Ant vienos obels šakų – 250 veislių obuoliai  (0)

Vienas britų sodininkas užaugino obelį, ant kurios šakų auga ne mažiau nei 250 skirtingų veislių obuoliai. Jau 24 metus Paulas Barnettas užsiima obels skiepijimu ir sėkmingo darbo vaisiais mėgaujasi tiesiog savo namų kieme, praneša "Isciencetimes.com."

Ant ypatingosios obels, vadinamos „Giminės medžiu“ (angl. Family tree), auga daugybė pasaulyje populiariausių obuolių veislių, tokių kaip Granny Smith, Golden Delicious ir Brownlees Russet, taip pat nemažai retesnių, mažiau žinomų veislių atstovų. Ant medžio kiekvienas obuolių mėgėjas ras sau patinkantį obuolį – čia auga pačių įvairiausių spalvų, formų, dydžių ir skonių vaisiai. Chidhamo mieste nuo Londono nutolusiame apie 120 km gyvenantis P. Barnettas anksčiau dirbo medelyne, kuriame augo virš 90 skirtingų obelų veislių. Tai sodininką įkvėpė pamėginti sukurti kažką panašaus, tik žymiai mažesnėje erdvėje. „Aš norėjau medžius auginti pats, tačiau vietos reikiamam jų skaičiui neturėjau. Todėl ir ėmiausi Giminės medžio, kad galėčiau visas veisles kultivuoti vienoje vietoje,“ – pasakojo obuolių augintojas. P. Barnettas šiuo metu 6 metrų aukštį siekiantį medį pasodino 1989 metais. Medžio kamienas daugybės skirtingus obuolius vedančių šakų jau nebeišlaiko, todėl jas reikia paremti kartimis. Kiekvieno vaisiaus veislę nusako šalia obuolių prikabintos mažos kortelės.

„Ant medžio auga ne tik visiems įprasti saldūs ir kiek rūgštesni obuoliai, bet ir specialūs tik kepimui ar sidro gaminimui tinkantys vaisiai. Tačiau kasmet užauga vos keletas kiekvienos veislės obuolių, - teigė sodininkas. – Dabar rudenį ši spalvų ir dydžių įvairovė ant obels atrodo ypač gražiai.“ Pasak obuolių augintojo, jis naujų veislių į medį prideda kasmet, paimdamas šaką ar pumpurą (akutę) nuo kito medžio ir įskiepydamas į savo obelį. Naujų veislių sodininkas gauna iš Kente, Anglijoje įsikūrusios Nacionalinės vaisių kolekcijos, kurios vaismedžių ir kitų augalų asortimentas yra vienas didžiausių pasaulyje. Jis taip pat mainosi augalais su kitais obuolių augintojais. Gamtoje pasitaiko dažnai, jog vienas augalas įauga į kitą ir jie naudojasi viena medžiagų apytakos sistema. Manoma, jog tai pastebėjusi žmonija augalų skiepijimu užsiima jau daugiau nei 4 tūkst. metų. Nors P. Barnetto medis yra tikrai su niekuo nepalyginamo skiepijimo pavyzdys, nuveikti dar tikrai yra ką – šiuo metu yra išvesta apie 7,5 tūkst. skirtingų obelų veislių.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(9)
(0)
(1)

Komentarai (0)