Mokslininkai sukūrė balčiausius dažus pasaulyje ir žmonės juos labai naudos - efektas neprilygstamas  ()

Pasaulyje daug baltų pastatų. Baltas namas ant žalios kalvos atrodo kaip idiliška kino pasaulio realybė. Ir mokslininkai mano, kad ateityje baltai dažysime daugiau pastatų ir tam labai pravers balčiausi dažai pasaulyje.


Purdue universiteto mokslininkai sukūrė balčiausius dažus pasaulyje, kurie atspindi 98,1 % saulės šviesos. Tai - didžiulis pasiekimas, nes dabartinės saulę atspindinčios dangos tai daro su 80-90 % efektyvumu. Mokslininkai yra įsitikinę, kad jų sukurti dažai gali pasitarnauti kaip ekologiška alternatyva oro kondicionieriams.

Lėktuvai dažomi baltai, nes ši spalva atspindi saulės šviesą ir padeda išvengti paviršiaus įkaitimo. Naujas NASA tyrimas rodo, kad Niujorko dangoraižių stogų dažymas baltai padėtų sumažinti temperatūrą pastatų viduje. Dabar Purdue universiteto mokslininkai norėtų ištisus pastatus dažyti baltai ir taip sumažinti jų energijos suvartojimą.

Skaitomiausi Naujausi

 

Mokslininkai panaudojo bario sulfato daleles. Skirtingo dydžio nereguliariai išdėstytos dalelės atspindi ir sklaido šviesą ir kartu reguliuoja paviršiaus temperatūrą. Spindulinio aušinimo efekto dėka naktį šiais dažais padengtas paviršius išlaikys 10,5 °C žemesnę nei aplinkos temperatūrą, dieną ryškioje saulėkaitoje dažyto paviršiaus temperatūra bus 4,5 °C mažesnė už aplinkos karštį. Kitaip tariant, tokiais dažais dengtas paviršius tiesiog neįkaista ir aplinkai atiduoda savo šilumą.

 

Jei šiais dažais būtų nudažytas 93 kvadratinių metrų stogas, efektas būtų tarsi naudojant 10 kW kondicionierių. Tai leistų sutaupyti labai daug energijos, o patys dažai nebūtų labai brangūs.

Mokslininkai pademonstravo, kad bario sulfato pagrindo dažai būtų ilgaamžiai. Be to, jų gamybos procesas nedaug skiriasi nuo įprastos dažų gamybos. Taigi, ir gamybos kaštai nebūtų žymiai didesni. Tokie dažai padėtų žmonėms ir įmonėms išvengti didelių elektros energijos išlaidų ir taip padėtų sumažinti į aplinką išskiriamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(48)
(2)
(46)

Komentarai ()