Svarbus pasiekimas: mokslininkams pavyko sustabdyti šviesą šviesolaidyje  (15)

Šviesa yra esminė kvantinės komunikacijos sudedamoji dalis, bet ji turi vieną didelį trūkumą – juda dideliu greičiu (apie 300 tūkstančių km/s) ir neturi pastovios būklės, kurioje gali būti saugoma. Tačiau vieno technologijų universiteto mokslininkų grupė sugebėjo pademonstruoti, kad ši problema gali būti išspręsta

Tai gali būti atlikta ne tik siauroje srityje naudojamose sudėtingose kvantinėse sistemose (apie tokius eksperimentus jau rašėme ir anksčiau), bet ir tradiciniuose optinių skaidulų tinkluose, kuriais jau dabar naudojasi dauguma interneto paslaugų tiekėjų. Į įprastinį stiklo pluoštą išradėjai įšvirkštė priedų, kurie šviesos greitį sumažino iki 180 km/h. Be to, mokslininkams pavyko šviesą akimirkai visiškai sustabdyti ir po to atnaujinti jos judėjimą. Tai svarbus pasiekimas, priartinantis vadinamojo kvantinio interneto sukūrimą naudojant optinį pluoštą, kuriame kvantinė informacija gali „teleportuotis“ tolimais atstumais.

Dar iš mokyklos fizikos kurso žinoma, kad šviesos greitis šiek tiek sumažėja, kai spinduliai juda aplinkoje besiskiriančioje nuo vakuumo, pavyzdžiui, ore, vandenyje ar stikle. Jis sumažėja dėl fotonų sąveikos su medžiagos atomais.

Minėtame eksperimente šis poveikis daug kartų sustiprintas. Tai buvo pasiekta į labai smulkų stiklo pluoštą pridėjus cezio atomų. Kai lazerio spindulys praėjo pro terpę, fotonų energija buvo sugerta, o atomai perėjo į aukštesnį energijos lygmenį. Vis dėlto, sugerta šviesa bet kuriuo metu gali būti „išmesta“, todėl toks metodas neturėtų jokio praktinio panaudojimo. Siekdami pašalinti šį trūkumą, mokslininkai panaudojo papildomą kontrolės lazerį, pervedantį atomus į trečiąją būklę.

Šiomis trimis kvantinėmis būsenomis mokslininkai gali kontroliuoti sukurtas struktūras ir dabar fotonus tam tikrą laiką (apie dvi mikrosekundes) galima išsaugoti. „Sugauti“ fotonai po dviejų mikrosekundžių buvo sugrąžinti į įprastą pluoštą, išlaikant jų savybes, kas yra labai svarbu kvantinei komunikacijai.

Įdomu, kad kvantinis ryšys tarp abonentų yra patikimesnis informacijos saugumo požiūriu, nes perimti pranešimą ir likti nepastebėtam nepavyks dėl pagrindinių kvantinės fizikos dėsnių.

Aut. teisės: TOPCOM
TOPCOM

(44)
(7)
(37)

Komentarai (15)

Visi šio ciklo įrašai