Pirmą kartą klonuotas išnykęs gyvūnas  (21)

Ispanijos mokslininkams pirmą kartą pasaulyje iš užšaldytos biologinės medžiagos pavyko klonuoti išnykusį gyvūną – Pirėnų kalnų ožį, praneša „The Daily Telegraph“.

Ši kalnų ožių rūšis oficialiai buvo pripažinta išnykusia 2000 metais, kai Ispanijos šiaurėje buvo aptiktas nugaišęs paskutinis jos atstovas. Ispanų mokslininkai paskutiniosios Pirėnų kalnų ožkos odos pavyzdžius iškart užšaldė skystame azote.

Dabar, išskyrę iš užšaldytos odos DNR, mokslininkai įterpė genetinę Pirėnų kalnų ožkos medžiagą į naminių ožkų kiaušinėlius ir tokiu būdu pirmą kartą klonavo išnykusį gyvūną.

Deja, naminės ožkos atsivestas klonuoto Pirėnų ožio jauniklis netrukus po gimimo nugaišo dėl fizinių defektų plaučiuose. Kai kurių kitų klonuotų gyvūnų, tarp jų ir avių, jaunikliai taip pat gimdavo su panašiais plaučių trūkumais.

Tačiau klonavimą atlikę Aragono maisto technologijų ir tyrimų instituto bei Nacionalinio žemės ūkio ir maisto tyrimų instituto Madride mokslininkai mano, kad jų pasiekta pažanga žadina viltį, jog vieną dieną bus įmanoma prikelti iš nebūties seniai išnykusių gyvūnų rūšis.

Pasak tyrimų vadovo daktaro Jose Folcho, naminės ožkos atsivestas jauniklis genetiškai buvo identiškas Pirėnų kalnų ožiui. „Klonavimas – vienintelė galimybė apsaugoti tokias rūšis nuo visiško išnykimo“, – pabrėžė mokslininkas.

Pirėnų kalnų ožiai anksčiau buvo plačiai paplitę šiaurinėje Ispanijos dalyje ir Prancūzijos Pirėnuose, tačiau intensyvi medžioklė XIX a. sumažino jų skaičių iki mažiau nei 100. 1973 m. jie buvo paskelbti saugoma rūšimi, tačiau 1981 m. Ordeso nacionaliniame parke Aragono provincijoje tebuvo likę vos 30.

Klonavimo proceso metu mokslininkai transplantavo Pirėnų kalnų ožkos genetinę medžiagą į namų ožkų kiaušinėlius ir sukūrė 439 embrionus. 27 iš jų buvo įsodinti į surogatinių motinų gimdą. Tik viena ožka sėkmingai išnešiojo ir pagimdė klonuotą jauniklį, tačiau po 7 minučių nuo gimimo jis nugaišo dėl kvėpavimo sutrikimų. Manoma, kad plaučių defektai galėjo atsirasti dėl klono kūrimui naudotos DNR klaidų.

Aut. teisės: TV3
TV3

(0)
(0)
(0)

Komentarai (21)

Susijusios žymos: