Iš TKS paleistas palydovas-valytojas su harpūnu (Video)  ()

Tarptautinės kosminės stoties (TKS) ekipažas paleido palydovą RemoveDebris, kurio paskirtis – Žemės orbitos valymo nuo kosminių šiukšlių eksperimentai.

NASA duomenimis, aplink Žemę orbitoje skrieja 8000 tonų kosminių šiukšlių. Didesnių nei 1 cm nuolaužų yra maždaug 750 000. Nors ir tokios nedidelės, orbitoje veikiantiems aparatams jos kelia rimtą grėsmę. Pavyzdžiui, pernai dideliu greičiu skriejanti kosminių šiukšlių dalelė padarė 7 milimetrų plyšį TKS stebėjimų modulyje. Tuo tarpu efektyvaus susikaupusių nuolaužų naikinimo būdo dar nėra — dabar mokslininkai seka stambių nuolaužų skriejimo trajektoriją ir stengiasi pakoreguoti aparatų orbitą taip, kad toks pavojingas susidūrimas neįvyktų.

Britų kompanijos SSTL inžinierių, o taip pat kelių kitų specialistų iš Europos ir Pietų Afrikos sukurtas eksperimentinis palydovas RemoveDebris, tuėtų padėti išspręsti šią problemą. Šių metųū pavasarį aparatą drauge su kitais kroviniais į TKS pristatė Dragon erdvėlaivis. 100 kilogramų masės aparatas į orbitą apie Žemę buvo paleistas trečiadienį, birželio 20 dieną, 14:30 Lietuvos laiku. Po dviejų valandų Surrey universiteto specialistai patvirtino, kad jiems pavyko gauti palydovo signalą.

Kitus du mėnesius tyrėjai tikrins ir derins sistemos veikimą, o po to imsis kosminių šiukšlių surinkimo technologijų demonstravimo. Tam RemoveDebris naudos tinklą ir harpūną, o taip pat du CubeSat palydovus. Rugsėjį aparatas paleis vieną CubeSatą į kosmosą 5–7 metrų atstumu. Paskui jis užmes tinklą ir nedideliais motorais prisitrauks, kad palydovas neišskristų atgal į kosmosą.


Gruodžio mėnesį RemoveDebris imsis antrojo misijos etapo. Kamera ir šviesos radaru (lidaru) aparatas vizualinės navigacijos eksperimentą. Tai padės sekti ir charakterizuoti nuolaužas orbitoje. Duomenys apie artėjančius objektus bus siunčiami į Žemę.

Vasarį bus atliekami baigiamieji eksperimentai. RemoveDebris išleis harpūną, skirtą sugauti nuolaužas, kurių maksimalus dydis – 10×10 centimetrų, į specialų skydelį. Kitaip nei tinklas, jis veikia mažesniu atstumu — iki pusantro metro. Jei viskas vyks sėkmingai, kosminis valytojas paskui išskleis bures, kad greičiau patektų į viršutinius Žemės atmosferos sluoksnius ir ten sudegtų.

Siūlomi ir alternatyvūs orbitos valymo nuo šiukšlių projektai – siūlomi palydovus-„lipukus“ ir elektrodinaminius „spąstus“ nuolaužų skridimo greičio sumažinimui. Tačiau, nepaisant visų deamų pastangų, ši problema vis dar lieka aktuali.

K. Ulasovič

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(21)
(1)
(20)

Komentarai ()