Lietuvio sukurta technologija mokslininkams pirmą kartą pavyko visiškai pašalinti ŽIV  (1)

Mokslininkams pirmą kartą istorijoje pavyko iš gyvo gyvūno pašalinti žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), pranešė „Deutsche Welle“.

Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai atliko novatorišką bandymą, kurio metu pasitelkdami genų redagavimą sugebėjo visiškai išgydyti ŽIV infekuotas peles. Šią studiją išspausdino „Nator Communications“ žurnalas.

Templo universiteto Pensilvanijoje ir Nebraskos universiteto tyrėjai ištobulino dviejų žingsnių programą, leidžiančią iš pelės genomų eliminuoti AIDS sukeliantį virusą.

Pirmoje gydymo dalyje lėtai leidžiami antiretrovirusiniai vaistai. Jie neleidžia virusui progresuoti, bet vis dėlto viruso nesunaikina. Per antrą gydymo etapą mokslininkai panaudojo CRISPR-Cas9 genų redagavimą ir iš infekuotų ląstelių pašalino ŽIV DNR.

Daugiau nei trečdalis eksperimento metu tirtų pelių po dvigubo gydymo nebeturėjo nė menkiausios ŽIV apraiškos.

Tyrimas yra didelis įvykis, suteikiantis vilties, kad žmonijai kada nors pavyks atrasti optimalų susidorojimo su ŽIV būdą.

DELFI primena, kad VU Gyvybės mokslų centre dirbantis prof. Virginijus Šikšnys Kavli premijos laureatu tapo už CRISPR-Cas9, arba vadinamųjų „genų žirklių“, atradimą. Premiją profesorius pasidalijo kartu su kitais dviem technologiją plėtojančiais mokslininkais – Maxo Plancko instituto (Vokietija) profesore Emmanuelle Charpentier ir Kalifornijos Berklio universiteto (JAV) profesore Jennifer Doudna. Užsimenama, kad už šią technologiją V. Šikšnys su kolegomis gali pretenduoti ir į Nobelio premiją.

Aut. teisės: delfi.lt

(88)
(1)
(87)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: