Tyrimas: vyriausybių naudojama sekimo įranga – ir Lietuvoje  (1)

Nauji pranešimai rodo, kad kad yra nenuginčijamų įrodymų, jog vyriausybės visame pasaulyje naudoja modernias sekimo programines įrangas. Tarp šių valstybių atsirado ir Lietuva, praneša portalas „Businessinsider“.

Toronto universiteto skaitmeninių tyrimų laboratorija „The Citizen Lab“ teigia atradusi, kad valdžios institucijos naudoja specialią programinę įrangą ne vien sekant nusiklatėlius, tačiau ir disidentus bei žmogaus teisių aktyvistus.

Ataskaitoje „Tik jų akims: skaitmeninio sekimo komercializacija“ teigiama, kad tyrimas buvo vykdomas siekiant išaiškinti programinės įrangos „FinSpy“ naudojimą. Pastaroji gali nuotoliniu būdu sekti nieko neįtariančio vartotojo el. paštą ir socialinius tinklus, taip pat rinkti užkoduotus duomenis.

2011 metų gruodį „WikiLeaks“ pradėjo viešinti programos „FinFisher“ reklaminius leidinius ir vaizdo įrašus, kuriuose skelbiama, kad programa padės vyriausybėms sekti subjektus „dažnai keičiančius būvimo vietą, naudojančius užkoduotus ir anonimiškus komunikacijos kanalus ar esančius užsienyje“.

Yra duomenų, kad ši programa gali veikti pagrindinėse operacinėse sistemose, o jos negali aptikti net 40 geriausių antivirusinių programų.

Šis pranešimas paskatino technologių kompaniją „Mozilla“, kuri vartotojams leidžia interneto naršyklę „Firefox“, kreiptis į „FinFisher“ leidėjus, kaltindami juos tuo, kad programa yra sukurta taip, jog vartojai manytų naudojantys nieko neišsiskiriančią „Firefox“.

Balandį atlikto tyrimo duomenys parodė, kad 36 valstybės pasaulyje naudoja „FinFisher“. Pagal duomenis, Lietuvoje ši sekimo programa pradėjo veikti neseniai.

„FinFisher“ taip pat siūlo mobilią sekimo sistemos versiją, kuri naudojama išmaniuosiuose telefonuose.

Ataskaita atėjo praėjus 2 savaitėms po kompanijos „Google“ generalinio direktoriaus Erico Schmidto pasisakymų leidinyje „Wall Street Journal“ apie „tamsiąją skaitmeninės revoliucijos pusę, kuri per dažnai buvo ignoruojama“. Jo teigimu, diktatoriai šias technologijs gali išnaudoti sekdami disidentus.

E. Schmidtas pažymėjo, kad dabar galima tiesiog įsigyti programinę įrangą, kuri vyriausybėms padės realiuoju laiku sekti piliečius.

„The Citizen Lab“ tyrėjai teigia, kad tokių priemonių naudojimas kenkia ne tik disidentams ir aktyvistams, tačiau visiems piliečiams, o vartotojai turėtų apsaugoti savo duomenis.

Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt

(14)
(0)
(0)

Komentarai (1)

Visi šio ciklo įrašai