Ar atpažįstate, kokia čia ruda plyta? Daugelis jos kvapą prisimena iš vaikystės, o kiti ją perka iki šiol  ()

O dabar atspėkite, apie kokį daiktą kalbu: be jo anksčiau plauti drabužių nesiimdavo nei viena namų šeimininkė. Jis buvo laikomas bet kokių dėmių bene geriausiu valikliu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šianden į jo garbingą vietą nusitaikė neaprėpiama galybė buitinės chemijos. Taip… kalbame apie paprastą - ūkinį muilą, kadaise buvusį kone paracetamoliu nuo visų dėmių. Tad koks gi jo likimas šiuo metu? Ar dar juo skalbia tautiečiai ir kam dar naudoja ūkinį muilą lietuviai, domėjosi mūsų žurnalistai. Įvairiais namų apyvokos rakandais sostinės Kalvarijų turguje prekiaujantis ponas Petras ištraukia pilną muilo dėžę.

Tai ne šiaip muilas, o dar sovietmetį menantis, ūkinis. Šis vežamas net iš Sankt Peterburgo. Skaičius 72 rodo, kad muile – 72 procentai riebiųjų rūgščių. Ponas Petras juo ragina ne tik skalbti, bet ir praustis, tepti nosį sloguojant, žaizdas dezinfekuoti ir nudegimus malšinti.

Šio muilo pardavėjas paklausa nesiskundžia, mat parduotuvėse tokio rusiško nerasi. Štai tokį 200 gramų muilo gabalą čia galima nusipirkti už 55 eurocentus, didesnį – 300 g. – dvidešimčia centų brangiau. O kitoje turgaus vietoje ponia Jadvyga parduoda šį skalbti skirtą ūkinį muilą iš Baltarusijos. Už tokį gražiai supakuotą ji prašo panašiai kaip Petras – 70-ties centų. Tačiau skundžiasi, kad žmonės beveik neperka. Visgi jaunoji karta į šį muilą žvelgia labai nepatikliai.

Dauguma dar atpažįsta, kam skirta ši ruda plyta, tačiau mieliau renkasi modernius skalbiklius. O štai vyresnės kartos pirkėjai į ūkinį muilą tikrai nespjauna. Beje, galima spėti, kad ūkiniu muilu naudojasi ir užsieniečiai iš vakarų. Mat šiuolaikiškai supakuoto ūkinio muilo galima rasti ir vokiško.

Kad įtiktų pirkėjui, yra muilo dar ir pakvėpinto bei papildyto rankas drėkinančiu glicerinu ir kokosų aliejumi. Gamintojai skelbia, kad šiose prekėse – tik natūralios medžiagos ir nėra daugeliui dėmių valiklių būdingų agresyvių medžiagų – chloro, peroksido, tirpiklių.

Nors ir pagaminti iš natūralių žaliavų: augalinių ir gyvulinių riebalų, druskos, šarmo bei tulžies – esą taip pat efektyviai išskalbia net įsisenėjusias dėmes. Prekybininkai sako, kad ūkinio muilo paklausa nemažėja jau daugelį metų. Nors sklando daug mitų apie gydomąsias ūkinio muilo savybes, vartotojų teisių tarnybos atstovai ragina šį muilą naudoti tik pagal paskirtį – skalbti.

Ūkiniame muile esančios riebiųjų rūgščių druskos, anot vartotojų teisių gynėjo, atlieka tą pačią funkciją kaip ir cheminiuose skalbikliuose esančios aktyviosios medžiagos. Tad vertindamas skalbimo efektyvumą pirmenybės kažkuriam iš jų nesuteikia.

Beje, ūkinio muilo gamintojai pabrėžia dar vieną jo privalumą – jis greitai biologiškai suyra, tad nekenkia aplinkai. O ekologiškumas šiuo metu ant bangos, tad šiam šimtmečius menančiam muilui išnykimas esą nenusimato.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
Autoriai: Donatas Brimeris
(23)
(3)
(20)

Komentarai ()