Geoterminio šildymo revoliucija: elektros energijai reikalinga šiluma pirmą kartą išgauta iš lavos  (0)

Ar milžiniška iš žemės gelmių sklindanti šiluma gali būti panaudota ant jos paviršiaus esančių objektų šildymui? Gręžinio, kurį darant netyčia aptikta lava, tyrimas skelbia, kad artėja geoterminių gręžinių revoliucija.

Islandijos giluminių gręžinių projekto (Icelandic Deep Drilling Project – IDDP) metu žemė buvo gręžiama į 5 km gylį bandant išnaudoti ugnikalnio uolienoje esančią šilumą žemiau Islandijos paviršiaus, rašo theconversation.com.

Padėjo atsitiktinumas

Tačiau 2009 m. Šiaurės Islandijoje pavyko išgręžti tik 2,1 km gylio gręžinį – tuomet Žemės viršutinėje plutoje buvo aptikta iš žemesnių sluoksnių įsibrovusi lava, kurios temperatūra siekė 900–1000 laipsnių Celcijaus.

Šis IDDP gręžinys buvo vienas iš daugelio gręžinių, atliktų siekiant panaudoti žemėje esančią geoterminę energiją. Sausio mėnesio „Geotermics“ žurnale išspausdintame tyrime aptariami moksliniai rezultatai. Juose teigiama, kad iš gręžinių galima išgauti geoterminę šilumą, jeigu jie nebūtų užpilami cementu, kaip daryta ankstesniais atvejais 2007 m. Havajuose.

„Pasiekti lavą darant gręžinį pavyksta labai retai. Tai yra antras toks atvejis visame pasaulyje“, – sako vienas tyrimo autorių Kalifornijos universiteto geologijos profesorius Wilfredas Eldersas. IDDP ir nacionalinė Islandijos energetikos bendrovė nutarė toliau vykdyti tyrimus.

Mokslininkams pavyko padaryti taip, kad šiluma iš lavos į žemės paviršių keliautų dvejus metus. Pasak W.Elderseno, šis projektas gali būti pirmas žingsnis į revoliuciją išgaunant energiją iš aukštos temperatūros geoterminių šaltinių.

Į žemės paviršių mėnesius sklidusi aukšto slėgio garų 450 laipsnių temperatūros šiluma – pasaulio rekordas.

Žada daugiau nei vėjo jėgainės

Palyginimui, Didžiojoje Britanijoje geoterminiai šaltiniai retai kada viršija 60–80 laipsnių temperatūrą. Paskaičiuota, kad lavos skleidžiama šiluma gali generuoti 36 megavatus elektros energijos.

Islandijoje apie 90 proc. namų šildosi geotermine energija. Šios patobulintos geoterminės sistemos yra sukuriamos pumpuojant šaltą vandenį į karštas, sausas uolienas, esančias 4–5 kilometrų gylyje. Vėliau pašildytas vanduo vėl pumpuojamas į paviršių garų pavidalu. Palyginus su anglimi kūrenamomis elektrinėmis, kurios išgauna 660 MW energijos, ši skaičius nėra didelis, tačiau tai gerokai daugiau už 1–3 MW energijos generuojančias vėjo turbinas. IDDP – 1 yra pirmoji pasaulyje geoterminė sistema, kuri šilumą išgauna iš lavos.

Geoterminės energijos panaudojimas pasaulyje auga. Pagal jos panaudojimą pirmauja Islandija, Salvadoras ir Filipinai. Daug į geoterminę energiją investuoja Europos valstybės Japonija, JAV, Australija.

Aut. teisės: 15min.lt

(5)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: