Mokslininkai bandys nustatyti, ar dinozaurai buvo šiltakraujai  (3)

JAV mokslininkų sukurta nauja technologija galėtų padėti patikimai nustatyti, ar dinozaurai buvo šaltakraujai, ar šiltakraujai. Kalifornijos Technologijos instituto mokslininkai pristatė jų teigimu pirmąjį tiesioginį metodą, kuriuo remiantis galima išmatuoti didžiulių išnykusių stuburinių gyvūnų kūno temperatūrą, naudojant jų dantų, kaulų ir kiaušinių lukštų izotopų analizę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apie tai paskelbta moksliniame leidinyje „Proceedings of the National Academy of Sciences“, praneša naujienų agentūra AFP.  „Tai ne tas pats, kaip nukeliauti laiku ir termometru pamatuoti gyvio temperatūrą. Tačiau tai vis gi panašu“, – teigė mokslininkas Johnas Eileris.

Norint tirti, kaip keitėsi išnykusių gyvūnų temperatūrą, reikia žinoti, kokia ji kažkada buvo. Mokslininkai temperatūrą nusprendė tirti remdamiesi dviejų retų izotopų  – anglies izotopo 13C ir deguonies izotopo 18O - analize. „Sunkieji izotopai linkę susijungti arba spiestis į grupes, ir šis grupavimosi efektas priklauso nuo temperatūros. Esant labai aukštoms temperatūroms, šių izotopų pasiskirstymas būna labiau atsitiktinis. Žemesnėse temperatūrose pastebima daugiau grupavimosi“, – teigė tyrimui vadovavęs Robertas Eagle`as.

Išbandę šį metodą su gyvais drambliais ir rykliais, mokslininkai ėmėsi išnykusių gyvūnų. Jie ištyrė 12 mln. metų senumo raganosio giminaičio   bei šaltakraujų aligatorių šeimos nario fosilijas. „Nustatėme, kad galime išmatuoti senovinio ir greičiausiai į raganosį panašaus žinduolio tikėtiną kūno temperatūrą. Be to, pamatėme, kad jo ir aligatoriaus giminaičio temperatūra skiriasi maždaug 6 laipsniais pagal Celsijų“, – aiškino R. Eagle`as. „Tirdami dantų emalį nustatėme gyvūno galvos temperatūrą tuo metu, kai dantis augo. Tačiau jei norėsite nustatyti, kokia buvo jo kojos nykščio temperatūra po dviejų metų, jums nepasiseks“, – teigė J. Eileris.

Naudodami šį "paleotermometrą", mokslininkai nori tirti mažiau žinomų stuburinių kūno temperatūras. „Mes neturime jokio supratimo, kokia buvo senovės gyvūnų, gyvenusių prieš žinduolius ir paukščius, fiziologija“, – tvirtino R. Eagle`as. Tad dabar atėjo eilė dinozaurų temperatūros matavimui. „Tiriame kiaušinių lukštus ir dantis ir bandome išsiaiškinti, ar labiausiai išsiskiriančių rūšių dinozaurai buvo šiltakraujai, ar šaltakraujai“, – aiškino J. Eileris.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (3)

Susijusios žymos: