Didžiojoje Britanijoje audra paralyžiuoja eismą  (1)

Didžiąją Britaniją pirmadienio naktį pasiekė audra, kuri turėtų būti didžiausia per pastarąjį dešimtmetį. Dėl stiprių liūčių ir ir vėjų, kurie jau skriaudžia Angliją ir Velsą, ribojamas automobilių, traukinių, vandens transporto priemonių eismas, atšaukti skrydžiai. Stichija jau pasiglemžė vieną gyvybę.

14-etis sekmadienį dingo jūroje, kur linksminosi su draugais, nors oro sąlygos buvo labai pavojingos. Gelbėtojai dėl sustiprėjusios audros nutraukė paauglio paieškas. Vien Londono Hitrou oro uoste atšaukta 60 skrydžių. Kiti oro uostai irgi perspėja keleivius, kad šie sektų oro linijų ir oro uostų informaciją, nes dalis skrydžių gali vėluoti arba būti atšaukti. Ir vidaus keliai ankstų rytą neveikia. Dalis žmonių gali ilgiau pamiegoti, nes kai kur traukiniai ir metro perspėja, kad nevažiuos netgi iki 9 val. ryto vietos laiku. Meteorologai perspėjo, kad audra gali vartyti medžius, apgadinti pastatus ir sutrikdyti elektros tiekimą bei transportą. Planuota, kad per 6–9 valandas nuo sekmadienio vakaro turi iškristi 20–40 mm kritulių, tad kai kur tikriausiai kils potvyniai. Liūtis pietų Anglijoje ir pietų Velse lydės stiprus gūsingas vėjas – meteorologai regione paskelbė trečios kategorijos pavojų pagal keturių kategorijų skalę.

Smarkiausia per dešimtmetį audra sutrikdė skrydžius ir traukinių eismą Smarkūs vėjai ir liūtys pirmadienį paryčiais čaižė pietinius Anglijos ir Velso rajonus, o ši audra privertė atšaukti lėktuvų skrydžius, sutrikdė traukinių eismą ir paskatino uždaryti kelius bei svarbius tiltus prieš prasidedant rytiniam eismo pikui. Vietos žiniasklaida šią audrą praminė „St.Jude“ pagal katalikų šventąjį Judą Tadą, laikomą patekusiųjų į beviltišką padėtį, dingusių daiktų ir žmonių globėju, kurio diena minima spalio 28-ąją. Ji taip pat buvo lyginama su 1987-aisiais siautusia „Didžiąja audra“, per kurią Didžiojoje Britanijoje žuvo 18 žmonių ir buvo išvartyta apie 15 mln. medžių.

Smarkiai audrai atslinkus iš Atlanto vandenyno, Britanija pirmadienį ruošėsi neišvengiamam transporto chaosui, o šiaurės vakarų Prancūzijoje apie 30 tūkst. namų liko be elektros. Londono Hitrou oro uostas pranešė, kad apie 20 proc. skrydžių bus atšaukti 6–11 val. Grinvičo (8–13 val. Lietuvos) laiku, taip pat paragino keleivius prieš išvykstant patikrinti naujausią oro bendrovių skelbiamą informaciją. Kelių agentūra, kuri prižiūri Anglijos automobilių kelių tinklą, nurodė, jog dėl smarkaus vėjo teko sustabdyti eismą pietų kryptimi Londone esančioje svarbioje Dartfordo sankryžoje, taip pat eismą abiem kryptimis 2-uoju Severno tiltu automagistralėje M4, jungiančioje pietų Velsą ir Angliją.

Taip pat sutriko susisiekimas traukiniai: geležinkelių bendrovė „Network Rail“ paskelbė, kai kai kurių reisų traukiniai tikriausiai nekursuos iki 9 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku. Prognozuojama, kad smarkūs vėjai toliau siautės Britanijos rytuose, Rytų Midlandso, Vakarų Midlandso, Pietryčių bei Pietų Velso regionuose ir kad šoninis vėjas kelia didelį pavojų motociklams bei automobiliams aukštais šonais, pridūrė Kelių agentūra. Smarkiausi vėjai smogė Britanijai priklausančiai Vaito salai – ten 6 val. Grinvičo (8 val. Lietuvos) laiku vėjo greitis siekė 160 kilometrų per valandą, informavo Meteorologijos biuras.

„Neįprasta tai, jog dauguma mūsų audrų susidaro virš Atlanto, todėl kol pasiekia mus, jos jau būna nustojusios stiprėti ir plėstis, – aiškino Meteorologijos biuro atstovė Helen Chivers. – Tačiau ši tebesivysto, slinkdama per Jungtinę Karalystę, ir dėl to turi potencialą sukelti reikšmingų sugriovimų ... Tai nenutinka labai dažnai.“ Premjeras Davidas Cameronas sekmadienį pirmininkavo Aplinkos agentūros, meteorologų ir vyriausybės departamentų pareigūnų posėdžiui, kuriame buvo svarstomi planai nenumatytiems atvejams. Prognozuojama, kad audros ir smarkūs vėjai pirmadienį taip pat užgrius dalį Nyderlandų, pranešė Olandijos meteorologijos institutas. Amsterdamo Schipholio oro uostas, kuris yra vienas judriausių Europoje, pranešė, kad audra gali priversti atidėti arba atšaukti kai kuriuos skrydžius. Nacionalinė geležinkelių bendrovė taip pat paskelbė, kad gali sutrikti traukinių eismas.

1987 metais Britanijoje siaučiant Didžiajai audrai vėjo greitis buvo didesnis nei 177 kilometrai per valandą. Tąsyk stichija smogė labai netikėtai, padarydama milijonais svarų įvertintą žalą ir išprovokuodama kritiką Britanijos nacionalinės sinoptikų tarnybos adresu. Praėjusį kartą panašaus stiprumo vėjas Didžiojoje Britanijoje buvo užregistruotas 2008 metų kovą, bet sinoptikė Helen Chivers sakė, kad prognozuojama žala yra palyginama labiau su 2002 metų spalio audra. Taip pat buvo palyginimų su 1987 metų spalio „Didžiąja audra“, per kurią Britanijoje žuvo 18 žmonių, o Prancūzijoje – dar keturi. Ta audra išvertė 15 mln. medžių ir padarė žalos už daugiau kaip 1 mlrd. svarų (1,2 mlrd. eurų pagal dabartinį kursą), o jos vėjų greitis siekė 185 km per valandą, Londone – 150 km per valandą. Šiemetinei audrai duotas Šv.Judo Tado (St.Jude) vardas. Šis katalikų šventasis laikomas patekusiųjų į beviltišką padėtį, dingusių daiktų ir žmonių globėju, o jo diena minima pirmadienį. Audra tikriausiai paveiks ir Šiaurės Prancūziją, o paskui nuslinks Danijos link, sakė H.Chivers.

Aut. teisės: delfi.lt

(4)
(0)
(0)

Komentarai (1)