Rekuperacija ir problemos, už kurias susimoka klientas: kaip iš tikro galima sutaupyti pinigų ir kodėl to dažniausiai nesiūlo tradiciniai „specialistai“  (1)

Pastaraisiais metais dėl pastatų energinio efektyvumo bei sandarumo reikalavimų (energinės klasės A, A+ A++) vis labiau plinta gyvenamųjų namų, butų ar kotedžų vėdinimo sistemos su lanksčiais ortakiais. Tokios sistemos yra kolektorinio tipo, tai reiškia, kad nuo vieno skirstymo kolektoriaus į atskiras patalpas yra išvedžiojami vienas, du ar daugiau nedidelio skersmens gofruoti plastikiniai ortakiai. Tai suteikia nemažai privalumų: dėl nedidelio ortakių skersmens (D 75 mm) nereikia smarkiai nuleisti lubų dangos, taip išsaugant didesnį patalpų aukštį, labai patogu montuoti, vamzdžiai yra lankstūs, nesunkiai užtikrinamas sandarumas – vamzdžiai prijungiami tik galuose – prie difuzoriaus ir prie kolektoriaus. Reikiamas didesnis oro kiekis nuvedamas dviem ir daugiau vamzdžio atšakomis.

Netolygaus vėdinimo problema ir pasekmės

Ryškėja negera tendencija, kad projektuojant bei montuojant gyvenamųjų namų, butų ar kotedžų vėdinimo sistemas su lanksčiais ortakiais, labai dažnu atveju nekreipiamas dėmesys į sistemos aerodinamiką.

Paprastai nieko neskaičiuojant priimama, kad per vieną ortakį galima praleisti maksimalų oro srautą iki 27-30 m3/h. Taip ir sudėliojamas kiekvienai patalpai reikalingas ortakių skaičius pagal reikiamą oro srautą. Visiškai neatsižvelgiama į atstumą iki patalpos. Kuo ilgesnis ortakis, tuo didesnis pasipriešinimas ir tuo mažiau oro gali praeiti. Oro kiekiai dėl ilgio gali skirtis iki 3-5 kartų. Todėl oro kiekiai po patalpas pasiskirsto netolygiai, vėdinimas tampa neefektyvus.

Paaiškėja tokia problema jau po laiko, kai pradedama gyventi. Kadangi ortakiai jau būna sumontuoti ir paslėpti, tai labai brangiai kainuoja ką nors ištaisyti. Ir tai tampa didele problema ir galvos skausmu. Per maži oro kiekiai reikiamose vietose ir patalpose ne tik grasina žmonių sveikatai, bet ir gali pakenkti apdailai ir konstrukcijoms dėl padidėjusio drėgmės kiekio. Nes ten, kur drėgmė – ten ir pelėsis.

Iš to seka veiksmai, už kuriuos klientui tenka susimokėti papildomai. Kadangi dėl netolygaus ir neteisingo oro srautų pasiskirstymo kai kuriose patalpose trūksta oro, tai imamas didinti vėdinimo įrenginio (rekuperatoriaus) našumas. Kitais žodžiais tariant, didinamas bendras oro kiekis. Rezultatas – be reikalo eikvojama energija, žiemą dar greičiau išsausinamas oras ir pan.

Dėl tos pačios priežasties montuotojai apsidrausdami beveik visada siūlo didesnio našumo vėdinimo įrenginį, kad būtų rezervas. Atitinkamai pagal didesnį įrenginio našumo didinami ortakiai ir kt. Bereikalingai išbranginama visa sistema ir permokama, vietoj to, kad esant subalansuotiems srautams, būtų galima apsieiti su mažesniu įrenginiu ir sistema.

Problemos priežastys

Pagrindinė minėtos tendencijos priežastis - reikalingas labai laikui imlus skaičiavimas, ko daugelis negali sau leisti. Kaltas – vis didesnis gyvenimo tempas. Visi tik skuba, stengiasi viską daryti kuo greičiau, kuo daugiau, spaudžia konkurencija. Nebelieka laiko bent kiek įsigilinti į esmę. Tai šitaip nutinka su taip vadinamais „specialistais“.

Naudotojas dažniausiai to nesupranta ir neįvertina. Galutiniame rezultate arba permoka už neteisingai paruoštus sprendimus, didesnius nei reikia vėdinimo įrenginius arba įsigija problemą ir galvos skausmą.

Sistemos ortakių skaičiavimo, parinkimo ir balansavimo programa

Todėl, norint išspręsti aukščiau nurodytas problemas ir visiems sutaupyti laiko bei pinigų, o taip pat išvengti galvos skausmo, paruošėme, ištobulinome ir siūlome paprastą vėdinimo sistemos skaičiavimo programą, kuri leidžia greitai ir teisingai apskaičiuoti, parinkti vėdinimo sistemos vamzdynus, tam nesugaištant daug laiko.

Programa laisvai prieinama, skirta bendram naudojimui, ypač naudinga ne tik užsakovams ir montuotojams, taip pat ji sutaupys daug laiko ir projektuotojams. Programa leidžia ne tik greitai sumodeliuoti reikiamą vėdinimo sistemą, bet ir modeliavimo metu keičiant vamzdynų ilgį, skaičių, oro kiekius, subalansuoti visų atšakų ir oro tiekimo bei ištraukimo sistemų pasipriešinimus.

Programos privalumas, kad priklausomai nuo projektuojamos sistemos, automatiškai suformuojamas visų reikalingų medžiagų žiniaraštis ir parenkamas reikiamas vėdinimo įrenginys su rekuperatoriumi. Naudojantis šia programa, galima išvengti dažniausiai pasitaikančių klaidų, kai vienoms patalpoms kliūva bereikalingai per didelis oro srautas, o kitoms jo pritrūksta. Taip pat labai lengva perskaičiuoti sistemą, jeigu reikia ką nors pakeisti sistemos montavimo metu dėl nenumatytų aplinkybių.

Dėl optimalaus tiekiamo ir ištraukiamo oro srauto, tai leidžia sutaupyti medžiagų ir rekuperatoriaus naudojamos elektros energijos. Tą jau įrodė, naudojantis šia programa, dešimtys ir šimtai suskaičiuotų ir sumontuotų vėdinimo sistemų.

Ją naudodamas montuotojas bus vienintelis, kuris tikrai garantuos užsakovui reikalingą oro apykaitą ir efektyvų vėdinimą.

Užsakovas pareikalavęs ir gavęs skaičiavimo rezultatus taip pat bus tikras, kad problemų su vėdinimo oro srautų paskirstymu nebus.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(31)
(44)
(-13)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: