Hartlando virusas: erkės JAV platina naują ligą  (1)

Du Misūrio valstijos ūkininkai rimtai sunegalavo įsisiurbus erkei. Paaiškėjo, kad erkės vyrus užkrėtė nauju virusu, kurį medikai pavadino Hartlando virusu (Heartland virus), informuoja JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir prevencijos biuras.

Abu apsirgę vyrai buvo paguldyti į ligoninę, nes jiems buvo sukilusi temperatūra, apėmęs silpnumas, ligoniai buvo praradę apetitą ir viduriavo. Medikai iš pradžių diagnozavo bakterinę infekciją, tačiau diagnoze buvo suabejota, kai gydymas antibiotikais nepadėjo.

Tolesni tyrimai atskleidė, jog ligonių kraujyje esama naujo viruso, kurį mokslininkai pavadino Hartlando virusu. Jis priskiriamas flebovirusų grupei (angl. – „phleboviruses“), užkratą perneša musės, uodai ar erkės. Virusu, kaip paaiškėjo, suserga ir žmonės.

Nors genetinė Hartlando viruso bazė niekuo nesiskiria nuo kitų flebovirusų, ypatingi viruso išskiriami baltymai skiriasi pakankamai reikšmingai, kad šiam virusui būtų galima suteikti naujos rūšies kategoriją, tvirtina virusą tyrusi JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir prevencijos biuro ekspertė Lora Makmalan (Laura McMullan).

„Kadangi šis virusas sukelia gana bendro pobūdžio simptomus, gali būti, jog jis yra kur kas labiau paplitusi žmonių liga nei yra nustatyta, - rašo tyrėjai rugpjūčio 30 d. publikuotame žurnalo „New England Journal of Medicine“ straipsnyje. Kad būtų galima apie tikrąjį viruso paplitimą ir užsikrėtimo rizikos faktorius, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Tyrėjai tvirtina, jog Hartlando virusą veikiausiai platina erkės, mat abu vyrai sunegalavo netrukus po to, kai ant savo kūnų rado įsiurbusių erkių. Beje, vienas iš ūkininkų neslėpė, jog kasdien iš savo odos ištraukiąs vidutiniškai po 20 parazituojančių gyvių. Hartlando virusas yra labai panašus į jam giminingą SFTS virusą, kuris dar pernai buvo identifikuotas Kinijoje. Nuo SFTS viruso Kinijoje mirė 12 proc. juo sirgusiųjų.

Misūrio ūkininkai Hartlando virusu nuo erkių užsikrėtė 2009 m. ir po 10-12 dienų nuo jo gydėsi ligoninėje. Pranešama, jog abu pasveiko, nors vienas iš nukentėjusiųjų ir dabar, po gydymo praėjus porai metų, skundžiasi atsinaujinančiais galvos skausmais ir silpnumu. Tyrėjai įtaria, jog Hartlando virusą platina Misūryje paplitusios erkės Amblyomma americanum.

Kol kas JAV Užkrečiamųjų ligų kontrolės ir prevencijos biuro specialistai Jungtinių Valstijų gyventojams saugantis galimo užsikrėtimo rekomenduojama būnant gamtoje naudoti repelentus (purškiklius), kurių sudėtyje būtų ne mažiau kaip 20 proc. DEET medžiagos arba paprasčiausiai vengti miškingų ar aukšta žole apžėlusių teritorijų.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: