Kūno laikrodžio genas – raktas diabeto paslapčiai išaiškinti  (1)

Tarptautinė tyrėjų komanda pagrindiniame „laikrodžio gene“ atrado defektus, susijusius su cukraus lygiu kraujyje bei antrojo tipo diabetu.

Kai kurie mokslininkai tiki, jog mūsų paros ritmai (kūno laikrodis) veikia milijonus žmonių visame pasaulyje. Tačiau anot vieno eksperto, norint nustatyti abipusį ryšį, reikia surinkti daugiau įrodymų. Anot mokslininkų, ryšio tarp nutukimo, antrojo tipo diabeto ir paros ritmų atskleidimas galėtų padėti sukurti naujas strategijas, kurių dėka mes galėtume kontroliuoti ir net užkirsti kelią minėtai ligai.

Tai, jog žmonės gyvena 24 valandų ritmu, miega naktį ir atsikelia ryte, kad likusią dienos dalį būtų aktyvūs, dalinai kontroliuoja mūsų kūno išskiriami hormonai. Vienas iš tokių hormonų yra melatoninas, išskiriamas kankorėžinėje liaukoje, esančioje galvos smegenyse, sąlygoja mieguistumą ir sumažina kūno temperatūrą.

Tyrėjai iš daugelio Jungtinės Karalystės universitetų bei užsienio peržiūrėjo tūkstančio žmonių genomus, mėgindami nustatyti ryšį tarp konkrečių genetinių variantų ir antrojo tipo diabeto. Imperatoriškojo Londono koledžo mokslininkai aptiko vieną genetinį „variantą“, susijusį su 20 procentų padidėjusia rizika susirgti antrojo tipo diabetu. Tuo tarpu Oksfordo ir Kembridžo universitetų mokslininkai atrado antrąjį variantą, kuris gali būti siejamas su didesniu cukraus lygiu kraujyje bei diabetu.

Kad ir kaip būtų, tačiau būtent aukščiau minėtų variantų vieta leido susieti didesnę tikimybę susirgti diabetu su vidiniu žmogaus laikrodžiu. Abu variantai susieti su MTNR1B genu, padedančiu kontroliuoti melatonino poveikį įvairioms mūsų kūno dalims.

Aut. teisės: MokslasPlius
MokslasPlius

(1)
(0)
(1)

Komentarai (1)