Aptiktas dar negirdėtas fenomenas fizikoje - lazerio srovės: atsirado galimybė sukurti net ir lazerinius variklius?  ()

Houstono universiteto inžinierių komandai pavyko pademonstruoti, kad lazeriais galima judinti skysčius. Šį reiškinį jie pavadino lazerio srovėmis. Tai gali labai praversti mikroskysčių, biochemijos ir mikrogamybos srityse.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šviesos galia

Jie vadina tai lazerio srovėmis. Ne, tai ne nauja sporto šaka, ar laisvalaikio užsiėmimas. Tai naujas fenomenas, susijęs su skysčiais ir lazeriais. Houstono universiteto (UH)Teksase inžinieriai parodė, kad itin fokusuotais šviesos spinduliais — lazeriais — įmanoma perduoti momentą ir sukurti skysčio srovę.

„Lazerio spindulio transformavimas į masės tėkmę buvo tiek mokslinis, tiek ir technologinis iššūkis,“ internete paskelbtame tyrime pažymi tyrėjai, vadovaujami UH inžinieriaus Jiming Bao. Įprastai šviesa paprasčiausiai sklinda per vandenį, nebent priverčiama sąveikauti su kita terpe, kurią ji gali „stumti“ — tarkime, oru.

„Pranešame apie naujo optofluidinio principo atradimą ir parodome stacionarinės vandens tėkmės sukūrimą pulsiniu lazerio spinduliu per stiklo langą.“ Trumpai tariant, jiems pavyko lazerio spinduliu skystyje sukurti sraujymę.

Potencialus naudojimas

Bao su kolegomis išsiaiškino, kad įmanoma lazeriu stumti vandenį, jeigu jame yra aukso nanodalelių. Šį unikalų fenomeną jie pademonstravo, pulsiniu žaliu lazeriu šviesdami per stiklinio indo sienelę. Per kelias minutes išilgai lazerio spindulio susidarė skysčio tėkmė. „Tėkmė atrodo kaip skystas lazerio spindulio analogas, judantis ta pačia spindulių kryptimi, lyg juos tiesiogiai stumtų lazerio spindulio fotonai,“ rašė jie. „Šį fenomeną vadiname lazerio čiurkšlėmis.“

Nanodalelės gali sugerti žalią šviesą, nes ji rezonuoja su dalelių elektronų dažniu. Sulig kiekvienu lazerio spindulio impulsu įkaisdamos ir atvėsdamos, jos plečiasi ir traukiasi, taip kurdamos vandenyje akustines bangas — šis akustinės srovės fenomenas žinomas jau seniai.

Atradimas gal būti plačiai taikomas, ypač – lustinių laboratorijų eksperimentuose, kur skysčių judinimas mikroskopiniu masteliu gali būti gyvybiškai svarbus, o taip pat nanogamyboje ir netgi lazerių varikliams. Kaip Bao su kolegomis paaiškino straipsnyje, „Lazerių srovės bus pritaikytos optiškai kontroliuojamuose ar aktyvuojamuose įrenginiuose, pavyzdžiui, mikrofluidikoje, lazerių stūmoje, lazerių chirurgijoje ir valyme, masės transportavime ar maišyme, jei paminėsime tik kelias sritis.“

Dom Galeon

futurism.com

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(18)
(0)
(18)

Komentarai ()