Šiaudinė statyba: nepigu, bet pigiau  (5)

Emilis ir Vilma Kairiai su dukrytėmis Guste ir Barbora nuo šios vasaros persikėlė gyventi į „rojų“. Taip šeima vadina savo naują gyvenimą šiaudinėje troboje ant tvenkinio kranto Kartoklių kaime netoli Šaukėnų (Kelmės rajonas).

E. Kairys šiaudine statyba pradėjo domėtis prieš 5-6 metus, ėmęs skaitinėti knygas angliškai. „Nes tai buvo kitaip. Tai nėra pigu, bet yra pigiau, šilta ir ekologiška“, – aiškina jis. Be to, noras gyventi pasakų namelyje jau buvo nuo vaikystės, kai su susidomėjimu žiūrinėdavo pilies bokštus, svajojo apie kitokį, nei daugiabučio dėžutėje, gyvenimą, rašo „Šiaulių kraštas“.

Emilis Kairys savo valdų aprodymą žurnalistei pradeda nuo pirmojo bandomojo statinio – pirties namo. „Visi bando nuo tualetų pradėti – man reikia didesnių iššūkių, kad būtų konstrukcija“, – paaiškina šeimininkas.

Emilis didžiumą darbų darė pats: iš pradžių buvusi mintis, tada išdygo pamatai, galvoje nusistovėjo projektai, iš kokio 40-o paties daryto eskizo suplanuotas namo vidus. Statė su draugais, šeima, giminėmis, artimaisiais, paskaitęs knygų ir dalyvavęs poroje praktinių šiaudų statybos seminarų.

„Iš tiesų čia nėra nieko sunkaus – sudedi „kitkas“ (spudulus – suspausto šieno, šiaudų ryšulius), jas suspaudi ir nutinkuoji“, – sako Emilis. Vėliau patikslina – per vieną dieną pastatė medinį karkasą, vėliau meistrai uždengė eglės skiedrų stogą, su visa šeima per pusantros savaitės sukišo kitkas, praėjusį rudenį pradėjo tinkuoti vidų, o Valentino dieną jau atšventė trobelėje. Išorę nutinkavo pavasarį, o nuo birželio su visa šeima čia pradėjo gyventi nuolat.

Emilis paskaičiavo: 60 kvadratų namas pastatytas ir įrengtas per 8 mėnesius, kvadratinio metro kaina – apie 1 tūkst. litų.

Pirtis pakankamai erdvi, kad laisvai tilptų šeši suaugę, pirtyje – naujausios technologijos krosnis. „Technologijoms aš pinigų netaupau, technologija turi veikti ir būti gera“, – paaiškina Emilis. Apžiūrėję pirtelę patenkame į gyvenamąją erdvę, kurioje šeimininkauja Vilma Kairienė. Tai 40 kvadratinių metrų apačioje ir dar 20 viršuje, kur yra miegama ir kur visu ūgiu neatsistosi. „Kiti sako: oj, nepatogu, o aš sakau: kaip tik gerai, vyras visada ateina į lovą keliais“, – juokiasi Vilma.

Emilis, dirbantis firmoje, prekiaujančioje baseinų įranga, sako nepriklausantis nei Šiaudinių namų statytojų asociacijai, nei kokiam ypatingam judėjimui, tačiau jau seniai domėjęsis ir ekologija, ir saulės architektūra, svajojęs apie gyvenimą sodyboje. Vilma Kairienė, dirbanti pradinių klasių mokytoja Šiauliuose, yra savo vyro bendramintė. „Negali žmogui neleisti įgyvendinti jo idėjų, nepalaikyti jo, juk jis – kūrėjas“, – sako Vilma.

Emilis su Vilma ir dukrytėmis apsisprendė šią žiemą gyventi pirties name, visi važinės į darbą ir mokyklą Šiauliuose ir statys naują, erdvesnį namą. Ar nebaisu su mažais vaikais išsikelti į vienkiemį, juk Šiauliai – už 35 kilometrų?

„Kitiems yra daugiau baimės už mus, visi bijo, kiek mes išleisim kurui, kaip mes į būrelius nespėsim“, – sako Emilis.

„Man kaip tik smagu čia ilsėtis, gyventi, o dirbti mieste, nes man reikia judesio, bendravimo. Vien čia, vienkiemyje, būtų nuobodu“, – Vilma džiaugiasi suradusi tobulą gyvenimo modelį tarp miesto ir vienkiemio.

Vyras jau gyvena naujo namo, kurį statys ant šlaito, vizija. Šlaitas jau suformuotas, vidaus planavimo eskizas padarytas.

Namas bus statomas sporto rūmų principu, pasakoja Emilis, trys sienos – atviros, viena bus įkasta šlaite, į žemę, namo stogas bus apželdintas, o interjere ir eksterjere bus naudojama labai daug bioarchitektūros detalių – iš gamtos atsiradusių formų.

Didysis namas, kaip ir pirtis, bus pastatytas saulės architektūros principu: kai žiemą visą dieną pro visus langus saulė eina ratu ir prišildo grindis, kad būtų panaudota saulės energija, o vasarą saulė pro namo kraigą nepatenka ir namie būna vėsiau nei lauke.

Statybas pradės kitą pavasarį, o žiemą jau planuoja keltis gyventi, rašo „Šiaulių kraštas“. Emilis sako, kad tokie tempai visai įmanomi: svarbu viską gerai susiorganizuoti ir sudėlioti. Pilną straipsnį kartu su daugiau nuotraukų galite surasti paspaudę šią nuorodą.

Aut. teisės: Grynas.lt
Grynas.lt

(6)
(0)
(3)

Komentarai (5)