Tiesioginiame eteryje bus transliuojamos sekinančios lenktynės, kokių dar niekas pasaulyje nėra matęs: štai ką sugalvojo mokslininkai (Video)  ()

Balandžio 28 dieną mokslininkai pirmą kartą surengs molekulinių mašinų lenktynes. 100 nm važiavimas bus transliuojami tiesioginiame eteryje.

Lenktynės bus sekinančios – lenktynės truks iki 38 valandų, per kurias keturių komandų „nanomobiliai“ turės nuvažiuoti 100 nm. Kaip autodromas bus naudojama poliruoto aukso plokštelė. „Bolidai“ judės ja lygiagrečiomis „gyvatėlėmis“ su 20 nm dydžio posūkiais, o bendras ilgis bus 100 nm. Oro sąlygos žinomos iš anksto – gilus vakuumas (10⁻⁸ Pa) ir -268 °С temperatūra. Laimės pirmasis finišą pasiekęs „nanomobilis“.

Kiekvienas NanoCars Race „bolidas“ – sudėtinga molekulinė mašina iš kelių šimtų atomų. Mašinose varikliai nenumatyti: ir judinimas ir stebėjimas bus atliekamas plonais skenuojančiojo tunelinio mikroskopo elektronų pluoštais. Jis specialiai modifikuotas lenktynėms, kad būtų įmanoma valdyti visus keturis „nanomobilius“ tuo pat metu. „Autodromas“ bus Tulūzoje, kur įsikūręs Prancūzijos nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS) Medžiagų kūrimo ir struktūrinių tyrimų centras (CEMES).

Kiekvienam bolidui bus paskirtas savas aukso plokštelės plotelis. Tunelinio mikroskopo adatos keitimo „pitstopų“ nenumatyta. Bolidus bus galima keisti tik pritarus lenktynių organizatoriams. Tai visa įmanoma, jei ilgai veikiantis elektronų srautas sutraukytų „lenktyninės“ molekulės ryšius, ir lenktynėms tektų pateikti pamainą.

Iš šešių NanoCars Race finalistų balandžio 28 dieną dalyvaus keturios komandos. Kol kas jų sąrašas nėra galutinis, tačiau visi pretendentai, kurdami savo „bolidų“ dizainą, pademonstravo išradingumą, nuo Y-formos šveicariško „nanomobilio“, iki tikrą didžiaratį visureigį primenančio, pristatyto dalyvių iš JAV. Beje, kad ir kokia būtų molekulės struktūra, mokslininkai ją pritaikė maksimaliai tiksliam ir greitam judėjimui, posūkių įveikimui ir valdomumui.


©CNRS

Lenktynių sumanytojas ir organizatorius – CNRS mokslininkas Christianas Joachimas. Formulės-1 lenktynių populiarumo jis, žinoma, nesitiki, tačiau rungtynės paspartins manipuliavimo nanometriniais objektais, atskiromis molekulėmis ir atomais progresą. O ir kovos azartas mokslininkams nesvetimas – NanoCars Race puslapyje vyks tiesioginė transliacija. Metas pasirinkti favoritus.

S. Vasiljev

Aut. teisės: Technologijos.lt

(18)
(0)
(18)

Komentarai ()

Visi šio ciklo įrašai