Finišavo moksleivių konkursas "EnIdėja 2011"  (0)

VDU Moksleivių dienos metu kovo 19 d. įvyko konkurso "EnIdėja - Žaliosios energijos idėja 2011" baigiamoji konferencija. Moksleivių iš visos Lietuvos komandos pristatė savo kūrybines idėjas, kurios padėtų racionaliau naudoti energiją, pademonstravo veikiančius maketus, savo darbų brėžinius pateikė stenduose, kuriuos galėjo apžiūrėti visi VDU Moksleivių dienos lankytojai.

„Tikrasis džiaugsmas pripildo žmogų ne tada, kai jis pasistato didesnį namą ar įsigyja brangesnį automobilį, o tada, kai jis sugalvoja, išranda ar sukonstruoja kažką nauja – tai, ko iki jo dar nebuvo“, - tokiais žodžiais dalyvius pasveikino konkursą pradėjęs VDU Fizikos katedros doc. A. Kanapickas. Vertinimo komisijos pirmininkas VDU prorektorius prof. J. Augutis kreipdamasis į visus renginio dalyvius pažymėjo: „Nėra svarbesnės temos šiandieninėje visuomenėje kaip energija: jos kūrimas, perdirbimas ir vartojimas. Tačiau norint įgyvendinti aplinkai palankius energijos sprendimus dabar kaip niekada trūksta gerų, racionalių idėjų. O geros idėjos gimsta nebūtinai turtingose mokslinėse laboratorijose. Žinoma, idėjų ekonomiškai ir techniškai pagrįstam įgyvendinimui reikia ir stiprių laboratorijų, ir didelių gamyklų. Tačiau genialios idėjos prasideda ten, kur pradeda darbuotis jaunimas.“

Vertinti moksleivių darbus buvo pakviesti Lietuvos energetikos instituto darbuotojai: informacijos skyriaus vadovas, instituto mokslinis sekretorius dr. Rolandas Urbonas, Atsinaujinančių energijos šaltinių laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Juozas Savickas. Vertinimo komisijoje dalyvavo ir rėmėjų atstovai – UAB "Vildoma" projektų vadovas dr. Vytautas Aninkevičius. Kaip pastebėjo vertinimo komisijos pirmininkas prof. J. Augutis, moksleivių darbai buvo labai įvairūs, todėl juos įvertinti ir išrinkti nugalėtoją buvo gana sudėtinga. Pačiu geriausiu konkurso darbu vertinimo komisija pripažino Kauno rajono Mastaičių pagrindinės mokyklos mokinių Mindaugo Smailio, Ramūno Žukausko, Edmundo Jauniškio, Eimanto Ridikausko ir Rimanto Vaičiulio (mokytojas) darbą “Kuro taupymas automobilyje panaudojant vandens skaidymo ir benzino garinimo įrangą“. Vaikinai ištyrė kelių automobilių kuro sąnaudas, kai į variklį tiekimas kuras pašildomas ir kai į oro siurbimo sistemą papildomai tiekiamas elektrolizeriu pagamintas vandenilis. Visų lankytojų dėmesį patraukė elektrolizeris (nuotraukoje) - iš vandens vandenilį gaminantis modulis, montuojamas į automobilį. Pagrindinį prizą nugalėtojams įteikė UAB "Vildoma" projektų vadovas dr. V. Aninkevičius – vokiečių firmos PHYWE kompiuterizuotą mobilių fizikinių matavimų stendą. Antrąją vietą laimėjo Šiaulių Stasio Šalkauskio ir Šiaulių universiteto gimnazijos moksleivių Viliaus Jako ir Manto Butkaus darbas „Vandenilio kuro elementų tyrimas srovės trūkio metodu“. Vertinimo komisija pažymėjo, kad šių mokinių pristatymas moksliniu požiūriu buvo pats profesionaliausias. Moksleivių erudicija ir kompetencija sužavėjo ir žiūrovus, o jų tarpe esantys VDU energetikos fizikos studijų programos studentai išbandė moksleivių „atsparumą“ klausimams vandenilio kuro elementų tema. Šie moksleiviai buvo apdovanoti antrojo laipsnio diplomais bei profesionaliais firmos "Agilent" multimetrais, kuriuos pateikė UAB "Lokmis".

Pačia „žaliausia“ EnIdėja buvo pripažintas Kauno rajono Kulautuvos vidurinės mokyklos moksleivių Pauliaus Janušausko, Agnės Janušauskaitės, Mildos Bulotaitės ir Lauros Slavinskaitės pristatymas „Žalioji energija iš vejos“. Mokiniai ištyrė Kulautuvos miestelio nušienautos vejų žolės panaudojimo energijai gaminti galimybes. Nors konkrečių skaičiavimų šį kartą nepateikė, tačiau prižadėjo, kad kitąmet pateiks ekonominės naudos įvertinimą. Mokiniai buvo apdovanoti trečio laipsnio diplomais ir Lietuvos energetikos instituto įsteigtais apdovanojimais.

Visi kiti konkurso dalyviai gavo pagyrimo raštus ir įvairius prizus: Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos mokiniai Henrikas Dapkus ir Mantas Mikšys – už pačias fantastiškiausias idėjas, kurių bendra tema „Jonų surinkimas iš aplinkos - elektrostatinis generatorius“, Kauno „Aušros“ gimnazijos komanda Šarūnas Sirotka, Karolis Janiškevičius, Gintaras Sakalauskas – už patį praktiškiausią pasiūlymą „Mokyklos laiptai gaminantys elektros energiją (pjezoelektrinis efektas)“; labiausiai saulėtą idėją pateikė VšĮ VDU „Rasos“ gimnazijos mokiniai Aurimas Vaitkevičius, Paulius Juška „Žalioji saulės ir vandens energija“, o Kauno rajono Garliavos Jonučių vidurinės mokyklos komandos parodyti nuotaikingi eksperimentai „Ledo gamyba kambario temperatūroje ir fontanas“ visiems dalyviams ir žiūrovams suteikė daug smagių įspūdžių.

Kiekvienas konkurso dalyvis namo vežėsi ne tik gerą nuotaiką, bet ir konkurso atributiką – kepuraites bei puodelį su su EnIdėjos emblema. Belieka tikėtis, kad kitąmet organizatoriai vėl pakvies moksleivius į Žaliosios energijos idėjos konkursą EnIdėja 2012. Visų konkurse dalyvavusių komandų EnIdėjų santraukas galima rasti konkurso tinklapyje enideja.vdu.lt. Konkurso fotoakimirkas galima rasti http://enideja.vdu.lt/galerija.

a

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)