Daugėja į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytų balinių vėžlių  (12)

Gamtosaugininkai pastebi, kad Lietuvoje didėja į Raudonąją knygą įrašytų balinių vėžlių populiacija. Siekiant juos išsaugoti, rengiamos naujos buveinės. Didžiausios jų yra Dzūkijoje, Metelių regioniniame parke, praneša LTV. Tačiau kol kas baliniai vėžliai vis dar priskiriami prie išnykimo ribos esančių gyvūnų grupei.

Skaičiuojama, kad Dzūkijos pelkėse, užakusiuose ežeruose ar tiesiog iškastose kūdrose gyvena apie 300 itin retos, nykstančios veislės balinių vėžlių. Siekdami išsaugoti šią populiaciją, gamtosaugininkai draustiniuose specialiai vėžliams įrengia naujus vandens telkinius, kiaušinių dėjimo teritorijas, tvarko maitinimosi vietas, o kitąmet šiems ropliams žada įrengti ekologinius migravimo takus.

„Žiemoti tinkama tokia vieta, kokioje stovime, – kažkada užpelkėjęs ežeriukas. Kiaušiniams dėti reikalingas smėlėtas miško pakraštys, čia irgi turime panašių vietų“, – pasakojo Ramūnas Krugelis, Metelių regioninio parko direktorius. Pasak gamtosaugininkų, vėžliai nuropoja didelius atstumus. Ieškodamos vietų kiaušiniams dėti vėžlių patelės nuklysta kartais iki 20 kilometrų.

Dzūkijoje mokslininkai yra aptikę ir šimtamečių vėžlių, o gyvena jie iki 120 metų.Pastaraisiais metais gamtos sergėtojai pastebi vis daugiau jauniklių. Tai reiškia, kad vėžlių populiacija didėja. Tačiau pamatyti juos ne taip paprasta. Nors ropliai juda gana lėtai, tačiau yra jautrūs – pajutę menkiausią pavojų neria į dumblą. „Žmonės, radę ant kelio vėžlį, skambina mums ir klausia, ką daryti. Tai norėčiau paprašyti visų: radę vėžlį jūs paprasčiausiai patraukit jį nuo kelio ir palikit, jis žino, kur jam reikia, ir nueis“, – sakė R. Krugelis. Balinis vėžlys saugomas visoje Europoje.

 

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
Autoriai: Rūta Lankininkaitė

(0)
(1)
(-1)

Komentarai (12)

Susijusios žymos: