Saulės dėmėje AR 2087 užfiksuoti dar 2 nauji galingi žybsniai (Video)  (0)

Antradienį nei iš šio, nei iš to du X kategorijos žybsnius generavusi Saulė vakar paleido dar dvi panašaus kalibro salves. Šaudoma iš tos pačios ambrazūros, pavadinimu AR 2087, informuoja "Space.com".

Vakar šešios minutės po pusiaudienio Lietuvos laiku saulės dėmė AR 2087 žiebė X1 galingumo žybsnį. Tas pats aktyvusis regionas užvakar paleido X2,2 ir X1,5 galios dalelių pliūpsnius. NASA zondas SDO nufilmavo naujausią ir labai įspūdingai atrodžiusį X1 galios žybsnį – vaizdo siužetą rasite žinutės pabaigoje.

O praėjus beveik 12 val. po X1 žybsnio, pirmosiomis šios paros minutėmis Lietuvos laiku ta pati saulės dėmė šovė vidutinės galios žybsnį, kuris buvo įvertintas M3,9 balo.

Saulę stebintys astronomai kalba, kad antradienio įvykius mūsų žvaigždėje lydėjo ir vainikinės masės išsiveržimas – Saulės plazmos pliūpsnis. Portalo "Spaceweather.com" astronomo Tony Phillipso teigimu, patikslinus duomenis paaiškėjo, kad vakar plazma iš Saulės pliūptelėjo ne kartą, o du. Prognozuojama, kad dalis plazmos pliūpsnių medžiagos gali pasiekti Žemės apylinkes ir birželio 13-osios penktadienį mūsų planetos poliarinėse srityse sukelti geomagnetinių audrų.

Saulė šiuo metu yra pasiekusi 24-ojo vienuolikos metų trukmės ciklo aktyviąją fazę. Saulę stebintys mokslininkai mano, kad mūsų žvaigždė dabar turėtų būti pasiekusi piką, kuris toks ramus, kad astronomai jį vadina ir mini piku. Nors šiomis dienomis Saulės aktyvumas pastebimai padidėjęs, lyginant su kitais Saulės aktyvumo pikais, jis yra labai švelnus.

"Saulė prabudo, - įsitikinęs NASA Godardo kosminių skrydžių centro tyrėjas Deanas Pesnellas. – Saulės aktyvumo pikas sugrįžo ir prasideda iš naujo."

Trečiadienį įvykęs X1 galios žybsnis yra aštuntas užfiksuotas X klasės žybsnis 2014 m. Galingiausias iš šiemet vykusių buvo įvertintas X4,9 balo. Saulė šią didelės energijos dalelių salvę paleido šių metų vasarį. Laimė, nė vienas iš aštuonių X kalibro šūvių nebuvo nukreiptas tiesiai į Žemę. Jei taip nutiktų, mūsų planetos palydovinei infrastruktūrai grėstų rimti nemalonumai su visomis lydinčiomis ekonominėmis ir socialinėmis pasekmėmis.

Įvykius Saulėje sekantys astronomai numato, kad kol kas saulės disko pakraštyje esantis, bet vis arčiau centro judantis "ugnies taškas" AR 2087 dar gali kaip reikiant patriukšmauti. Kol kas naujo vidutinės M galios žybsnio tikimybė vertinama 60 proc., o galingiausios X galios žybsnio tikimybė – 30 proc.

Vaizdo siužetas


Aut. teisės: www.technologijos.lt

(9)
(0)
(9)

Komentarai (0)