Ar senovės egiptiečių kapuose tikrai egzistavo mirtini spąstai, akimirksniu nužudantys įsibrovėlį? Realybė stipriai skiriasi nuo vaizduojamos filmuose (Foto, Video)  ()

Tai matėte komiksuose, filmuose ir kompiuteriniuose žaidimuose. Ar tai gryna fantazija, ar senovės Egipto kapuose kada nors iš tikrųjų buvo spąstų, galvosūkių ar tiesiog sudėtingų mechaninių mechanizmų iš senovės pasaulio?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Visagaliai senovės Egipto faraonai dažnai buvo laidojami kartu su nuostabiu lobiu, kurį, kaip tikriausiai galite įsivaizduoti, faraonai labai norėjo apsaugoti. Taigi ar jie iš tikrųjų ėmėsi svarbių prevencinių priemonių, kad kas nors nepavogtų brangenybių iš jų kapų?

Taip ir ne, bet kalbant apie įmantrių spąstų ar galvosūkių idėją, kaip vaizduojama Holivude ir žaidimuose, tikrai ne.

Faraono galia buvo daugiau ar mažiau absoliuti ir jie galėjo daryti beveik viską, ką norėjo. Dėl to daugelio faraonų protėvių kapai buvo apiplėšti, o kai kuriais atvejais nauji faraonai net pakartotinai panaudodavo išplėštus protėvių daiktus savo pačių laidojimui. Yra net istorijų, kai faraonai be ceremonijų išmesdavo savo pirmtako mumiją iš sarkofago, kad net tą talpyklą būtų galima panaudoti pakartotinai.

Visa tai buvo ypač aktualu sunkiais laikais, kai Egipto aukštuomenė nė negalvojo, kad nusiaubti mylimo šeimos nario ar protėvio galutinę poilsio vietą yra blogai, nes, jų nuomone, techniškai tai buvo jų daiktai.

 

Kadangi faraonai, kurie nustato taisykles, ši jų vykdoma kapų plėšimo praktika buvo toleruojama senovės Egipto pasaulyje. Tačiau su mirusiuoju tiesiogiai nesusijusių asmenų kapų plėšimai nebuvo taip toleruojami ir už juos buvo baudžiama gana griežtomis bausmėmis. Bausmės už reidą į kapą svyravo nuo žiaurios mirties iki viešo išplakimo, priklausomai nuo išniekintos kriptos svarbos ir pavogtų daiktų vertės.

Kalbant apie vagiams skirtą mirties bausmę, buvo įprasta juos sudeginti gyvus. Kodėl? Be to, kad tai yra nemalonus mirties būdas, tai pasmerktų vagį amžinai nebūčiai dėl senovės Egipto tikėjimo, kad jei mirsi be kūno, negalėsi patekti į pomirtinį pasaulį.

Kitos egzekucijos formos apėmė galvos nukirsdinimą, o tai reiškia, kad vagis negalėjo patekti į pomirtinį pasaulį, arba nukirstos galvos pasmeigimas ant kuolo, nes senovės egiptiečiai tikėjo, kad mirusiojo dvasia bus pririšta prie tos išskirtinės vietos visam laikui... Akivaizdu, kad faraonai tikėjosi, kad tokios griežtos bausmės atgrasys kapų vagis.

Kapų plėšimas senovėje buvo toks įprastas dalykas, kad juose dalyvavo beveik visi visuomenės sluoksniai, įskaitant žmones, atsakingus už kapų statybą, taip pat tuos, kurie buvo atsakingi už mirusiųjų laidojimą.

 

Deja, nors Holivudas mėgsta vaizduoti, kad senovės faraonų kapuose knibždėte knibžda mirtinų spąstų, tiesa yra kitokia. Pirmiausia, idėja apie sudėtingus spąstus senoviniuose kapuose yra ne kas kita, kaip mitas.

Vietoj to, taikytos priemonės vagims atgrasyti buvo tik kliūtys kelyje į kapą, pavyzdžiui, didžiulės granito plokštės ar atsitiktinės statybinės atliekos ir panašiai, blokuojančios praėjimą. Taip pat spąstus kartais atstodavo tuščios kameros.

Tęsinys kitame puslapyje:

(35)
(1)
(34)

Komentarai ()