elizabeth Loftus ir jos kolegos atliko išsamius melagingų prisiminimų ir dezinformacijos poveikio tyrimus. Klaidingi prisiminimai yra prisiminimai apie dalykus, kurių iš tikrųjų niekada nepatyrėme.

 

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2

(19)
(7)
(12)

Komentarai (11)