Misija "Mamutas" - beveik baigta  (16)

JAV ir Rusijos mokslininkų komanda sudėliojo didžiąją mamuto genomo dalį. Ar yra šansų prikelti seniai išnykusius dramblių giminaičius naujam gyvenimui?

Iš Sibiro lede išalusių plaukų ekspertams pavyko atkurti apytiksliai 80 proc. mamuto genomo. Ankstesnieji bandymai išgauti mamuto DNR mėginių iš kaulų buvo nesėkmingi: per tūkstančius metų į fosilijas giliai įsigraužė bakterijos, virusai ir parazitai, iš kurių genetinės informacijos mokslininkams jokios naudos. Pasiekimas, be kita ko, paskatino entuziastų fantazijas apie galimybę klonuoti rūšį, kurios paskutinieji atstovai žeme vaikščiojo 8000 m. pr. Kr. – paskutiniojo ledynmečio laikais. „Tai galima padaryti. Klausimas tik toks, ar, turėdami reikiamas technologijas, turėtume tai padaryti?, – sako JAV Penn State universiteto biochemijos profesorius Stephanas Schusteris. – Aš būčiau nustebęs, jei paaiškėtų, kad tai užtruks ilgiau nei 10 ar 20 metų“.

Tačiau daugelis kitų mokslininkų abejoja, ar apskritai įmanoma prikelti seniai išnykusias rūšis. Viena didžiausių problemų - genetinės informacijos pokyčiai, atsirandantys po gyvūnų mirties.

„Tai šiek tiek primena bandymą sukonstruoti automobilį, teturint 80 procentų dalių ir iš anksto žinant, kad kai kurios jų neveiks“, – aiškina Jeremy Austinas, Australijos Adelaidės universiteto Senovinės DNR centro direktoriaus pavaduotojas.

Tikimasi, jog mamutą būtų įmanoma atgaivinti pasitelkus šiuolaikinio priešistorės gyvūno palikuonį – Afrikos dramblį. Dramblio embrionas turi per 400 tūkstančių sutampančių DNR sekų, todėl būtų galima žymiai paprasčiau pasiekti norimą priešistorės gyvūno genomo sutapimą.

Mokslininkų skaičiavimu mamuto „prikėlimas“ kainuoti apie 10 mln. JAV dolerių.

Sintetinė biologija, kaip mokslas, žengia tik pirmuosius žingsnius. S. Schusterio teigimu, turėtų būti įmanoma vieną dieną atkurti bet kurį išnykusį padarą „per pastaruosius 100 tūkstančių metų“ su sąlyga, kad jo palaikų su plaukais bus rasta amžinajame įšale. Tokiu atveju pirmieji gyvųjų fosilijų zoologijos sodai labiau primintų ne legendinio „Juros periodo parko“, o animacinio filmo „Ledynmetis“ tęsinį.

Aut. teisės: Erdvėlaivis Žemė

(3)
(0)
(3)

Komentarai (16)