Eksperimentinį paviljoną studentai pastatė iš tuščių alaus dėžių  (7)

Detmoldo universiteto profesorius ir skaitmeninio projektavimo dalyko dėstytojas Marko Hemerlingas (Marco Hemmerling) savo studentams pateikė užduotį - ne tik suprojektuoti vasaros paviljoną, bet ir sukonstruoti 1:1 mastelio jo maketą, pasirinkus bet kokias norimas medžiagas. Kaip manote, kokią medžiagą studentai pasirinko? Ogi tuščias alaus dėžes.

Šių paskaitų praktinė užduotis buvo išties rimta - jai atlikti, reikėjo pritaikyti skaitmeninio projektavimo programas, standartinius konstravimo įrankius, įvertinti gamybos parametrus, pastato atsparumą ir pačios statybinės medžiagos ypatumus. Pastato forma remiasi vadinamuoju "minimalaus paviršiaus" principu ir susideda iš daugiau nei 2000 alaus dėžių, išdėstytų taip, kad būtų išgauta suprojektuota konstrukcija. Laikinos konstrukcijos pastatas buvo sukurtas naudojant parametrinio projektavimo programinę įrangą, kuri leido parinkti optimalią dėžių padėtį visos geometrijos atžvilgiu ir išanalizuoti visos konstrukcijos efektyvumą.

Studentams nepakako naudotis vien tik projektavimo programomis. Norėdami suprasti neįprastos statybinės medžiagos konstrukcinius ypatumus, jie atliko keletą statinių apkrovos (lenkimo ir šlyties) bandymų, įvertinant tai, kad dėžės buvo statomos ne tiksliai viena ant kitos, bet persislinkusios viena kitos atžvilgiu. Bandymai atlikti universiteto medžiagų mokslo laboratorijose, o struktūrinė koncepcija sumodeliuota naudojant baigtinių elementų metodo (angl. finite element method, FEM) pagrindu veikiančią programą.

Paviljonui surinkti buvo pasirinkta paprasta skersinių ir varžtų sistema, užtikrinusi galimybę laikančiuosius elementus paslėpti nuo stebėtojų akių ir, prireikus, konstrukciją lengvai išardyti. Siekiant padidinti konstrukcinių modulių (t.y. dėžių) standumą, jų viršuje buvo pritvirtinti papildomi tvirtinimo elementai. Pastato atraminiuose taškuose esančios "pamatinės" dėžės užpildytos betonu.

Pavadinimu BOXEL pramintas pastatas buvo pastatytas vos per vieną savaitę (neskaitant projektavimui ir bandymams sugaišto laiko). Jis taip pat turėjo praktinį pritaikymą - čia studentai organizavo savo semestro užbaigimo šventę ir pastatą taip pat naudojo Detmoldo universiteto tarptautinei vasaros mokyklai organizuoti. Vidutiniškai po dešimtį metų pagal paskirtį naudotas alaus dėžes suteikė vietinė alaus darykla, o po paviljono išardymo jos keliaus į plastmasės perdirbimo gamyklą.

Iš viso prie projektavimo prisidėjo 5 dėstytojai ir 22 studentai. Autoriai teigia, jog jau yra suprojektuota ir antrojo eksperimentinio pastato konstrukcija - šį kartą naudojant judančius medinius rėmus. Pastatą tikimasi pastatyti 2011 metų pavasarį.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (7)