Siurprizas: elektroninės knygos brangesnės už popierines  (2)

Elektroninių knygų leidėjams nereikia pirkti popieriaus, mokėti spaustuvėms už spausdinimą, nuomotis knygų sandėlių, jiems nekainuoja knygų transportavimas. Tad kodėl trečdalis elektroninių knygų kainuoja brangiau už jų popierines versijas?


Didžiausio pasaulyje internetinio knygyno „Amazon.com“ skyriaus Didžiojoje Britanijoje „Amazon.co.uk“ siūlomų elektroninių knygų kainų apžvalga atskleidė, kad maždaug 30 proc. populiariausių iš jų kaina yra didesnė už popierines jų versijas, skelbia „Dailymail.co.uk“. Tokia išvada sukėlė didelį pirkėjų ir leidybos specialistų nepasitenkinimą.

Nuo pat elektroninių knygų pateikimo rinkai buvo pabrėžiamas pagrindinis jų pranašumas: pigumas (dėl svarbių leidybos kaštų nebuvimo), pasiekiamumas (tereikia parsisiųsti iš interneto) ir ekologiškumas (nereikia kirsti medžių, iš kurio gaminamas popierius knygoms). Tačiau tikrovėje perkantys elektronines knygas (bent jau iš „Amazon.com“) dažnai už jas sumoka brangiau, nei kainuoja popierinės tų pačių knygų versijos kietais viršeliais.

„Amazon.co.uk“ elektroninių knygų kainų tyrimas atskleidė, kad kone trečdalis labiausiai perkamų elektroninių knygų (ir grožinės literatūros, ir dokumentikos kūrinių) kainuoja brangiau, nei jų popieriniai analogai kietais viršeliais. Britų pasipiktinimą stiprina ir tai, kad ES institucijos paskelbė įtariančios, kad leidėjai neteisėtai susimokė padidinti el. knygų kainas, sakoma pranešime.

Pavyzdžiui, naujoji J. K. Rowling knyga „Nenumatyta vakansija“ (popierinė versija) kainuoja 9 svarus (po 11 svarų nuolaidos užsisakant iš „Amazon.co.uk“). Tačiau elektroninė šios knygos versija tame pačiame internetiniame knygyne parduodama už 11,99 svarų.

Elektroninės knygos sudaro apie 15 proc. visų šiuo metu D. Britanijoje parduodamų knygų. E. knygų rinkos dalis šioje šalyje siekia apie 260 mln. svarų per metus. 80 proc. el. knygų rinkos šioje šalyje priklauso bendrovei „Amazon“, sakoma pranešime. Leidėjai pripažįsta, kad leisdami elektronines knygų versijas sutaupo daugiau nei 5 proc. kaštų, nors el. knygoms taikomas didesnis PVM mokestis. Tomas Tivnanas, leidinio „The Bookseller“ redaktorius, sako, kad sąžininga vidutinė elektroninės knygos kaina turėtų būti 2 arba 3 svarais mažesnė nei popierinių, įskaitant galimas nuolaidas.

Jo manymu, tokia kaina būtų ir priimtina ir daugumai skaitytojų. „Amazon.co.uk“ knygų kainų apžvalga taip pat atskleidė, kad didžiausias el. knygų ir popierinių knygų kainų skirtumas yra negrožinės literatūros srityje. Rugsėjį Europos Komija pateikė įrodymų, kad bendrovė „Apple“, gaminanti populiarius planšetinius kompiuterius „iPad“, ir leidyklos „Hachette Livre“, „Simon & Schuster“, „Holtzbrinck“ bei „HarperCollins“ pažeidė ES galiojančius konkurencijos įstatymus dirbtinai pakėlusios elektroninių knygų kainas.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (2)