Startuoja sintetinio kraujo gamybos tyrimo projektas  (3)

D. Britanijos mokslininkai tikisi pirmieji pasaulyje neribotais kiekiais pradėti gaminti sintetinį kraują. Manoma, kad pirmiesiems pacientams jis gali būti perpiltas jau po 3 metų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šią savaitę D. Britanijoje bus paskelbta apie svarbaus tyrimų projekto pradžią: britų mokslininkai planuoja pirmieji pasaulyje iš embrionų kamieninių ląstelių pradėti gaminti sintetinį kraują, kuris skubaus kraujo perpylimo atveju visiškai pašalintų pacientų užkrėtimo pavojų, rašo dienraštis „The Independent“.

Manoma, kad sintetinio kraujo technologija sukels revoliuciją apsirūpinimo šviežio kraujo atsargomis srityje ir padės išgelbėti daugybę gyvybių, ypač karo veiksmų, stichinių nelaimių metu ar įvykus nelaimingiems atsitikimams.

Kelių milijonų svarų projektą vykdys D. Britanijos Nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos Kraujo ir transplantacijos žinyba, Škotijos nacionalinė Kraujo perpylimo tarnyba ir labdaros organizacija „Wellcome Trust“.

Trejus metus truksiančios tyrimų programos metu mokslininkai tirs dirbtinio apvaisinimo procedūroms naudojamus perteklinius embrionus ir ieškos tinkamų sintetinio kraujo gamybai. Tam bus naudojami tie embrionai, kurių kamieninės ląstelės genetiškai užprogramuotos gaminti „0 – “ kraujo grupės ląsteles. Ši kraujo grupė yra universali ir tinka perpilti visiems pacientams, nesibaiminant atmetimo reakcijos.

„Nulis minus“ kraujo grupė yra santykinai reta, ją turi tik 7 proc. visų žmonių, tačiau iš embrioninių kamieninių ląstelių laboratorijose galima „išsiauginti“ praktiškai neribotą tokio kraujo atsargų kiekį, teigia dienraštis.

Mokslininkai siekia rasti efektyvų būdą, kaip būtų galima stimuliuoti embrionines ląsteles, kad jos išsivystytų į brandžius, sveikus raudonuosius kraujo kūnelius. Taip pasigamintas kraujas nekeltų pavojaus, kad pacientas perpylimo metu gali būti užkrėstas ŽIV ar hepatito virusu bei kitomis sunkiomis ligomis.

Tačiau sintetinio kraujo gamyba iš embrionų ląstelių kelia rimtus etinio pobūdžio ginčus. Daugeliui mintis, kad kamieninėms ląstelėms gauti bus naikinami žmonių embrionai, atrodo nepriimtina, pastebi dienraštis. Ši technologija kelia filosofinį klausimą, ar sintetinio kraujo šaltinis bus tai, kas niekada neegzistavo.

Pasak mokslininkų, tam, kad visa tauta būtų aprūpinta neribotomis kraujo atsargomis, teoriškai pakaktų tik vieno embriono.

Sintetinio kraujo technologiją kuria ir kitos šalys. Pernai JAV biotechnologijų bendrovė „Advanced Cell Technology“ pranešė iš embrioninių kamieninių ląstelių pagaminusi milijardus funkcionalių raudonųjų kraujo kūnelių. Tačiau dėl JAV prezidento G.W. Busho įvesto kamieninių ląstelių tyrimų draudimo, kurį neseniai atšaukė naujasis šalies vadovas B. Obama, bendrovė buvo priversta sustabdyti savo tyrimų programą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (3)