Prancūzijoje „Google“ bus kasdien baudžiama 14 300 dolerių bauda  (8)

Penktadienį Paryžiaus teismas nusprendė, kad kompanijos „Google Inc“ vykdomas skaitmeninių knygų projektas pažeidžia Prancūzijos autorių teisių įstatymus. Teismas taip pat nusprendė interneto paieškų lyderei kasdien skirti 10 000 eurų baudą: ji išliks tol, kol kompanija nustos rodyti literatūros kūrinių ištraukas.


Nors už kiekvieną dieną kompanijai skiriama 14 300 dolerių bauda, „Google“ dar buvo liepta sumokėti 300 000 eurų (430 000 dolerių) už padarytą žalą prancūzų leidėjui „La Martiniere“. Kompanijos „Google“ advokatas Alexandra Neri teigė, kad kompanija ketina pateikti apeliaciją šiam teismo sprendimui.

Šis sprendimas iškelia dar vieną teisinį barjerą, galintį sutrukdyti kompanijai „Google“ įgyvendinti penkerių metų tikslą nuskenuoti viso pasaulio knygas ir patalpinti jas skaitmeninėje bibliotekoje, kurią galima pasiekti per interneto ryšį. Šis projektas stringa ne tik Europoje (tiesa, bendros Europos Sąjungos pozicijos šiuo klausimu kol kas nėra), bet ir JAV - šioje valstybėje teisinis susitarimas, kuris turėtų suteikti kompanijai teises į milijonus knygų, gali būti irgi nepatvirtintas, nes JAV reguliavimo institucijos bijo, jog tai gali trukdyti elektroninių knygų rinkos konkurencijai. Vyriausieji JAV autorių teisių pareigūnai ir Vokietijos bei Prancūzijos vyriausybės taip pat prieštarauja šiam susitarimui. Kompanija „Google“ bando kreiptis į kritikus ir siūlo naujas diskusijas dėl susitarimo. 

Vis dėl to Prancūzijos ieškinys yra pakankamai mažas. Tai netgi nesutrikdys investuotojų, nes kompanijos „Google“ akcijų kaina penktadienį pakilo 3,86 doleriais ir šiuo metu siekia 597,80 dolerių. Tačiau šis sprendimas primena, kad ambicingas „Google“ planas įžengti į kitas rinkas gali nepavykti, nes bijoma, jog kompanija taps pernelyg galinga. Kompanija „Google“ daug kur jau vaizduojama kaip autorių teisių pažeidėja, kuri klesti pateikdama kitų turinį.

Nekeista, jog Prancūzijos leidėjų sąjungos vadovas giria šį teismo nuosprendį. „Tai rodo, jog kompanija „Google“ nėra pasaulio karalius ir negali daryti ko panorėję“, - sakė Serge Eyrolles. Jo teigimu, kompanija „Google“ nuskenavo 100 000 prancūzų knygų, 80 proc. jų buvo apsaugotos autorių teisių. Serge Eyrolles taip pat sakė, kad Prancūzijos leidėjai vis dar norėtų dirbti su „Google“, tačiau tik tuo atveju, jei kompanija pradės gerbti intelektinės nuosavybės teisės.

Kompanijos „Google“ knygų skenavimo projekto Prancūzijoje vadovas Philippe Colombet sakė, jog kompanija nesutinka su teismo sprendimu. „Prancūzijos skaitytojai dabar susidūrė su rizika, jog gali prarasti prieigą prie žinių ir atsilikti nuo kitų interneto vartotojų, - sakė jis. – Mes tikime, jog nedidelės teksto ištraukos parodymas atitinka tiek JAV, tiek Prancūzijos autorių teisių įstatymus. Be to, tai pagerina prieigą prie knygų“. Philippe Colombet atsisakė atsakyti į klausimą ar „Google“ išims knygas iš duomenų bazės, ar mokės baudą. „Per ateinančias dienas mes ketiname atidžiai išnagrinėti teismo nuosprendį“, - pripažino jis.

Šis sprendimas turės nedidelę įtaką arba neturės jokios įtakos interneto vartotojams, esantiems už Prancūzijos ribų. Prancūzų knygų, esančių „Google“ duomenų bazėje, vis dar bus galima ieškoti net ir Prancūzijoje. Philippe Colombet negalėjo pasakyti kiek prancūzų knygų kompanija „Google“ jau nuskenavo ir kiek prancūzų leidėjų leido rodyti savo darbus. Visame pasaulyje nuo 2004 metų kompanija „Google“ nuskenavo daugiau nei 10 milijonų knygų. Kol kompanija sprendžia ginčus dėl autorių teisių, rodomos tik knygų ištraukos.

Tuo pat metu vyksta alternatyvūs knygų skaitmenizavimo projektai. Tarkim, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy skyrė 750 milijonų eurų Prancūzijos bibliotekų, filmų ir muzikos archyvų bei kitų saugyklų skaitmenizavimui. Šią savaitę Prancūzijos technologijų kompanijų konsorciumas pranešė planą, kuriuo siekiama sukurti knygų skenavimo projektą. Teigiama, kad jis per trejus metus gali tapti net geresnis nei „Google“. Tad kyla natūralus klausimas, ko leidėjai labiau bijo - autorinių teisių pažeidimų ar „Google“ monopolijos?

Aut. teisės: IT žinios
(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)