Unikalusis Vostoko ežeras Antarktidoje pagaliau pasiektas  (4)

Nors praėjusią savaitę buvo pasirodę žinių, jog dėl prastėti pradedančių sąlygų tikslas ir šiemet nebus pasiektas, Rusijos tyrėjai po keletą dienų trukusios radijo ryšio pauzės pirmadienį pranešė sėkmingai pragręžę 4 kilometrų storio ledą ir pasiekę poledyninio Antarktidos ežero Vostoko paviršių.

Apie gręžimosi poledinio ežero link procesą ir jį lydinčius šalčio išbandymus rašėme dar vakar.

Vostoko ežeras yra didžiausias poledyninis ežeras Antarktidoje. Mokslininkai nori tyrinėti jo ekosistemą, kuri šimtus tūkstančių metų buvo izoliuota po ledu. Jie tikisi ten surasti iki šiol nežinomas mikrobiologinės gyvybės formas.

„Mūsų mokslininkai pabaigė sausio 2 d. pradėtą gręžimą 3768 metų gylyje ir pasiekė poledyninio ežero paviršių“, – naujienų agentūrai „RIA Novosti“ teigė neįvardintas šaltinis.

Arkties ir Antarktidos mokslinių tyrimų instituto atstovas Sergejus Lesenkovas naujienų agentūrai AFP teigė, kad šis tyrimas gali „fundamentaliai išplėtoti mokslą“.

Anot S. Lesenovo, dujų burbulų, aptiktų lede virš ežero sudėties analizė gali būti naudinga tyrinėjant klimato pokyčius.

„Kadangi žemesnysis sluoksnis susiformavo prieš 400 tūkst. metų, iš dujų sudėties galima nustatyti dujų sudėti atmosferoje prieš 400 tūkst. metų ir per tą laiką, kuris praėjo nuo ežero susiformavimo. Tai gali padėti nustatyti ir numatyti tam tikrus klimato pokyčius ateityje. O tai labai svarbu“, – sakė jis.

Moksliniai tyrimai gręžiant toje srityje prasidėjo dar 1989 metais, o 1996 metais patvirtinta, kad toje vietoje esama ežero. Tačiau bandymus pasiekti jo paviršių teko atidėti dviems metams, nes baimintasi, kad procesas užterš vandenis.

Sukūrus naujas technologijas vėl imtasi bandymų pragręžti storą ledo sluoksnį.

Rusų tyrėjai ketino vėl pradėti gręžti ir paimti ežero vandens mėginius dar gruodį, o prieš tai dėl atšiaurių žiemos sąlygų darbus teko stabdyti 10 mėnesių.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt

(0)
(1)
(-1)

Komentarai (4)

Susijusios žymos: