Stebinantys tyrimų rezultatai: 30 proc. Baltijos šalių vartotojų vis dar naudoja visiškai nusenusią operacinę sistemą  (12)

Remiantis „Kaspersky“ tyrimais, daugelis vartotojų ir verslo subjektų vis dar pasikliauna nepalaikomomis arba beveik nebenaudojamomis operacinėmis sistemomis (OS). Nors yra naujesnių tokio tipo OS, bet maždaug 30 proc. Baltijos šalių vartotojų vis tiek naudoja pasenusias versijas, pavyzdžiui, „Windows XP“ ar „Windows 7“. Taip pat šias sistemas pasirenka 27 proc. labai mažų įmonių bei 26,5 proc. mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ). Tokia situacija kelia pavojų ir vartotojų, ir įmonių saugumui.


Daugeliu atvejų OS gyvavimo ciklo pabaiga reiškia, kad pardavėjas daugiau neišleis jokių atnaujinimų, įskaitant ir tų, kurie yra susiję su kibernetiniu saugumu. Tačiau saugumo ekspertai ar kibernetiniai nusikaltėliai gali aptikti anksčiau dar nežinomus šių sistemų pažeidžiamumus. Vėliau šie pažeidžiamumai gali būti panaudoti kibernetinių atakų metu, o vartotojai paliekami be apsaugos, nes negaus sistemos atnaujinimo. Siekdami įvertinti tokios rizikos mastą, „Kaspersky“ ekspertai išanalizavo anoniminius OS naudojimo duomenis, kuriuos pateikė „Kaspersky Security Network“ vartotojai (su jų sutikimu). Rezultatai rodo, kad keturi iš 10 vartotojų vis dar naudoja pasenusias sistemas, įskaitant ir ypač senas, tokias kaip „Windows XP“ arba „Vista“.

Žvelgiant į pasenusių OS versijų naudojimą, du procentai vartotojų ir keturi procentai labai mažų įmonių naudoja „Windows XP“ – operacinę sistemą, kuri nebuvo palaikoma daugiau nei 10 metų. O mažiau nei pusė procento vartotojų (0,2 proc.) ir labai mažų verslo įmonių (0,5 proc.) teikia pirmenybę „Windows Vista“, kuriai pagrindinis palaikymas pasibaigė prieš septynerius metus. Pažymėtina, kad kai kurie vartotojai (0,4 proc.) ir įmonės (0,4 proc. MVĮ) praleido nemokamą „Windows 8.1“ naujinį ir toliau naudoja „Windows 8“, kurios „Microsoft“ nepalaiko nuo 2016 m. sausio mėn.

Nepaisant to, kad „Windows 7“ palaikymas baigsis 2020 m. sausio mėn., ši operacinė sistema vis dar yra populiarus vartotojų ir įmonių pasirinkimas. Šiek tiek mažiau nei trečdalis (28 proc.) vartotojų ir 23 proc. labai mažų įmonių bei 26 proc. MVĮ vis dar renkasi šią OS. Smulkaus ir vidutinio verslo atstovai „Windows 7“ ir naujausią „Windows 10“ versijas (47 proc. darbuotojų dirba su šia OS) naudoja beveik vienodai.

„Statistika rodo, kad nemaža dalis vartotojų vis dar dirba su pasenusia OS. Plačiai naudojama „Windows 7“ kelia nerimą, nes liko mažiau nei šeši mėnesiai, kol ši versija taps nebepalaikoma. Šio atsilikimo priežastys – labai įvairios. Kartais tai priklauso nuo naudojamos programinės įrangos, kuri negali palaikyti naujausių OS versijų, o kartais tai tiesiog ekonominės priežastys ar net įpročiai. Nepaisant to, sena ir neatnaujinta OS yra kibernetinė grėsmė. Kibernetinio incidento kaina gali būti žymiai didesnė nei atnaujinimo kaina. Štai kodėl mes klientams rekomenduojame pereiti prie palaikomų versijų ir užtikrinti, kad pereinamuoju laikotarpiu būtų įdiegtos papildomos saugumo priemonės“, – sakė Andis Steinmanis, „Kaspersky“ vykdomasis direktorius Baltijos šalyse.

Skaitomiausi Naujausi

„Kaspersky“ rekomenduoja vartotojams ir įmonėms atlikti šiuos veiksmus:

  • Naudokite naujausią OS versiją ir įjunkite automatinio atnaujinimo funkciją
  • Jeigu neįmanoma atnaujinti OS versijos, tada organizacijoms patariama atsižvelgti į tai, kaip į galimą atakos vektorių ir atskirti pažeidžiamus mazgus nuo likusio tinklo. Taip pat imkitės kitų saugumo priemonių. Pavyzdžiui, apsvarstykite „Kaspersky Embedded Systems Security“ (jeigu naudojate „Windows XP“)
  • Naudokite patikimą saugumo sprendimą, turintį elgesiu pagrįstą kenkėjiškų programų aptikimo funkciją, pavyzdžiui, „Kaspersky Security Cloud“, „Kaspersky Endpoint Security for Business“ ar „Kaspersky Small Business Security“, kurie padės sumažinti riziką, kad bus išnaudojamos pasenusios OS saugumo spragos („Windows 7“ ar senesnių versijų).
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(2)
(17)
(-15)

Komentarai (12)