Auksinė žuvelė prisimena tik tris savo gyvenimo sekundes: kiek šiame teiginyje tiesos?  ()

Auksinė žuvelė prisimena tik tris savo gyvenimo sekundes – tikriausiai esate girdėję šį teiginį. „Atmintis kaip auksinės žuvelės“ netgi tapo vaizdingu posakiu, kuomet kalbama apie bloga atmintimi pasižymintį žmogų. Tačiau kiek šiame teiginyje tiesos?

Pasirodo, nedaug. Mokslininkai nustatė, kad auksinė žuvelė tikrai prisimena daugiau negu kelias sekundes savo gyvenimo.

2003 m. Plimuto universiteto Psichologijos katedros mokslininkai įrodė, kad auksinė žuvelė prisimena bent jau tris mėnesius savo gyvenimo. Taip pat jie įrodė, kad žuvelės gali atskirti skirtingas formas, spalvas ir garsus.

Kaip jie tai nustatė? Mokslininkai akvariume įdiegė svirtį, kurią paspaudusios žuvelės susilaukdavo atlygio – maisto.

Po kiek laiko auksinės žuvelės išmoko naudotis svirtimi ir pradėjo ją spausti, kuomet būdavo alkanos.

Tada tyrėjai žengė dar vienu žingsniu toliau: sureguliavo svirtį taip, kad ji veiktų tik vieną valandą per parą. Žuvelės po kiek laiko pastebėjo dėsningumą ir išmoko grįžti prie svirties bei ją paspausti teisingu metu.

Kito tyrimo mokslininkai kurį laiką, maitindami žuveles, visada paleisdavo tą patį garsą. Taip žuvelės išmoko susieti šį garsą su maistu.

Paleistos į laisvę, auksinės žuvelės ir po kelių mėnesių, išgirdusios šį garsą, plaukdavo jo kryptimi.

Beje, auksinės žuvelės niekada neatsitrenkia į akvariumo stiklą ne todėl, kad jį mato, bet todėl, kad turi jutimo organą, kuris vadinasi šoninė linija. Ši šoninė linija, išsidėsčiusi pailgai kūno, padeda žuviai jausti aplinkos pokyčius, taip pat ir slėgio pasikeitimą.

Kai kurios giliai po vandeniu gyvenančios žuvys yra visiškai aklos, bet puikiai orientuojasi, pasikliaudamos vien šia linija.

Parengta pagal „The QI Book of General Ignorance“ ir Ripleys.com.

Aut. teisės: 15min.lt

(15)
(1)
(14)

Komentarai ()