Mažiausiai pageidaujama teritorija pasaulyje - Bir Tawil  (10)

Vadinamasis Bir Tawil Trikampis yra smėlio ir uolų dykumos lopinėlis, esantis ant sienos tarp Egipto ir Sudano. Jis oficialiai jau yra tapęs mažiausiai pageidaujama teritorija pasaulyje. Bir Tawil yra vienintelė mūsų planetos sritis, į kurią pretenzijų dar nepareiškė jokia valstybė, tame tarpe ir jos kaimynai.

Dėl teritorinių ypatumų, jei kuris nors kaimynas užsinorėtų taikiai savo žinion gauti Bir Tawil, jam tektų atsisakyti siekių įsitvirtinti Hala’ib trikampyje. Ši teritorija iš esmės taip pat yra uolėta dykuma, tačiau yra dešimt kartų didesnio ploto nei Bir Tawil ir turi priėjimą prie Raudonosios Jūros. Ši keista situacija prasidėjo nuo to, kas iš pažiūros turėjo tapti viena paprasčiausių demarkacijos (valstybių sienų nustatymo) procedūrų - tiesios linijos nubrėžimo. Pagal 1899 metais pasirašytą bendro valdymo (kondominiumo) sutartį ties 22-ąja Šiaurės paralele tarp Egipto ir tuometinio Anglo-egiptietiškojo Sudano britai nubrėžė skiriamąją liniją. Taip atsirado maždaug 1240km ilgio pasienis, nusidriekęs nuo Libijos iki Raudonosios Jūros.

Tiesių linijų pasieniai retai apgyvendintoje Sacharos dykumoje (nuo pat Egipto iki Mauritanijos) nėra retenybė. Tačiau panašu, kad siena tarp Egipto ir Sudano pasirodė esanti truputėlį "per tiesi". 1902 metais Britai ją pakoregavo trijose vietose. Nedidelė teritorija į šiaurę nuo tos vietos, kur Nilas kerta sieną, buvo perduota Sudano kontrolei - su mintimi, kad iš pietų bus paprasčiau patekti į vietinius kaimus. Ties sienos smaigaliu esantis Wadi Halfa vis dar priklauso Sudanui, tačiau pretenzijas į jį reiškia Egiptas - ši šalis didžiąją dalį problemos "išsprendė" paskandindama visus vietinius kaimus Nasser ežere po to, kai buvo pastatyta Aswan užtvanka.

Į rytus nuo Wadi Halfa ir į pietus nuo 22-osios paralelės esantis Bir Tawil Trikampis buvo perduotas Egiptui, nes Egipto pusėje gyvenusi gentis šią teritoriją naudojo kaip ganyklas (Bir Tawil išvertus reiškia "vandens šulinys). Panašiu principu į šiaurę nuo 22-osios paralelės ir su Bir Tawil besiliečiantis Halaib Trikampis atiteko Sudanui, nes čia daugiausia dominavo Sudanui priklausančios gentys.

Iš tiesų Bir Tawil yra ne trikampio, o trapecijos formos. Jo šiaurinis pakraštys (22-oji paralelė) yra 95km ilgio, o jo pietinis pakraštys nusidriekęs 30km į pietus ir yra iš viso 46km ilgio. Bendras teritorijos plotas vos viršija 2000km². Tuo tarpu Hala’ib Trikampio plotas yra maždaug 20500 km².

Konfliktas tarp Egipto ir Sudaro dėl Hala’ib ir Bir Tawil vis dar neišspręstas, nors Egiptas dar praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje save vienašališkai yra pasiskelbęs faktiniu didesniosios teritorijos administratoriumi.  Kol kas nėra duomenų, kad kuri nors šalis faktiškai kontroliuotų Bir Tawil, o tai reiškia, jog šis plotas yra vienintelis niekam neprikausantis kraštas pasaulyje - neskaitant Antarktidos, tačiau taip yra todėl, kad pagal 1959 metų Antarktidos sutartį buvo "užšaldytos" bet kokios teritorinės pretenzijos į  šį kontinentą.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (10)