Geriausia dovana šiuolaikiniam vaikui – robotas? (Video)  (1)

Šiuolaikiniai vaikai su džiaugsmu sutiktų mokytojus ir netgi savo tėvus pakeisti robotais. Tai rodo kompanijų Latitude ir LEGO užsakytas socialinis tyrimas, kurio metu aktyviai dalyvavo 350 vaikų iš Jungtinės Karalystės, Australijos, Vokietijos, JAV, Prancūzijos ir Pietų Afrikos Respublikos. Apklausoje dalyvavusių vaikų amžius svyravo nuo 8 iki 12 metų.

Tyrimo metu vaikai galėjo nupiešti kaip jie įsivaizduoja ateitį ir ar joje būtų robotų. O jei būtų, tai kuo jie galėtų užsiimti. Apžvelgus visus surinktus duomenis, paaiškėjo įdomūs rezultatai. 38% vaikų buvo įsitikinę, jog jau netolimoje ateityje robotai jiems padės mokintis, o dar 38% tikisi, kad jie bus puikūs bendrų žaidimų partneriai. Be to, abiejose grupėse vaikai buvo įsitikinę, jog robotai būtų žymiai geresni mokytojai, mat pravestų įdomesnes pamokas už dabartinius mokytojus. Dabar gi pradinių klasių mokytojai vaikams atrodo pernelyg nuobodūs ir monotoniški. 66% vaikų neabejojo, kad netolimoje ateityje robotų intelektas taps toks pat kaip ir žmonių, tad jie galės ne tik būti pagalbininkais, bet ir savarankiškai tvarkyti daugelį reikalų.

Nors tai tik vaikų svajonės, nevaržomos žinių apie šiuolaikinio mokslo ir technologijų galimybes, tačiau iš karto matosi labai teigiamas vaikų požiūris į robotus, kas labiausiai ir domino tyrimą užsakiusioms kompanijoms Latitude ir LEGO. Prieš keliolika metų mobilus telefonas ar asmeninis kompiuteris vaikams dar buvo didžiulė dovana, tai dabartinei interneto kartai – tai kasdieninės priemonės, kuriomis nieko nebenustebinsi. Tad kuo vėlei sužavėti vaikus? Ir čia daugiausiai galimybių turi robotai. Žinoma, ne sudėtingi vis dar projektuojami ir tobulinami androidai, tačiau robotizuoti konstruktoriai, įvairios paskirties buitiniai robotai gali su laiku užimti labai tvirtas pozicijas ir paskatinti naujos kartos, neatsiejamai susiliejusios su robototechnika, susiformavimą.

Šioje srityje sistemingai ir labai sėkmingai darbuojasi LEGO kompanija. Nors dar daug kam LEGO vardas asocijuojasi su LEGO kaladėlėmis ir iš jų pagamintais konstruktoriais, tačiau kompanija yra žengusi labai tvirtą žingsnį ir į mokomųjų robotų rinką. Retas robotais besidomintis entuziastas negirdėjęs LEGO Mindstorms pavadinimo. Tai vienas iš šiuo metu visame pasaulyje pačių populiariausių techninės bei programinės įrangos rinkinių, leidžiančių kurti nedidelius, lengvai modifikuojamus, programuojamus robotus.

Pirmą kartą rinkoje šis rinkinys pristatytas 1998 m. – tuomet jis vadinosi LEGO Mindstorms Robotic Invention System. Po 8-ių metų (2006 m.) buvo pristatytas LEGO Mindstorms NXT 1.0, o dar po 3-jų (2009 m.) antros kartos LEGO grupės robotų produktai LEGO Mindstorms NXT 2.0. Tuomet ir mes jau rašėme, jog šis rinkinys iš paprasto žaislo žengė didelį žingsnį į pilnaverčius perprogramuojamus robotus. 

Tiesa, formaliai rašoma, kad šis rinkinys skiriamas vaikams nuo 10 metų amžiaus, tačiau juo netruko susidomėti ne tik vaikai, bet ir smalsus jaunimas bei kūrybingi, seniai vaikystę pamiršę entuziastai. O ir ko tik neprimąstyta – interneto platybėse galima surasti visą aibę su LEGO Mindstorms NXT 2.0 sukurtų robotų, sukiojančių Rubiko kubą, judančių po labirintus, statančių žaislinius namus, imituojančių gamybos linijas ar net sprendžiančių sudoku kryžiažodžius:

Yra ir pasaulinio lygio lietuviškų projektų, sukurtų pasinaudojant tuo pačiu LEGO Mindstorms NXT 2.0 rinkiniu – mes jau 2009 metais rašėme apie Andriaus Šuto sukonstruotą robotą, gebantį surinkti Rubiko kubą:

Galima surasti ir visai egzotiškų projektų, padarytų su LEGO Mindstorms NXT 2.0 – kad ir šis „keturkojis“ padaras.

Taigi, robotų kūrimas šiais laikais tampa jau ne mokslininkų ar inžinierių privilegija, bet realia galimybe visiems entuziastams, net ir vaikams. Tačiau ar tokios tendencijos jaučiamos ir Lietuvoje? Tai, kad lietuvaičiai puikiai įvaldė internetą, kompiuterius ir telefonus, abejonių nekyla. O ar jiems patinka kurti robotus? Specializuotos elektroninės robotų parduotuvės roboshop.lt direktorius, informatikos mokslų daktaras Tomas Anbinderis neabejoja, jog šis užsiėmimas patinka ir lietuviams. Mat rinkinį LEGO Mindstorms NXT 2.0, kurio kaina lietuviškais masteliais nėra tokia ir maža, iš roboshop.lt parduotuvės perka ne tik robototechnikai neabejingi pirkėjai, bet ir mokyklos, universitetai, panaudojantys LEGO konstruktorių laboratoriniuose darbuose ir kituose praktiniuose užsiėmimuose. 

Pasak dr. Tomo Anbinderio, Lietuvoje netrūksta robotais besidominčių žmonių, tad tokie konstruktorių rinkiniai yra pakankamai gerai žinomi, tik gal ne visiems prieinami. O ir ateityje robotų populiarumas tik augs – pašnekovo nuomone, tik laiko klausimas, kada buitiniai robotai taps tokie pat populiarūs kaip mobilus telefonas ar kompiuteris. Galbūt ne per 10 artimiausių metų, kaip tai prognozuoja kai kurie labai optimistiškai nusiteikę mokslininkai, bet kad įvyks - nėra jokių abejonių. 

Tad jei ne mes, tai mūsų vaikai tikrai gyvens robotų apsuptyje. Tad turbūt visai nieko keisto, jog vaikams šalia jau įprastų dovanų – mobilaus telefono ar nešiojamo kompiuterio – pirksime buitinius robotus ar robotų konstruktorius.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(2)
(0)
(2)

Komentarai (1)