Vėjas „deda į pavėsį“ branduolinę energetiką: Jungtinė Karalystė skelbia apie pirmą kartą istorijoje užfiksuotą pasiekimą energetikoje  ()

Londono karališkasis koledžas (ang. Imperial College London) paskelbė, kad per pirmąjį 2018 metų ketvirtį vėjo jėgainės Jungtinėje Karalystėje pagamino daugiau elektros energijos nei branduolinės jėgainės. Šios naujienos buvo atskleistos 7-oje „Electric Insights“ ataskaitoje.

Kiekvieną ketvirtį šią ataskaitą rengia dr. Iain‘as Staffell‘as iš Aplinkos politikos centro drauge su kitais ekspertais. Naujoji „Electric Insights“ analizė parodė, kad 18,8 % JK elektros energijos pagamino vėjo jėgainės. Taip pat tyrimas atskleidė, kad esant didžiausiam vėjo jėgainių parko pikui – maksimaliam galingui – vėjo jėgainės patenkino 47,3 % visos šalies elektros poreikio. Bendrai, vėjo energetika pasiekė 14 GW ir galiausiai pagamino daugiau energijos nei branduolinės jegainės.

Nors tai yra puikios žinios, tačiau vėjas yra vis dar toli nuo to, kad būtų dominuojantis JK energijos šaltinis. Dujos buvo pagrindinis šalies elektros energijos šaltinis ir siekė 39,4 %, o branduolinės jėgainės praktiškai siekė vėjo jėgainių lygį ir sudarė 18,76 %.

Gana įspūdinga yra tai, kad kovo 17-aja vėjas patenkino 47,3 % visos šalies elektros poreikio. „Tai yra džiugi ir raminanti žinia, kuri rodo, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai suteikia daugiau galios šalyje, ypač šaltuoju metų laiku“, - teigė Staffell‘as. „Tai vyko tuo pat metu, kai JK energetikos sistema buvo testuojama „žvėrio iš rytų“, tad atsinaujinantys energijos šaltiniai ir toliau parodė esantys patikimi ir svarbi elektros energetikos sistemos dalis.“ „Žvėris iš rytų“ buvo ilgas ir agresyviai šaltas laikotarpis, kurio metu vėjo energetika patenkino 12-13 % Britanijos elektros energijos poreikio.

Reikia pastebėti, kad per pirmuosius tris 2018 metų mėnesius branduolinės jėgainės turėjo tam tikrų problemų. Du reaktoriai buvo laikinai sustabdyti dėl techninės apžiūros, o kitas neveikė dėl „jūros dumblių, kurie užkimšo branduolinius reaktorius. Manau, kad šioje atsakaitoje parodoma kokia yra sudėtinga ir tarpusavyje susijusi mūsų energetikos sistema“, - teigia Staffell‘as – „vis dar yra kritinių klausimų dėl atsparumo ir tiekimo saugumo.“

Ataskaitoje teigiama, kad vėjas buvo antras pagal dydį elektros energijos šaltinis ir jį aplenkė tik dujos. Nauji vėjo energetikos pajėgumai buvo lemiamas veiksnys nulėmęs tai, kad anglies dioksido išmetimai per šį ketvirtį sumažėjo 7 %, lyginant su tuo pačiu periodu 2017 metais.

Žinoma, reikia paminėti ir tai, kad vėjo energetikai pagelbėjo ir kiti atsinaujinantys energijos šaltiniai (saulė, biomasė, hidroenergetika aut. past.), kurie iš viso pagamino 26 % JK elektros energijos. Ataskaitoje taip pat nurodoma, kad dėl augančių atsinaujinančių energijos šaltinių sumažėjo anglies ir dujų indėlis į bendrą JK energetikos sektorių.

Aut. teisės: Technologijos.lt

(29)
(1)
(28)

Komentarai ()