Kaip Amerikos japonų pulkas Antrojo pasaulinio karo metais išgelbėjo „prarastą batalioną“: tapo daugiausiai apdovanojimų pelniusiu pulku JAV karinėje istorijoje (Foto, Video)  ()

442-ojo pulko Nisėjaus kariai dėl savo dydžio ir tarnybos trukmės tapo daugiausiai apdovanojimų pelniusiu pulku JAV karinėje istorijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Antrojo pasaulinio karo „Prarasto bataliono“ mūšis buvo įvertintas kaip vienas aršiausių ir didvyriškiausių antžeminių mūšių Amerikos karinėje istorijoje.

1944 m. spalį, kai sąjungininkų pajėgos kovojo siekdamos išvaryti nacius iš Prancūzijos, Amerikos japonų (nisėjų*) karių dalinys buvo dislokuotas į iš pažiūros neįmanomą misiją. Pasiųstiems į atšiaurią Vogėzų kalnų vietovę šiaurės rytų Prancūzijoje – regioną, kuris kariniu požiūriu nebuvo paliestas nuo Romos imperijos laikų – buvo įsakyta ištraukti giliai miške įstrigusį Teksaso nacionalinės gvardijos padalinį, apsuptą 6000 nacių karių.

Amerikos japonai, žinomi kaip nisėjai, tarnavo 442-ojo pulko kovinėje komandoje. Tai buvo atskirtas dalinys, kuriam vadovavo baltieji karininkai.

Nisėjai susidūrė su intensyviu rasizmu ir diskriminacija, ypač po to, kai Japonija užpuolė Perl Harborą. Daugelį nisėjų kartu su jų šeimomis įkalino stovyklose.

Prancūzų kampanijos metu į 442-ąjį pulką įėjo 100-asis pėstininkų batalionas (daugiausia Nisėjaus dalinys iš Havajų, kuris turėjo savo istoriją prieš susijungdamas su 442-uoju pulku), 2-asis ir 3-asis batalionai, 522-asis lauko artilerijos batalionas ir 232-oji inžinierių kuopa. Visa tai suvaidino lemiamą vaidmenį.

 

Nisėjai vyrai žinojo, kad daugelis negrįš iš gelbėjimo misijos. Ankstesni bandymai buvo nesėkmingi ir patirta didelių nuostolių. Įstrigusiems teksasiečiams itin trūko šaudmenų ir maisto. Tačiau nisėjai įnirtingai kovėsi artimoje kovoje, bjauriu oru ėjo miškingais purvynais ir minomis nukrautais keliais.

Pasibaigus misijai, 442-asis pulkas puikiai įvykdė savo pasirinktą šūkį „Go For Broke“ ir tapo labiausiai apdovanotu pulku JAV karinėje istorijoje dėl savo dydžio ir tarnybos trukmės.

Išlaisvinantys Prancūzijos miestus: Bruyères ir Biffontaine

Kai 1944 m. spalio 8 d. 442-asis pulkas atvyko į Prancūziją, jis buvo prijungtas prie 36-osios pėstininkų divizijos, kurioje taip pat buvo teksasiečiai. Vadovaujant generolui majorui Johnui Dahlquistui, jie agresyviai kovojo, kad išlaisvintų Prancūzijos miestus ir stumtų nacius atgal per Vokietijos sieną. Tačiau ir naciai, ir kalnai buvo grėsmingi.

Kai regioną užklupo stingdantis lietus, nisėjai atvyko vis dar su vasarinėmis uniformomis. Dauguma atvyko motoriniu transportu, bet kai kurie važiavo arklių mėšlu dvokiančiais geležinkelio vagonais.

Pirmoji nisėjų Vogėzų misija buvo išlaisvinti du mažus miestelius: Bruyèresą, į kurį patekti reikėjo įveikiant keturias aplinkines kalvas, ir Biffontaine.

 

Kampanija prasidėjo spalio 15 d., apgailėtinomis sąlygomis. Rūkas ir tanki augmenija apribojo nisėjų matomumą iki keleto metrų.

Šaltas lietus permerkė jų uniformas, kojines ir batus. Naciai savo artilerijos sviedinius nukreipė į medžių viršūnes, todėl jiems sprogus ant Nisėjaus kareivių pažiro skeveldros ir medžio gabalai.

Iki pirmosios dienos pabaigos 442-asis pulkas buvo pažengęs tik pusę kilometro. Po trijų dienų intensyvių kovų, siekiant įveikti keturias kalvas, nisėjai įžengė į Bruyères ir įsitraukė į nuožmią kovą. Iki spalio 18 d. nakties jie išlaisvino miestą.

Tačiau tai kainavo labai brangiai: „Kelyje buvo tiek daug žuvusių žmonių, jog jie turėjo atsigabenti buldozerį, kad nustumtų juos nuo kelio“, – sakė 442-ojo pulko veteranas Jamesas Matsumoto interviu „Go For Broke“ nacionaliniam švietimo centrui. – Ten praradome daug vyrų.“

442-ojo pulko kariai manė, kad netoliese esantis nedidelis Biffontaine kaimas neturi taktinės vertės. Bet generolas Dahlquistas įsakė jiems atvykti. Įžengus į miestą juos pasitiko priešo ugnis ir kurį laiką nisėjai buvo atkirsti nuo tiekimo ir pastiprinimo.

 

Išvargę po 8 dienas trukusių kovų, 442-ojo pulko kariai slėpėsi sugriautų pastatų rūsiuose, kai vokiečiai šaukė, kad jie pasiduotų, tačiau pulkas atsilaikė, kol atvyko pastiprinimas. Spalio 23 d. jiems pavyko išlaisvinti Biffontaine. Tačiau tuo metu jie prarado daug labiausiai patyrusių karininkų ir įdarbintų vyrų.

Tęsinys kitame puslapyje:




Kaip teksasiečiai pateko į spąstus

Spalio 24 dieną 442-ajam pulkui buvo suteiktas užtarnautas poilsis. Vienas iš jiems padedančių padalinių buvo 141-ojo pulko 1-asis batalionas – Teksaso nacionalinės gvardijos komanda, sudaryta iš maždaug 275 baltųjų amerikiečių karių. Teksasiečiai nužygiavo keturias mylias ir užėmė dvi kalvas už Bifontaino, nežinodami, kad naciai leidžia jiems pereiti tam, kad vėliau pultų kolonos užnugarį ir užtvertų bet kokį kelią atsitraukimui ar atsargų papildymui. Teksasiečiai buvo įstrigę.

Kitą dieną du kiti 141-ojo pulko batalionai bandė pralaužti nacių gniaužtus, bet nesėkmingai. Tą popietę teksasiečiai išsiuntė 36 žmonių komandą. Grįžo tik 5.

„Prarasto bataliono“ gelbėjimo tvarkaraštis

 

Spalio 26 d.: Iš ​​pradžių generolas Dahlquistas įsakė nisėjams vos po dviejų dienų poilsio surengti fronto puolimą į kalvą, kurioje buvo įstrigę teksasiečiai. Tačiau pulko vadai tvirtino, kad toks manevras atneštų didelių nuostolių, ir pasiūlė aplenkti nacius.

Spalio 27 d.: Nisėjaus kariai mobilizavosi abiejose kalnagūbrio kelio pusėse į šiaurę nuo Biffontaine. Vokiečių minos, tankus krūmynas, tankus miškas ir atkakli gynyba sulėtino Nisėjaus karių veržimąsi.

Spalio 28 d.: Po stiprios artilerijos ir minosvaidžių apšaudymo, ir didėjančio aukų skaičiaus jie priartėjo 1,3 km atstumu nuo teksasiečių.

Spalio 29 d.: Nisėjaus bataliono vadovybė gavo radijo pranešimą, kad teksasiečių padėtis tapo beviltiška. Atvyko būrys tankų, teikdami pagalbinę ugnį iš savo 75 mm pabūklų, tačiau nisėjai pėstininkai pateko į vieną nacių knibždėte knibždantį slėnį, vėliau pavadintą „Savižudžių kalnu“.

Gavus įsakymą ruošti durtuvus, „I“ ir „K“ kuopos vyrai pakilo ir ėjo į priekį kaip vienas, vadovaujami savo vado. Kareivis Ichigi Kashiwagi iš „K“ kuopos sakė: „Mes rėkėme visa gerkle ir žudėme viską, kas judėjo... Mums neberūpėjo“.

Vokiečiai, vos įsitraukę į įnirtingą 30 minučių susišaudymą, pamatę įniršusius nisėjų veidus, išskėtė rankas ir pabėgo iš savo pozicijų.

 

Maždaug tuo pačiu metu, 2,7 km į užnugarį, „E“ ir „F“ kuopos naudojo žnyplės judesį, kad aplenktų nacius, kaip planuota, ir pultų iš nugaros, o „G“ kuopa veržėsi į priekį, netikėtai sugaudama priešą. Suderintas veiksmas sunaikino vokiečius.

Spalio 30 d.: „I“ kuopa pirmą kartą užmezgė ryšį su dingusiu batalionu. Teksasiečių radijo žinutėje buvo rašoma: „Patruliuokite iš 442-ojo pulko vietos. Pasakykite jiems, kad mes juos mylime!“

211 iš pradinio 275 prarasto bataliono karių išgyveno apgultį.

Daug aukų, daug garbės

Beveik po dviejų savaičių, lapkričio 12 d., generolas Dahlquistas įsakė išrikiuoti 442-ąjį pulką. Pamatęs susirinkusią tik dalį dalinio, generolas įspėjo laikinai einantį pulko vadą apie dingusią kariuomenės dalį.

„Kur jie yra?“ – paklausė Dahlquistas.

Pulkininkas leitenantas Virgilis Milleris atsakė: „Tai viskas, kas liko“.

Nuo spalio 14 d. iki spalio 31 d., per Bruyères, Biffontaine ir prarasto bataliono išvadavimo misijas, 442-asis pulkas neteko daugiau nei 800 karių. Pulkas vėl buvo dislokuotas lapkričio 13 d.

 

442-ajai „Go For Broke“ kovinei komandai pasipylė pagyrimai, pradedant prezidentu Trumanu. „Jie buvo puikūs!“, – vėliau apie 442-ąjį pulką sakė generolas George'as C. Marshall, JAV armijos štabo viršininkas. „Jie patyrė siaubingų aukų. Jie parodė retą drąsą ir nepaprastą kovinę dvasią... Visi jų norėjo“.

Tarp daugelio suteiktų apdovanojimų penki Nisėjaus kariai gavo Garbės medalius už savo veiksmus Vogėzuose: George'as „Joe“ Sakato, Barney Hajiro, Jamesas Okubo, Robertas Kuroda ir Joe Nishimoto.

1962 m. Teksaso gubernatorius Džonas Konolis (John Connolly) pagerbė visą padalinį, suteikdamas kariams garbės teksasiečio vardą.

* Nisėjai (angl. nisei, iš jap. k. antroji karta) yra japonų kalbos terminas, vartojamas Šiaurės Amerikos ir Pietų Amerikos šalyse, nurodant etninius japonų vaikus, gimusius naujoje šalyje.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(18)
(3)
(15)

Komentarai ()