Tikėjimą laisva valia supurtyti nelengva

Komentarai Prisijungti

Viršuje:   Seniausi | Naujausi

AlvydasR 2014-09-30 12:59
Vien tai, kad žmogui pasakius, kad jis už savo veiksmus neatsako, keičia jo veiksmus, parodo, kad jis laisvą valią turi, o visi tie įrodymai yra niekiniai, nes dar iki galo niekas nežino, kaip žmogus mąsto. Tikiu, kad kiekvienas iš jūsų gyvenime darėte sprendimus apsvarstydami įvairius variantus ir rinkotės pagal situacijos suvokimą, įsitikinimus, atsakomybę ir t.t. Tai, kad jūs rinkote ir įrodo, kad laisvą valią turite, o tokie straipsniai kaip tik ir nori ją iš jūsų atimti. Jei kas nežino, tai vadinama manipuliavimu.
vytautas50 2014-09-30 15:04
Pirmiausiai reiktų išsiaiškinti kas yra laisva valia. Tai visiška laisvė priimti bet kokius sprendimus, bet tie sprendimai negali būti prievarta niekam kitam. Čia labai paprasta logika jei aš nenoriu kad kažkas mane pjautų, kartų ar kitaip pažeidinėtų mano laisvę tai kito atžvilgiu turiu laikytis analogiškos taisyklės. Aišku dėl tos pačios laisvos valios tai gali pažeidinėti, bet tuomet įsijungia priežasties pasekmės dėsnis. Bet tai nereiškia kad kažką užmušus užmuš ir tave. Kartais gyvam gali būti sunkiau nei mirusiam. Čia pateiktas eksperimentas kaip žmonės darytų jei būtų vienaip ar kitaip yra bevertis. Kol nėra konkretaus sprendimo tol nėra veiksmo. Kaip žmogus pasielgs konkrečiu atveju jis net pats nežino. Norint normaliai moksliškai įsitikinti ar tai veikia reikia imti dvi žmonių grupes kurių viena sąmoningai laikosi laisvos valios ir priimdami sprendimus atkreipia dėmesį ar jų sprendimas nepažeidinėja kitų laisvos valios. O kita grupė į tai nekreipia dėmesio ir daro kas jai šauna į galvą svarbu nesodina į kalėjimą. Bent kokius metus stebėti tų žmonių visapusę sveikatos būklę, susidariusias nepalankias situacijas. Tik po to galima palyginti yra skirtumas ar ne. Procesas tiesiog turi vykti gyvai. Visokie galvojimai tuščias reikalas. Beja šitoje situacijoje įeina ir mėsos nevalgymas ir valgymas. Svarbūs ir kiti gyvos gamtos naikinimo, nenaikinimo sprendimai. Šiaip tai kiekvienas gali paeksperimentuoti be problemų su savimi ir palyginti gyvenimo kokybę vienu ir kitu atveju. Tam reikalingas tik noras ir nieko daugiau. Aišku galima kliedėt praktiškai nieko neišbandžius. Bent man asmeniškai tiesiog patinka gyventi laikanti laisvos valios principo ir nepažeidinėjant kitų laisvos valios. Ir ne dėl to kad kažkas mane nubaus. Aš žinau kad niekas už nieką manęs nebaus. Tiesiog tai darau savo malonumui. Savotiška vidinė švara viskame. kaip viso to pasekmė jokių ligų, jokių stresų, jokių sąžinės graužimų, absoliuti ramybė. Tiesiog esi savotiškai skaidrus. Jokios religijos ir dvasiniai tobulėjimai tam taip pat nereikalingi. Tiesiog paprastas kasdienis gyvenimas.
vytra 2014-09-30 16:45
- Religijos yra tik žmonijos sukaupta filosofinė patirtis, skirtinguose regionuose šiek tiek skirtinga. Negalima religijų tapatinti su Dievu ar tikėjimu.
vytautas50 2014-09-30 18:23
Šitoj vietoj yra kitaip. Su filosofija tai neturi nieko bendro. Viskas gan paprasta. Manau girdit apie vadinamus chelingus. Jų būna įvairiausių formų. Tiesiog kažkokia energetinė struktūra per žmones perdavė supratimą apie save. Kaip yra iš tikro neaišku, bet norima kad žmonės suprastų būtent taip. Be to religijų įvairovė ir kova tarp jų. Rezultatas energijos išsiskyrimas ir tos energetinės struktūros maitinimas. Ta energetinė struktūra ir yra dievas. Tiksliau psiudo dievas. Bendrai pažiūrėkim į visą pasaulį viskas skirta sukelti emocijas ir spinduliuoti energiją. Teigiama, neigiama nesvarbu. Mes energijos šaltinis kažkam. Na jei norit kito požiūrio šiuo klausimu iš patirties reiktų per asmenines žinutes. Tie klausimai čia "ne solidu ir ne moksliška". O šiaip ačiū už Jūsų mintis. Priverčia pamąstyti.
Shinigami 2014-09-30 20:28
Laisva valia, kas tai? Kuo skiriasi pasirinkimas laisva valia nuo pasirinkimo nelaisva valia? Kad ir koki pasirinkimą atliktume jis bus paremtas įvairiais faktoriais. Pagrindiniai faktoriai yra vertybių sistema, žinojimas apie bausmę ir jos neišvengiamumą, žinių (išsilavinimo) kiekis. Tačiau, vertybių sistema yra išugdoma nuo mažens. Ir priklauso nuo to kokioje aplinkoje gyvensi. Todėl galima sakyti, kad tavo pasirinkimus nulemia ne tavo laisva valia, o esama aplinka. Aplinka kuri suformavo tavo vertybių sistemą. Bausmė atsiranda dėl įstatimų ir jų nesilaikimo. O įstatimus kuria kiti, todėl jei paklūsti įstatimas tik todėl, kad žinai jog kitaip busi nubaustas tavo pasirinkimas yra nulemtas ne tavo laisvos valios. Taip pat tavo sprendimus nulemia tavo turimos žinios. Bet tavo turimos žinios ne visada gali būti teisingos arba teisingai interpretuotos. Gali būti specialiai kitu asmenų sufabrikuotos (propaganda). Pasirinkimas gali būti tiesiogiai įtakotas kitų asmenų. Pav.: grasinant. Todėl tikrai nebus pasirinktas laisva valia. O kaip dėl apsisprendimo kuris yra nulemtas kitų asmenų, bet neturint tiesioginio ryšio ir apie tai nežinant? Pav. asmuo gerai išmanantis psichologija ir žinantis tavo asmenybę tau pačiam nesuvokiant nulemia tavo pasirinkimą sau norima linkmę? Ar tai laisva valia ar ne? Reklamos juk tuo ir paremtos. Visos akcijos ir nuolaidos. Tai metodai nulemiantys tavo pasirinkimą, bet neverčiantys tave pasirinkti. Ar tokie pasirinkimai yra laisva valia ar ne? Jei asmuo žino, kad tu darai viską priešingai nei tau yra liepiama ir panaudoja atvirkštinę psichologija ir liepia tau daryti to ko jis nenori, kad darytum. Nes žino kad darysi priešingai ir tai ko jis nori. Tai toks pasirinkimas yra laisva valia ar ne? Juk vis tiek darai tai ko nori kitas, bet to nesupranti.
bahuriux 2014-09-30 20:39
Pamaniau, kaip butu su DI (dirbtiniu intelektu), jei jis sugebetu mastyti ir priimti sprendimus pats neatsizvelgdamas i tai kaip uzprogramuotas. Na isivaizduokit tokia DI programa kuri pati kuria programas, atsieit masininis mastymas, renka info is interneto ir pasaulio savo pazinimo riboms praplesti ir mokymuisi. Kaip su tokios DI sistemos laisva valia butu, kai ji save suvokia ir saves nesuvokia? Tipo irgi sakytu mokslininkai, kad dar pries priimant sprendima atsiranda 0 ir 1, na taip, o ar ne taip ir turi buti? Tas pats ir su zmonemis, dar pries priimant sprendima smegenyse vyksta biocheminiai ir visokie elektriniai impulsai neuronuose ta linkme, bet juk kitaip net neimanoma, neimanoma mastyti ne smegenyse ir ne elektroninese grandinese.
Hmz 2014-09-30 21:06
Pamatęs viliojantį valgį nusprendi pavalgyti. Ar čia apsisprendei laisva valia? Jei nebūtum valgio pamatęs, noras nebūtų kilęs. Reiškia, čia išorinė priežastis privertė tave priimti sprendimą.
vytautas50 2014-10-01 10:44
Įvairūs išoriniai veiksniai veikia kaip laisvos valios apribojimai. Pvz kūnui neišvengiamai reikia maisto. Aišku galima pasirinkti nesimaitinti ir mirti. Bet pasirinkus maitintis atsiranda naujos pasirinkimo galimybės. Maitintis tik akciniu maistu ar maitintis taip kaip nori. Maitintis valgant panašius į save ar maitintis kitokiu maistu. Žodžiu gyvenimas vieni pasirinkimai ir atitinkamas sprendimų priėmimas. Įvairūs išoriniai veiksniai dalinai apriboja pasirinkimo laisvę, bet jokių problemų tai ignoruoti. Nors ignoravimas dažniausiai veda prie susinaikinimo arba sunaikinimo. Tokį pasirinkimą normaliai dauguma atmeta jei tik turi galimybę. Nors jis lygiai toks pats pasirinkimas. Išoriškai lyg viskas tvarkoj. Elgiamės kaip norim. Bet pateiksiu vieną kaistą 2012m vasaros nutikimą. Jau net nežinau kiek metų pastoviai sekmadieniais važiuoju pas senus tėvus už 30km. Nieko ypatingo niekada nevyko. Kadangi tenka važiuoti keletą km mišku tai būna perbėga koks žvėris. Viskas normaliai jei tai pasitaiko į kelis mėnesinius kartą. Bet šiuo atveju situacija klostėsi visiškai keistai. Pirmas momentas tik išvažiavus iš tėvų ir gretimoje gyvenvietėje pasisukus sankryžoje prieš pat kapotą nukrito kaip obuoliai žvirblių būrys. Nors greitis gal vos 10km/h bet stabdžio nesuspėjau paspausti. Nežinau ar aš ką ten suvažinėjau. Už puskilometrio išvažiavus į autostradą kažkodėl džipui kilo noras mane taranuoti į mano šoną. Procesas neįvyko bet džipo šoninis veidrodėlis buvo arčiau maniškio. Važiuojant lėtai per mišką vos nesuvažinėjau lapės. padėjo stabdžiai. Išvažiavus iš miško ant kelio dviračiais važinėjosi trys vaikai. Pristabdžiau ir galiausiai visai sustojau. Vienas iš vaikų tiesiog nuvirto po ratais atsiremdamas į mašiną. Kažkaip vangiai ir nepatenkintas kad nesuvažinėjau pasikėlė. Labai lėtai judėjau toliau. Gyvenvietėje, priešingoj kelio pusė nei gyvenvietė, sėdėjo šuo. Ir vėl kai privažiavau šis užsimanė nusižudyti. Paskutinę akimirką ėmė bėgti per kelią. Kažkaip per daug keisto gyvų padarų elgimosi tokiam trumpam tiek laiko tiek kelio tarpe. Klausimas kas valdė šią įvykių seką. Visi atsidūrė ten kur jiems nereikia. Į atsitiktinumų savoką niekaip netelpa. Susidarė vaizdas kad yra absoliutus visų valdymas. Suprantama apie jokią laisvą valią nėra ir kalbos. Visų šitų dalykų kontekstas prieš tai truputi pažaidžiau su švytuokle. Aišku galiu nuraminti tokių nesąmonių dabar nevyksta. Atvirkščiai bent man vyksta priešingas procesas. Paskutinis nutikimas. Pavežiau kaimynę pas mirštantį vyrą į klinikas. Tik atvažiavau iš karto atsilaisvino vieta ir aš atsistojau. Kaimynė net tokioj stresinėje būsenoje nustebo kaip čia taip. Jie visuomet vietos laukdavo mažiausiai valandą laiko. Pradžioje pačiam buvo keista nes taip man yra pastoviai. Viskas tarsi padėta ant lėkštutės. Klausimas kas formuoja įvykių sekas anksčiau neigiamas dabar teigiamas.
Eimantas 2014-10-01 15:15
Tu jas formuoji.
vytautas50 2014-10-01 15:44
Ir kokiu būdu? Aišku remdamasi dar ir kitais dalykais dabar aš suprantu kaip tai vyksta. Bet čia pateikiu tik faktus. Įdomi ir kitų nuomonė.
vytra 2014-10-01 15:53
- Jeigu priimti hipotezę, kad įvykiai yra atsitiktiniai ir su tiesiniu pasiskirstymo dėsniu, tai egzistuoja pakankamai aukšta tikimybė, kad laiko interval delta t, įvykiai grupuosis "įpatingai". p.s. .. jei to nebūtų, tuomet būtų jau ne atsitiktinis pasiskirstymas, čia elementari tikimybių teorija. p.s.2 .. egzistuoja dar ir psichologinis momentas, eilinis žmogus (ne mokslininkas?) paprastai pastebi ir įsimena tik išskirtines sekas, visai užmiršdamas įskaityti didelę gausą eilinių.
vytautas50 2014-10-01 16:19
Na moksliškai aišku "užmušei" Seniai mokiausi tikimybių teoriją, bet mokydamasis nieko nesupratau. tai ir dabar nieko nesupratau. Ir kokia tikimybė kaip dažnai jie grupuosis "ypatingai"? Tiesinis pasirinkimas kaip ir nelabai prie ko. Aišku gyvenimo situacijų sudėjimą į tikimybių teoriją gyvai kažkaip sudėtinga. Lošimo tikimybės yra o išlošt remiantis tą teoriją kaip ir neįmanoma.