Ar galėtų tolimose kelionėse astronautai išauginti augalų iš sėklų? Įdomus TKS eksperimentas ir pagrindinės išvados  (1)

Žmonių skrydžiams į kosmosą toliau, nei iki Mėnulio, reikia išspręsti daugybę įvairių klausimų. Vienas svarbiausių - maisto parūpinimas. Gabentis visą maistą iš Žemės gali būti sudėtinga ir nepraktiška, tad reikia išmokti jį kosmose auginti. Bet stipri spinduliuotė - ir ultravioletinė, ir energingų dalelių - gali pakenkti augalų sėkloms.


Tarptautinėje kosminėje stotyje buvo atlikti tyrimai, kuriais aiškintasi, koks yra tas poveikis.

Trijų augalų - tabako, vairenio ir sukučio - sėklos, DNR mėginiai ir sėklų paviršiuje randami chemikalai flavonoidai buvo išsiųsti į kosmosą, kur dvejus metus praleido stoties išorėje, veikiami kosminių spindulių ir UV spinduliuotės.

Kita mėginių grupė buvo laikoma stoties viduje, kur UV spinduliuotė nepasiekė, tačiau kosminiai spinduliai vis dar veikė.

Grįžę į Žemę mėginiai palyginti su laboratorijoje laikytais, taip pat ištirtas sėklų daigumas ir augimas.

Paaiškėjo, kad buvimas kosmose tikrai pakenkia sėklų daigumui, ypač kenkia UV spinduliuotė. Apie 90% laboratorijoje laikytų sėklų sudygo sėkmingai, tačiau iš TKS grįžusių sėklų sudygo vos 60%, o stoties išorėje buvusių sėklų daigumas siekė išvis tik 3%.

Tiesa, tie augalai, kurie išaugo, neatrodė prastesni už Žemėje likusius. Taip pat įdomu tai, kad atskiri DNR genai, pabuvę kosmose, nenustojo veikti.

Taigi atrodo, kad pavojų kelia ne žala DNR - augalų sėklos turi įvairių mechanizmų jai pataisyti - bet kitų sėklos dalių, pavyzdžiui baltymų, sugadinimas.

Tyrimo rezultatai publikuojami Astrobiology.

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(23)
(1)
(22)

Komentarai (1)