Naujausi tyrimai sustiprina viltis dėl vėžio gydymo  (1)

Per didžiausią onkologijos specialistų konferenciją pasaulyje, kuri šiemet vyko virtualiai, buvo pristatyti pasiekimai, susiję su sulietą neurotrofinės tirozino receptorių kinazės (NTRK) geną turinčio vėžio gydymu. Po dar vieno tyrimų etapo paaiškėjo, kad naujos kartos medikamentai daliai pacientų padeda įveikti NTRK sulietą geną turintį vėžį, o kitiems reikšmingai pagerina gyvenimo kokybę.


Konferencijos metu plačiai aptartas vėžys kyla dėl reto genetinio sutrikimo – sulieto NTKR (neurotrofinės tirozino receptorių kinazės) geno, pasireiškia tiek suaugusiems asmenims, tiek vaikams ir sunkiai pasiduoda standartiniams gydymo metodams.

Todėl pastaraisiais metais onkologai tyrinėja, kaip ligą galima įveikti pasitelkus taikinių terapiją, kai pagrindinis dėmesys sutelkiamas į genų tyrimus ir bandymus atrasti onkogeninius pokyčius.

Susirgimas retas, bet vaisto poveikis – 7 pacientams iš 10

Gegužės 29-31 dienomis vykusioje Amerikos klinikinių onkologų draugijos (American Society of Clinical Oncology – ASCO) konferencijoje NTRK sulietą geną turinčio vėžio tyrimai ir gydymas buvo viena iš renginio programos temų. Akcentuota, jog naujausių tyrimų rezultatai rodo, kad po genetinių tyrimų, nustačius sulietą NTKR geną, pacientai gali būti gydomi larotrektinibu, taip siekiant užkirsti kelią navikų vystymuisi ir plitimui.

Vienas iš tyrimo autorių, daktaras Alexander Drilon, dirbantis Memorial Sloan Kettering vėžio centre Niujorke, nurodė, jog naujausi duomenys parodė kliniškai reikšmingą daugumos suaugusiųjų, taip pat vaikų ir kūdikių, sergančių NTRK sulietą geną turinčiu vėžiu ir gydytų larotrektinibu, gyvenimo kokybės pagerėjimą.

Naujausiame tyrime dalyvavo 116 suaugusių pacientų, sergančių 17 skirtingais NTRK sulietą geną turinčiais navikais. Užfiksuotas aukštas larotrektinibo atsako dažnis ir teigiami saugumo rodikliai. Nustatyta, kad bendras atsako dažnis yra 71 proc., o kas dešimtam pacientui toks gydymas padėjo visiškai įveikti ligą.

Tyrėjų vertinimu, naujas medikamentas reikšmingai sumažina naviko dydį, dėl to dalinio atsako atveju navikas gali būti sėkmingai išoperuotas ir radikaliai pašalintas arba pasiekiama dalinė ar pilna remisija.

Nors TRK sintezės sutrikimo geną turintis vėžys yra gana retas reiškinys, pavyzdžiui, per vienerius metus visoje Europoje užregistruojami tik keli tūkstančiai naujų susirgimų, tačiau tyrimų rezultatai gali suteikti stipresnį impulsą vystyti taikinių terapijos metodus ir pasiekti didesnį proveržį šioje onkologijos srityje. Larotrektinibo veiksmingumo tyrimai yra tęsiami, o naujausi duomenys bus paskelbti žurnale „The Lancet Oncology“.

Sulietą NTKR geną galima aptikti atliekant tyrimus laboratorijose Lietuvoje

Skaitomiausi Naujausi

Pasak dr. A. Drilon, dabar surinkti duomenys pabrėžia įprastų genetinių tyrimų svarbą. Tyrimai gydytojams padeda atrinkti pacientus ir jiems pritaikyti tinkamą gydymo metodą.

Pažymima, kad navikai, susiformavę dėl genų  susiliejimo, į standartinį gydymą reaguoja blogiau negu  navikai, kurie nesusijęs su genų  susiliejimu. Gydytojai yra pripažinę, kad ligai, kuriai būdinga NTRK geno susiliejimas, standartinių gydymo metodų, tokių kaip chemoterapija ar imunoterapija, veiksmingumas yra ribotas.

Genetiniai tyrimai, kurių metu aptinkamas NTRK genas, atliekami ir Lietuvoje. Todėl Lietuvoje žemiau išvardintomis ligomis sergančius pacientus gydantys medikai gali juos nukreipti genetiniam tyrimui. Susirgimas pasireiškia įvairiais suaugusiųjų ir vaikų solidiniais navikais, įskaitant plaučių, skydliaukės, virškinimo trakto vėžį (storosios žarnos, cholangiokarcinomą, kasos ir apendicitinį), sarkomą, CNS vėžį (gliomą ir glioblastomą), seilių liaukų vėžį (pieno analoginę sekretinę karcinomą), taip pat – kūdikių fibrosarkomą ir minkštųjų audinių sarkomą. Pirmasis medikamentas, skirtas NTRK sulietą geną turinčio vėžio gydymui, Europos Sąjungoje buvo patvirtintas pernai rudenį. Naujojo vaisto kūrėja yra farmacijos kompanija „Bayer“.

ASCO konferencijoje, kurioje nuotoliniu būdu dalyvavo beveik 43 tūkst. specialistų iš 138 pasaulio šalių, buvo pateikta bendra statistika, rodanti, kad vėžys, susijęs su NTRK  sulietu genu, vaikams gali pasireikšti 91–100 proc. fibrosarkomos atvejų ir 10 proc. aukštos rizikos gliomų atvejų, taip pat genetinis sutrikimas fiksuojamas 2–12 proc. skydliaukės vėžio, 0,2–3 proc. plaučių vėžio ir 1 proc. storosios žarnos vėžio, sarkomos ir glioblastomos atvejų, 0,5 proc. galvos ir kaklo plokščiųjų ląstelių karcinomos atvejų.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(2)
(2)
(0)

Komentarai (1)