Ar įprotis traškinti pirštus gali sukelti artritą?  (0)

Visi esame girdėję mitą, kad pirštų sąnarių traškinimas gali sukelti artritą. Daugybė tėvų įspėja savo vaikus, kad dėl tokio įpročio skaudės rankas senatvėje. Tiesa, kad traškančių rankų garsas nemalonus kai kuriems žmonėms, bet kyla klausimas, ar tai iš tikrųjų kenkia sveikatai.

Dauguma gydytojų sutinka, kad pirštų sąnarių tampymas nepadidina artrito rizikos. Keliuose moksliniuose tyrimuose nepastebėta, kad artrito atvejų skaičius būtų didesnis tarp tų, kurie traškino pirštus, nei tų, kurie šito nedarė.

Vienas motinos perspėjimų nenorėjęs klausyti paauglys netgi pats atliko bandymą. Donaldas Ungeris iš Kalifornijos pradėjo traškinti kairiosios rankos pirštų sąnarius bent du kartus per dieną, bet nelietė dešiniosios, kad galėtų palyginti abi rankas. Po 60 metų paaiškėjo, kad jo mama buvo neteisi – vyrui neišsivystė artritas.

„Žiūriu į savo pirštus ir nematau nė menkiausio atrito ženklo,“ – sakė jis.

Gali sužaloti rankas


Tačiau nors ir nerasta jokio ryšio tarp artrito ir pirštų sąnarių traškinimo, šis įprotis nėra toks nekaltas, kaip gali atrodyti. Tyrimai rodo, kad jis gali būti susijęs su raiščių ir minkštųjų audinių pažeidimu. Yra mokslininkų, kurie mano, kad dėl rankų traškinimo ima tinti rankos, be to, žmogus nebegali sugniaužti pirštų taip stipriai, kaip anksčiau. Jie taip pat susiejo pirštų sąnarių traškinimą su nagų kramtymu, rūkymu ir alkoholio gėrimu.

Medicininėje literatūroje galima perskaityti apie nelaimingus atsitikimus, kurie atsitiko dėl pirštų sąnarių traškinimo. Viename Amerikos ortopedijos žurnale publikuotame straipsnyje rašoma, kad jėga, kurios reikia traškėjimo garsui sukelti, gali baigtis sužeidimais.

Fizioterapeutė Sammy Margo mano, kad nėra jokių įrodymų, kad pirštų sąnarių traškinimas gali sukelti artritą.

„Stebėtina, kad tiek daug tėvų perspėja savo vaikus to nedaryti, – sakė ji. – Fizioterapeutams pirštų sąnarių traškinimas neatrodo pavojingas, nebent jis sukelia skausmą ar tinimą. Tai sukelti gali sužeistos, susidėvėję ar plyšę kremzlės, kaulas, kuris trinasi į kitą, arba osteoartitas.“

Didžiosios Britanijos artrito tyrinėtojų grupės nuomone, yra daug ligos rūšių, todėl sunku nustatyti, kas ją sukelia. Pasak jų, dauguma artrito formų kai kuriose šeimose perduodamos genetiniu būdu. Ligą gali sukelti ir sužeidimas ar alergija. Kiti gyvenimo būdo faktoriai irgi turi įtakos, ypač sunkus, pasikartojantis fizinis darbas – tai gali padidinti artrito riziką. Kai kurie maisto produktai pasunkina ligą, tačiau mažai tikėtina, kad būtent maistas gali sukelti artritą.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
Autoriai: Dorotėja Noreikaitė

(27)
(6)
(21)

Komentarai (0)