Lokalinis gigantizmas - reta, bet labai nemaloni liga  (7)

Nuotraukoje matyti chirurgų paruošiamieji darbai, besirengiant operuoti 24 metų Liu Chua - didžiausios rankos savininką. Jaunuolis ryžosi tokiai operacijai tikėdamas susigrąžinti normalaus gyvenimo galimybę. Tuo labiau, jog ranka iki tokio neįtikėtino dydžio išaugo dėl gimdymo traumos, tad pilnavertiško ir sveiko gyvenimo jis beveik nematė apskritai.

Šanchajaus 9-osios valstybinės ligoninės chirurgai operacijos metu pašalino apie 5 kg kaulų, sausgyslių ir mėsos. Operacija truko septynias valandas. Nors pacientas po operacijos jaučiasi gerai, tačiau po pusmečio jam vėl teks gultis ant chirurgo stalo.

Kaip jau beveik tapo tradicija, dauguma tokių netradicinių susirgimų ir operacijų nutinka Kinijoje. Tačiau neverta kinų tautai priskirti ligonių vardų - tiesiog joje gyventojų tiek daug, kad statistiškai įmanomos ir pačios įvairiausios ligos. Kad ir šiuo atveju - Liu Chua nėra išimtis pasaulyje, jis tiesiog serga labai reta liga - lokaliniu gigantizmu (macrodactyly).

Lokalinis gigantizmas - nors ir reta, tačiau visame pasaulyje sutinkama liga. Jos metu kažkuri kūno dalis ima neproporcingai didėti. Auga viskas - kaulai, minkštieji audiniai, vidiniai organai. Ligos priežastis? Niekas tvirtai nežino - kartais gimdymo traumos, kartais nėštumo komplikacijos, o kartais apskritai neaiški priežastis...

Tai keista liga - iš pirmo žvilgsnio ji neatrodo pavojinga gyveybei, tačiau normalų gyvenimą labai sukomplikuoja. Žmogus iš esmės netenka pilnaverčio gyvenimo - tiek dėl aprangos ir apavo, tiek ir dėl asmeninės veiklos komplikacijų.

Mažiau išsivysčiose šalyse tokia diagnoze - praktiškai nuosprendis. Nors chirurginiu būdu kai kuriuos lokalinio gigantizmo atvejus galima "ištaisyti", tačiau ne kiekviena valstybė turi tam reikiamų lėšų ir kvalifikuotų specialistų.

Tuo labiau, jog ši atrodo nepatogi, bet nepavojinga liga iš tikro sutrumpina ir žmogaus gyvenimą. Beveik 50% lokaliniu gigantizmu sergančių žmonių nesulaukia daugiau nei 50 metų. Kas lemia tokį didelį mirtingumą?

Visų pirma, netolygiai išsivysčiusios kūno dalys labai stipriai apkrauna kruajotaką ir kvėpavimo sistemą. Todėl negydomas gigantizmas pirmiausia sukelia kraujotakos ir kvėpavimo sistemų ligas, paspartinančias ankstyvą mirtį.

Taigi, lokalinis gigantizmas ne tik nepatogus gyvenimo būdas, bet ir padidintas ligų šaltinis. Deja, ne visada įmanoma pagydyti tokį žmogų net ir išsivysčiusiose šalyse.

Ypač liūdina, kai gigantizmas yra įgimtas - tokie kūdikiai pasmerkiami ilgalaikėms medicininėms procedūroms, tik deja, nėra garantijos, jog veiksmingoms...

Ši liga nėra dabartinio pasaulio rykštė - ji žinoma jau nuo senų laikų. Ir sirgo ja įvairiausių socialinių sluoksnių žmonės visame margame pasaulyje.

Tačiau ne visada ši liga pasireiškia vienodai. Labiausiai pasiseka tiems, kur gigantizmas išplinta tolygiai po visą organizmą. Tuomet šie žmonės būna tiesiog gigantai, tačiau prisiderinti prie normalaus gyvenimo jiems sekasi lengviau.

Kitas lokalinio gigantizmo atvejis, kuomet neproporcingai padidėja žmogaus veidas - taip, į gražiausius gyventojus jie jau nepretenduoja, tačiau normaliam gyvenimui tai labai nemaišo. Aišku, tiek pirmu, tiek ir antru ligos atveju sveikatos komplikacijų galimybės išlieka tos pačios.

Tačiau labiausiai nepasiseka tiems, kam ši liga pasireiškia lokaliniu mąstu labai nepatogiose vietose. Žmogus ne tik turi padidintas galimybes susirgti kitomis vidaus ligomis, bet ir negali gyventi normalaus gyvenimo.

Ir operacijos gali padėti tik kai kuriais ligos atvejais, o dauguma tokių žmonių pasmerkti visą gyvenimą būti nemaloniai išskirtiniais...

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(2)
(1)
(1)

Komentarai (7)

Susijusios žymos: